Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie świątecznego weekendu na drogach Warmii i Mazur

Większości osób hasło "długi weekend" kojarzy się z wypoczynkiem, relaksem i spotkaniami w różnym gronie w niecodziennych okolicznościach. Dla policjantów wydłużony weekend zawsze wiąże się z okresem wytężonej pracy – szczególnie na drogach. Nie inaczej było w tym roku. Podczas tego weekendu, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek czuwali policjanci z drogówki. Na trasach wylotowych z wszystkich miast w kraju można było spotkać więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.

W miniony weekend (16-19.06.2022r.) policjanci pracoali przy 9 wypadkach, w których 11 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 146 kolizji i ujawnili 59 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W sobotę (18.06.2022r.) przed godz. 15:00, policjanci z drogówki w Bezledach zatrzymali do kontroli mężczyznę jadącego motorowerem. Za kierownicą jednośladu siedział 26 – latek, który nie miał uprawnień do kierowania tego rodzaju pojazdem. Mężczyzna powiedział policjantom, że nie wiedział, że powinien mieć prawo jazdy na motorower. Niewiedza nie zwalnia mieszkańca gminy Bartoszycez odpowiedzialności za wykroczenie kierowania bez uprawnień. Grozi za nie grzywna w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł i zakaz kierowania.

W niedzielę (19.06.2022r.) po godz. 4:00 policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem mieszkańca Zielenica, w gminie Górowo Iławeckie. Mężczyzna w przydrożnym rowie zauważył leżący na boku samochód. Był to ford fokus, w którego wnętrzu nikogo nie było. W poszukiwaniu osób mogących brać udział w zdarzeniu przeszukano okolicę, jednak nikogo nie znaleziono. Wewnątrz auta pozostawione były dokumenty należące do mieszkańca powiatu lidzbarskiego. Tamtejsi policjanci interweniowali w miejscu zamieszkania właściciela dokumentów, jednak nie zastali go tam. W trakcie patrolu trasy Lidzbark Warmiński – Górowo Iławeckie zauważyli taksówkę, a w niej siedzącego mężczyznę i kobietę. Kontrola ujawniła, że to osoby biorące udział w zdarzeniu drogowym w Zielenicy. Początkowo, zarówno 18 – latek i jego 19 – letnia pasażerka twierdzili, że nic im nie jest i czują się dobrze. Oboje byli trzeźwi, jednak od mężczyzn pobrano krew do badań za zawartość substancji psychoaktywnych. Po pewnym czasie 19 – latka przyznała policjantom, że czuje różne dolegliwości i zdecydowała się na pomoc medyczną. Kobieta pozostaje w szpitalu na obserwacji. Kryminalni z Bartoszyc wykonali oględziny miejsca wypadku drogowego i zabezpieczyli forda na parkingu strzeżonym. Dochodzenie wyjaśni wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

W niedzielę, po godz. 15;00 policjanci z bartoszyckiej prewencji na ul. Nowowiejskiego zauważyli rowerzystę, który jechał slalomem. Zatrzymany do kontroli drogowej 44 – latek był kompletnie pijany. Badanie alkomatem ujawniło obecność ponad 3 promili alkoholu w jego organizmie. Mieszkaniec Bartoszyc dalej nie pojechał, musiał przekazać rower znajomemu. 44 - latka czeka odpowiedzialność za wykroczenie kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, za które grozi kara grzywny w kwocie nie mniejszej niż 2500 zł. Mężczyzna musi liczyć się też z zakazem kierowania rowerami na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Kolejna niedzielna interwencja policjantów z drogówki dotyczyła mężczyzny jadącego audi. Policjanci zatrzymali 43 – latka w Wiatrowcu. Kontrola ujawniła, że mężczyzna nie może kierować, bo ma sądowy zakaz, a do tego jego audi nie miało OC i aktualnych badań technicznych. Mężczyznę czeka odpowiedzialność za przestępstwo niestosowania się do sądowych orzeczeń i finansowe konsekwencje braku obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.

Przed godz. 21:00 policjanci z drogówki w Sępopolu zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego Rometem. Kierował nim młody mężczyzna, jak się okazało 16 – latek z gminy Sępopol. Nastolatek nie posiadał uprawnień do kierowania motorowerem. Powiedział policjantom, że odwoził kolegę do domu. Na miejsce interwencji wezwano matkę chłopaka, która twierdziła, że syn wziął skuter bez jej wiedzy i zgody. Materiały tej sprawy trafią do sądu rodzinnego i nieletnich.

