Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne Wakacje 2022

Rozpoczął się sezon wakacyjno-urlopowy. Będzie to okres wytężonej pracy policjantów na rzecz zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno osobom korzystającym z wypoczynku. Bieżący sezon, będzie czasem szczególnym z uwagi na wzmożony od kilku miesięcy ruch obywateli z terytorium Ukrainy. Wzrost natężenia ruchu pojazdów powodować będzie większe zagrożenie bezpieczeństwa na drogach, a w niektórych miejscach, szczególnie na skrzyżowaniach głównych szlaków komunikacyjnych, może dochodzić do utrudnień w płynności ruchu pojazdów. Musimy jednak pamiętać, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo.

Wakacje to upragniony czas relaksu, zabawy, aktywności, poprzedzony zazwyczaj daleką podróżą. Na drogach należy spodziewać się większej liczby pojazdów, dlatego zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dotarcia do celu będzie najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypominamy, że policjanci będą zwracać uwagę czy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów, tj. stosują się do ograniczeń prędkości, korzystają z pasów bezpieczeństwa, właściwie przewożą dzieci w pojazdach. Sprawdzany będzie także stan trzeźwości kierujących i stan techniczny pojazdów.

Policjanci przypominają, że niebezpieczne dla zdrowia i życia jest przebywania w nagrzanym samochodzie, a pozostawienie w nim dzieci oraz zwierząt prowadzi do pewnej tragedii. Widząc taką sytuację reagujmy i natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 112.

W drogę bezpiecznym autobusem!

Policjanci ruchu drogowego będą również kontrolować kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek oraz sprawdzać stan techniczny autobusów.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników zorganizowanych wyjazdów grupowych, w szczególności dzieci i młodzieży, funkcjonariusze przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców przewożących dzieci, młodzież i dorosłych na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: https://dlakierowcow.policja.pl/dk/profilaktyka/219576,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-wakacje-2022.html

Zachowaj chłodną głowę!
Przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu naszego mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte ponieważ najczęściej w ten sposób złodzieje dostają się do naszych domów. Zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, galeriach handlowych, pociągach i autobusach.

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów!

Jak co roku policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo osób przebywającymi nad jeziorami w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. Zarówno tych wypoczywających na plaży jak również korzystających ze sprzętów wodnych. Przypominamy, że tak jak kierowców na drogach, tak i żeglarzy na wodzie obowiązują przepisy i zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Policjanci w trakcie przeprowadzanych kontroli sprawdzają wymagane uprawnienia do korzystania z jednostek pływających oraz obowiązkowe wyposażenie. Policjanci zwracają szczególną uwagę na stan trzeźwości osób wsiadających za stery jednostek pływających.

Osoby, które wykorzystując uroki jezior zdecydują się na spędzanie czasu nad wodą, muszą pamiętać tym, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy o podstawowych zadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

    • Miejsce do bezpiecznej kąpieli jest tam, gdzie są odpowiednie oznaczenia i gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik.

    • Regulamin kąpieliska, to lektura, którą obowiązkowo musisz przeczytać od deski do deski.

    • Bezwzględnie należy przestrzegać uwag i wskazówek ratownika.

    • Zanim wybierzesz się na plaże, dokładnie sprawdź prognozę pogody – nie pływajmy w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.

    • Pamiętaj, aby przed wejściem do wody dokładnie schłodzić swoje ciało – unikniesz w ten sposób szoku termicznego.

    • Nigdy nie skaczmy do „nieznanej” wody – grozi to poważnym urazem a nawet śmiercią.

    • Dmuchany materac czy koło ratunkowe nie służy do wypływania na głęboką wodę.

    • Alkohol nie idzie w parze z bezpieczeństwem – pod żadnym pozorem nie wchodź do wody po wcześniej wypitym alkoholu – nigdy nie wiadomo, jak na kontakt z wodą zareaguje nasz organizm.

    • Woda, to nie miejsce na popisy – nie przeceniajmy swoich umiejętności.

    • Dzieci w wodzie zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej.

    • Korzystając ze sprzętu pływającego pamiętajmy o założeniu kapoka.

    • Zadbaj o bezpieczeństwo nie tylko w wodzie, ale i na plaży!

Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby zadbać również o nasze mienie, które często pozostawiamy bez nadzoru. „Okazja czyni złodzieja” – dlatego bądźmy czujni i nie dajmy się okraść.
Przestrzegając tych podstawowych zasad sprawimy, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i udany. Bezpieczna kąpiel w głównej mierze zależy od nas samych!

Od dnia od 24 czerwca do 28 sierpnia br.:

  • w piątki – w godz. 18:00 – 22:00,
  • w soboty – w godz. 8:00 – 14:00,
  • w niedziele – w godz. 8:00 – 22:00,

- 15 sierpnia (poniedziałek) – w godz. 8:00 – 22:00 funkcjonariusze będą egzekwować zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dmc przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów oraz pojazdów wymienionych  w treści  § 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 lipca 2007r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach – tj. 2013 poz. 839).

Wszyscy zadbajmy o to, by były to bezpieczne wakacje!

 

Bezpieczne Wakacje na Warmii i Mazurach:

KPP w Braniewie

KPP w Działdowie

KPP w Ełku

KPP w Gołdapi

KPP w Iławie

KPP w Kętrzynie

KPP w Mrągowie

KPP w Nidzicy

KPP w Nowym Mieście Lubawskim

KPP w Olecku

KMP w Olsztynie

KPP w Ostródzie

KPP w Piszu

KPP w Szczytnie

KPP w Węgorzewie

(kh)

Powrót na górę strony