Tego samego dania po godz. 21:00, również w Sępopolu policjanci z drogówki zatrzymali mężczyznę jadącego motorowerem. Za kierownicą siedział 21 – latek, który nie miał uprawnień do kierowania. Jego motorower nie miał przeglądu i OC. Mieszkaniec Sępopola odpowie za wykroczenie kierowania bez uprawnień. Musi liczyć się z wysoką karą za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (19/20.06.2022r.) policjanci z drogówki w Bisztynku zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Okazało się, że 30 – letni mieszkaniec miasta kierował jednośladem po alkoholu. W jego organizmie krążyło blisko 0,7 promila alkoholu. Rower 30 – latka trafił pod opiekę jego znajomego. Mężczyznę czekają konsekwencje karne popełnionego wykroczenia kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości.

Braniewor.

W niedzielę (19.06.2022) braniewski kryminalny spędzał czas wolny od służby z rodziną. Kiedy po godz.18:00 wybrał się z synem na zakupy zwrócił uwagę na pewnego kierowcę. Zachowanie mężczyzny wskazywało, że mógł być pod działaniem alkoholu, a gdy próbował odjechać – funkcjonariusz postanowił uniemożliwić mu dalszą podróż. Policjant zabrał 66-latkowi kluczyki i wezwał na miejsce umundurowany patrol. Od kierowcy było czuć alkohol, a wykonane chwilę później badanie jego stanu trzeźwości potwierdziło, że był pijany. Okazało się, że 66-latek prowadził auto mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Co więcej, sprawdzenia w służbowych systemach wykazały, że mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania. Teraz nie uniknie już odpowiedzialności.

Elbląg

Wszystkie zatrzymania miały miejsce w podelbląskim Komorowie Żuławskim. W czwartek (16.06.202r.) policjanci kontrolowali prędkość. Trzech kierowców straciło uprawnienia do kierowania. Jechali zbyt szybko i przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o +50 km/h. W niechlubnej czołówce uplasowało się dwóch motocyklistów. Pierwszy to 47-latek, który kierował motocyklem triumph. Miał na liczniku 113 km/h. Drugi kierowca jednośladu to 25-letni mężczyzna. On z kolei kierował suzuki z prędkością 159 km/h. Tym samym przekroczył dopuszczalną prędkość o 109 km/h. Wszystkim kierującym zostały zatrzymane prawa jazdy. Brawurowa jazda kierowcy suzuki została ukarana mandatem w wysokości 2 500 złotych oraz 10 punktami karnymi.

Ełk

Nie wszyscy mają zdroworozsądkowe podejście do bezpieczeństwa na drodze. Swoimi spontanicznymi i nieprzemyślanymi decyzjami narażają nie tylko siebie, ale też inne osoby na drodze.

Pokazuje to sytuacja z nocy z soboty na niedzielę (18/19.06.2022r.). Policjanci zatrzymali w Ełku do kontroli drogowej skuter. Poruszało się nim 3 młodych mężczyzn. Żaden z nich podczas jazdy nie miał kasku ochronnego. Skuterem kierował 22-latek, który był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto nie posiadał uprawnień do kierowania. Mężczyzna wiózł z imprezy swoich kolegów: 18 i 17-latka.

Kodeks karny za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz minimum 5000 złotych grzywny.

W miniony weekend policjanci zatrzymali również do kontroli kierowcę, który w obszarze zabudowanym znacznie przekroczył prędkość. 35-latek jechał o 79 km/h za szybko. Jak się okazało mężczyzna miał tego dnia urodziny, które zapewne na długo zapamięta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci ukarali go mandatem 2500 złotych, na jego konto trafi 10 punktów karnych. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.

Giżycko

W piątek (17.06.2022r.) około godz: 20:30 policjanci otrzymali zgłoszenie, że w miejscowości Wyszowate gm. Miłki, kierowca osobowym autem uderzył w ogrodzenie jednej z posesji i oddalił się z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze na miejscu zastali zgłaszającą, która poinformowała, że kierowca bmw wjechał w ogrodzenie jej posesji uszkadzając przęsła i słupki, następnie wysiadł z auta i oddalił się z miejsca. Po pewnym czasie po auto przyszedł inny mężczyzna. Nie wyjaśniając sprawy zabrał pojazd i odjechał nieopodal na swoją posesję, gdzie grupa przyjezdnych osób spędzała długi weekend. Policjanci zastali na posesji właściciela pojazdu, który tłumaczył, że auto pożyczył znajomemu, ponieważ chciał się on przejechać. Kierowca tego feralnego zdarzenia był na miejscu, po sprawdzeniu jego stanu trzeźwości okazało się, że miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Ucieczka z miejsca zdarzenia nie pomogła w uniknięciu odpowiedzialności. 24 – latek z pewnością odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Gołdap

Policjanci gołdapskiej drogówki mają za sobą pracowity długi weekend.

W czwartek (16.06.2022r.) o godz. 16:40 w miejscowości Banie Mazurskie patrol zauważył pojazd, którego tor jazdy wskazywał, iż kierujący może znajdować się pod działaniem alkoholu. Mundurowi natychmiast zatrzymali auto. Jak się okazało 60-letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego miał problemy z utrzymaniem równowagi zaraz po wyjściu z pojazdu. Badanie alkomatem wskazało 2,5 promila.

W piątek (17.06.2022r.) około godz. 11:30 w miejscowości Wronki Wielkie policjanci gołdapskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego Mazdą. Kiedy funkcjonariusze zbadali 55-letniego mężczyznę okazało się, że w jego organizmie znajduje się blisko 0,3 promila.

Obaj mężczyźni stracili swoje prawa jazdy i odpowiedzą za swoje zachowanie przed Sądem.

W  niedzielę (19.06.2022r.) kilka minut  po północy godną naśladowania postawą wykazali się mieszkańcy naszego miasta. Dwóch mężczyzn zwróciło uwagę na kierowcę volkswagena, który pod jednym ze sklepów nocnych wypił piwo i następnie wsiadł za kierownicę. Świadkowie pojechali za nim i wykorzystali moment, w którym pojazd się zatrzymał. Mężczyźni szybko  podeszli i wyciągnęli kluczyki ze stacyjki. Po chwili na miejscu byli już policjanci, którzy „zaopiekowali się” ujętym przez świadków zdarzenia 58-latkiem. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierującego i okazało się, że ma on prawie trzy promile alkoholu w organizmie.

Skrajnie nieodpowiedzialnemu kierowcy za popełnione przestępstwo  grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara finansowa.

Dziękujemy mieszkańcom naszego miasta. Dzięki ich reakcji doszło do wyeliminowania nietrzeźwego kierującego, który mógł doprowadzić do tragedii na drodze.

Iława

W piątek (17.06.2022r.) w gminie Iława policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego vw. Mężczyzna jechał samochodem nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa. W trakcie czynności okazało się, że to nie jedyne przewinienie 62 – latka. Mieszkaniec gminy Iława miał również aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Tymczasem w Zalewie 26-latek kierujący skodą nie zachował należytej ostrożności i odległości podczas wykonywania manewru wyprzedzania w skutek czego uderzył w drzewo. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

  • Samochód, który uderzył w drzewo
    Samochód, który uderzył w drzewo

Natomiast w Kisielicach policjanci zatrzymali kierującego rowerzystę. 39-latek jeździł jednośladem ulicami miasta mając prawie promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Kolejnego kierującego policjanci zatrzymali w sobotę (18.06.2022r.) w Tuszewie. 24-latek vw w terenie zabudowanym jechał z prędkością 110 km/h. Mundurowi zatrzymali prawo jazdy kierującemu, ukarali mandatem karnym, a jego konto powiększyło się o  punkty karne.

W gminie Iława policjanci zatrzymali również kierującego rowerem. Mężczyzna jeździł pojazdem mając 3,3 promila alkoholu w organizmie. 40-latek za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Tymczasem w niedzielę (19.06.2022r.) w Sampławie policjanci zatrzymali kierującego vw. Mężczyzna jechał samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 102 km/h. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie i sporządzili wniosek do sądu o ukaranie.

Natomiast w gminie Iława 16-latek kierując motorowerem na skutek niesprawnej manetki regulacji prędkości doprowadził do tylnego zderzenia z ciągnikiem rolniczym z prasą. Młody mieszkaniec gminy Iława z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. 

Kolejny kierujący został zatrzymany w Iławie. Jak się okazało 41-latek kierował rowerem mając 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Kętrzyn

W czwartek (16.06.2022r.) kilka minut przed godz. 3:00 na ul. Słowiańskiej w Reszlu policyjny patrol zatrzymał do kontroli drogowej kierującego mazdą mężczyznę. Jak się okazało za kierownicą auta siedział pijany 39-letni mieszkaniec Reszla. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali 39-latkowi prawo jazdy. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczył się w sądzie.

Za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, wysoka grzywna oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany w czwartek (16.06.2022r.) przed godz. 11:00. Funkcjonariusze kętrzyńskiej drogówki zauważyli, że kierujący osobową skodą na ul. Kajki w Kętrzynie nie zastosował się do znaku nakazu jazdy w prawo i wjechał pod prąd dodatkowo nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci natychmiast zatrzymali kierującego autem mężczyznę do kontroli. Szybko wyjaśnił się powód, dla którego kierujący popełnił wykroczenia drogowe. Na Placu Piłsudskiego już podczas kontroli policjanci wyczuli od kierującego alkohol. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 3,6 promila tej substancji w jego organizmie. Dodatkowo pojazd, którym jechał nie miał aktualnych badań technicznych. Mężczyzna stracił uprawnienia. Teraz za szereg wykroczeń oraz kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.

W czwartek (16.06.2022r.) tuż po godz. 17:00 policjanci kętrzyńskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę BMW, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 52 km/h. W miejscu, gdzie dozwolona prędkość to maksymalnie 50 km/h, mieszkaniec województwa podlaskiego jechał z prędkością 102 km/h. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali jego prawo jazdy na okres 3 miesięcy i nałożyli na niego mandat w wysokości 1500 złotych.

W piątek (17.06.2022r.) kilka minut przed północą na ul. Ogrodowej w Kętrzynie policjanci do kontroli drogowej zatrzymali kierującego audi. Jak się okazało w pojeździe podróżował jako pasażer 23-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn. Funkcjonariusze podczas kontroli osobistej mężczyzny znaleźli przy nim marihuanę i amfetaminę. Kierujący autem 19-latek przyznał policjantom, że zażywał środki odurzające. Została od niego pobrana krew do badań.  Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnym natomiast samochód został zabezpieczony na parkingu strzeżonym. Wkrótce mężczyźni usłyszą zarzuty.

W sobotę (18.06.2022r.) około godz. 14:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że na drodze wojewódzkiej DW 591 trasa Kętrzyn-Mrągowo w miejscowości Wilkowo w gm. Kętrzyn doszło do zdarzenia drogowego auta osobowego z motorowerem. Z przekazanych informacji wynikało, że są dwie osoby poszkodowane w tym dziecko. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący motorowerem 55-letni mężczyzna wykonując manewr skrętu w lewo nie upewnił się, że jest wyprzedzany przez osobowe audi, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Zarówno kierujący motorowerem jak i 10-letnia pasażerka z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitali. Kierujący audi był trzeźwy. Droga była zablokowana. Funkcjonariusze kierowali na objazdy. Policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności tego zdarzenia.

W niedzielę (19.06.2022r.) o godz. 2:00 policjanci z Reszla na ul. Chrobrego zatrzymali do kontroli drogowej osobowego renault. Za kierownicą siedział 20-latek. Jak się okazało miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił uprawnienia. Wkrótce stanie przed sądem.

Również przed sądem odpowie mężczyzna, który  w niedzielę o godz. 22:30 w jednej z miejscowości w gm. Barciany został wyeliminowany z ruchu przez policjantów. 31-letni mężczyzna kierował fordem mając 1,2 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że kierował pomimo wydanej decyzji przez starostę o cofnięciu uprawnień.     

Lidzbark Warmiński

W czwartek (16.06.2022r.) około godziny 10:00 w Drwęcznie doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że 64-letni kierujący Oplem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 37-letniemu kierującemu Audi. Pojazdem podróżowały jeszcze dwie osoby w tym 6-letnie dziecko. Żaden z uczestników zdarzenia nie doznał obrażeń. Kierujący byli trzeźwi. Okazało się jednak, że kierujący Oplem posiada cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, a dowód rejestracyjny samochodu, którym jechał był zatrzymany z uwagi na brak aktualnych badań technicznych. 64-letni mieszkaniec gminy Orneta za spowodowanie kolizji drogowej oraz kierowanie pojazdem bez wymaganych badań technicznych został ukarany mandatami. Natomiast za czyn kierowania pojazdem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania pojazdami będzie musiał tłumaczyć się przed sądem, ponieważ jest to przestępstwo, za które grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

W piątek (17.06.2022r.) przed godziną 11:00 w Lidzbarku Warmińskim doszło do potrącenia pieszej przechodzącej przez oznakowane przejście. Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci wstępnie ustalili, że 51-letni kierujący samochodem osobowym marki Opel nie zachował należytej ostrożności, w wyniku czego potrącił przechodzącą prawidłowo przez przejście dla pieszych 75-letnią mieszkankę gminy Lidzbark Warmiński. Kobieta z obrażeniami ciała w postaci urazu nogi została przetransportowana do szpitala. Życiu i zdrowiu 75-latki nic nie zagraża. Zarówno kierujący jak i piesza byli trzeźwi. Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane przez funkcjonariuszy KPP Lidzbark Warmiński.

Tego samego dnia (17.06.2022r.) chwile po godzinie 16:00 w Lidzbarku Warmińskim policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Citroen. Kierującym był 56-letni mieszkaniec gminy Lidzbark Warmiński. Badania stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 2,3 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto kierujący nie posiadał wymaganych do kierowania pojazdem uprawnień. Pojazd został przekazany osobie wskazanej. 56-latek w niedługim czasie będzie tłumaczył się przed sądem.

Również w piątek (17.06.2022r.) przed godziną 20:00 lidzbarscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze krajowej pomiędzy Rogóżem a Lidzbarkiem Warmińskim. Jak ustalili funkcjonariusze motocyklem Honda poruszał się 68-letni mieszkaniec Konina. Podczas jazdy z przydrożnego rowu wprost pod nadjeżdżający motocykl wbiegł pies. Kierujący nie miał możliwości ominięcia zwierzęcia, co spowodowało potrącenie psa, a w następstwie przewrócenie się motocyklisty. Kierujący został przetransportowany do szpitala, gdzie stwierdzono złamanie kości lewej nogi. Potrącony pies został zabezpieczony przez lekarza weterynarii. Motocyklista był trzeźwy. Policjanci będą wyjaśniać wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

W piątek (17.06.2022r.) po godzinie 21:00 w Ornecie policjanci kontrolowali rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości 43-latka, mieszkańca gminy Orneta wykazało 2,2 promila alkoholu w jego organizmie. Rower został przekazany osobie wskazanej. Mężczyźnie grozi mandat w wysokości 2500 złotych.

W sobotę (18.06.2022r.) około godziny 19:30 w Lidzbarku Warmińskim policjanci zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości 44-latka wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie. Rower, którym jechał mieszkaniec gminy Kiwity został przekazany osobie wskazanej. Mężczyznę ukarano mandatem w wysokości 2500 zł.

W niedzielę (19.06.2022r.) po północy w Lidzbarku Warmińskim policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem osobowym marki Volkswagen. Kierującym okazał się 41-letni mieszkaniec gminy Górowo Iławeckie. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 1,9 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującego, pojazd został przekazany osobie wskazanej. Mężczyźnie grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Również w niedzielę (19.06.2022r.) w Ornecie po godzinie 13:00 policjanci kontrolowali 72-letniego rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości cyklisty wykazało 0,46 promila alkoholu w jego organizmie. Rower mieszkańca Ornety został przekazany osobie wskazanej. Mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 1000 złotych.

Mrągowo

W sobotę (18.06.2022r.) oficer dyżurny mrągowskiej komendy został powiadomiony, że w okolicy miejscowości Cierzpięty, kierowca wjechał samochodem skoda w ogrodzenie posesji zgłaszającego. Policjanci, którzy przybyli na miejsce ustalili, że 55- letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego nie dostosował prędkości do panujących warunków, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie. Funkcjonariusze sprawdzili jego dane w policyjnych systemach informacyjnych i okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Za kierowanie pojazdem bez uprawnień będzie tłumaczyć się przed sądem.

Tego samego dnia ok godz. 21:30 w Mrągowie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 34- latka kierującego volkswagenem. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że miał on 0,4 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie samochodem w stanie po użyciu alkoholu będzie tłumaczyć się przed sądem.

W niedzielę (19.06.2022r.) policjanci z Mikołajek w Jorze Wielkiej zauważyli samochód suzuki jadący po chodniku. Nieodpowiedzialnego 64- latka, który kierował tym pojazdem surowo ukarali mandatem w kwocie 1500 złotych.

Nidzica

W czwartek (16.06.2022r.) dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące kolizji drogowej, do której doszło w Szkotowie na parkingu przy plaży. Interweniujący policjanci ustalili, że 20-letni kierujący samochodem osobowym marki VW podczas wykonywania manewru cofania nie zachował szczególnej ostrożności, w wyniku czego najechał na prawidłowo zaparkowany samochód marki Ford. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie sprawcy zdarzenia drogowego blisko 1,2 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mieszkańcowi gminy Kozłowo prawo jazdy i sporządzili stosowną dokumentację. Niebawem mężczyzna odpowie przed sądem za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W piątek (17.06.2022 r.) około godz. 15:30 policjanci nidzickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Audi. Powodem było przemieszczanie się drogą ekspresową z prędkością 155 km/h, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 120 km/h. Podczas sprawdzenia w policyjnych bazach danych okazało się, że 23-letni mieszkaniec Ostrołęki ma cofnięte uprawnienia do kierowania. Interwencja funkcjonariuszy spowodowała, że mężczyzna kontynuował dalszą podróż na fotelu pasażera.

Kierującemu grozi do 2 lat pozbawienia wolności za popełnione przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pomimo cofniętych uprawnień. Nie ominie go również poniesienie odpowiedzialności za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy.

W niedzielę (18.06.2022r.) około godz. 11:00 policjanci ruchu drogowego podczas patrolowania podnidzickich dróg, spotkali na swojej drodze kierującego jednośladem, którego tor jazdy wskazywał, że może on być pod wpływem alkoholu. Przypuszczenia potwierdziło badanie stanu trzeźwości, które wykazało, że w organizmie 63-letniego mieszkańca Radomina krąży 2,7 promila alkoholu. Kontrola drogowa zakończyła się dla rowerzysty mandatem karnym w kwocie 2500 złotych.

Nowe Miasto Lubawskie

Podsumowując miniony długi weekend można stwierdzić, że na naszych drogach było bezpiecznie. Od środy do niedzieli na terenie powiatu nowomiejskiego nie doszło do żadnego wypadku drogowego, policjanci pracowali jednak przy 6 niegroźnych kolizjach. Funkcjonariusze zatrzymali 3 nietrzeźwych rowerzystów i jednego nietrzeźwego kierującego audi, który posiada sądowy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policjanci odnotowali też jeden przypadek przekroczenia prędkości o pond 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Olecko

W sobotę (18.06.2022r.) do zdarzenia doszło przed godz. 22:00 w miejscowości Kukowo, na drodze krajowej nr 65. Pod jadący samochód osobowy marki Audi wbiegł łoś. Pojazdem podróżowała jedna osoba. 24-latek został przewieziony do szpitala w Ełku. Na szczęcie mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń. Niestety w wyniku zderzenia zwierzę padło.

Oleccy policjanci apelują do kierowców o zwiększenie ostrożności, szczególnie w okolicach lasów. Żyją w nich bowiem zwierzęta, które nie znają przepisów ruchu drogowego. Nagłe wtargnięcie na drogę łosia, dzika czy sarny, może zakończyć się nieszczęściem. Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze.

W niedzielę (19.06.2022r.) po godz. 15:00 w miejscowości Daniele gm. Kowale Oleckie, na drodze krajowej nr 65, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego samochodem osobowym marki BMW. Pomiar prędkości wykazał, że 21-latek w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 101 km/h.

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a za popełnione wykroczenie odpowie on przed sądem.

Olsztyn

Zakończył się długi czerwcowy weekend. Od czwartku od niedzieli nie odnotowaliśmy żadnego wypadku drogowego na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Funkcjonariusze byli wzywani do 27 kolizji drogowych. Niestety nie zabrakło osób, które wsiadły za kierownicę pod wpływem alkoholu czy za mocno wciskały pedał gazu. Osoby, które zlekceważyły przepisy ruchu drogowego musiały liczyć się z surowymi konsekwencjami i brakiem pobłażania ze strony policjantów.

W środę (15.06.2022r.) policjanci z olsztyńskiej drogówki na ul. Partyzantów zauważyli kierującego osobową mazdą, który poruszał się buspasem, co stanowiło wykroczenie. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać auto do kontroli drogowej. Policjanci zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 51-latka ponad 1 promil alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu kierującego w systemach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna poruszał się autem bez aktualnych badań technicznych i polisy OC. Funkcjonariusze zatrzymali 51-latkowi prawo jazdy. Mężczyzna wkrótce przed sądem odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu za to kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za szereg popełnionych wykroczeń drogowych.

Tego samego dnia (15.06.2022r.) policjanci na ul. Żurawiej w Olsztynie zatrzymali do kontroli drogowej mercedesa, którego kierujący jechał z prędkością 91 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. 45-latek stracił już prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto zgodnie z aktualnym taryfikatorem został nałożony na niego mandat karny w kwocie 1500 złotych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych.

W czwartek (16.06.2022r.) policyjni wywiadowcy na ul. Kołobrzeskiej zauważyli bmw, za którego kierownicą siedziała kobieta – funkcjonariusze podejrzewali, że może nie posiadać uprawnień do kierowania pojazdami. Policjanci postanowili zatrzymać do kontroli auto. Sprawdzenie w systemach informatycznych potwierdziło przypuszczenia mundurowych. Okazało się, że 21-latka nie ma prawa jazdy. Ponadto wyszło na jaw, że kobieta ukrywała się przed wymiarem sprawiedliwości, ponieważ nie opłaciła zasądzonej grzywny. 21-latka po uregulowaniu należności została zwolniona. Z kolei za kierowanie pojazdem bez uprawnień odpowie przed sądem.

Kilka godzin później (16.06.2022r.) funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie interweniowali wobec nietrzeźwego kierującego siedzącego za kierownicą osobowej skody. Policjanci podczas patrolu ulic miasta w pobliżu dworca PKP zauważyli dwie osoby, które podejrzewali, że są pod wpływem alkoholu. Po chwili oboje wsiedli do auta i próbowali odjechać. Policjanci natychmiast zareagowali i zatrzymali auto do kontroli drogowej. W pojeździe znajdował się 32-letni kierowca oraz 35-letnia pasażerka. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie kierującego skodą ponad 1 promil alkoholu. Ponadto okazało się, że mężczyzna wybrał się w podróż mimo sądowego zakazu, a pojazd, którym się poruszał, nie miał aktualnych badań technicznych. 32-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz na sądowym zakazie. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W piątek (17.06.2022r.) policjanci interweniowali wobec kolejnego nietrzeźwego kierującego, tym razem hulajnogą elektryczną w rejonie skrzyżowania ul. Krasickiego i Synów Pułku. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że w organizmie 22-latka poruszającego się jednośladem krążyły blisko 2 promile alkoholu. Ze względu na stan upojenia alkoholowego mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień. Ostatecznie 22-latek za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem w kwocie 2500 złotych.

W niedzielę (19.06.2022r.) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali kolejnego pirata drogowego. Tym razem na al. Warszawskiej. 25-letni kierujący osobowym mercedesem jechał z prędkością 144 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Zgodnie z aktualnym taryfikatorem mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 2500 złotych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych.

Pisz

Pomimo policyjnych apeli na drogach wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiadają za kierownicę będąc po działaniem alkoholu. W trakcie minionego długiego weekendu funkcjonariusze, na drogach powiatu piskiego, zatrzymali aż 9 nietrzeźwych kierujących. Wśród nich było pięciu jadących samochodami, dwóch motorowerzystów i dwóch rowerzystów.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 31-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego kierujący pojazdem marki BMW. Został zatrzymany do kontroli drogowej w piątek (17.06.2022r.) po godz. 1.00 na ulicach Pisza. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. To nie jedyne przestępstwo, którego się dopuścił. Okazało się bowiem, że kierowca ten ma cofnięte uprawnienia do kierowania. Oznacza to, że grozi mu kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Blisko 2 promile alkoholu w organizmie miał kierowca pojazdu marki Hyundai zatrzymany do kontroli drogowej przez dzielnicowych z Orzysza po obywatelskim zgłoszeniu. Zdarzenie miało miejsce w niedzielę (19.06.2022r.) przed godz. 14.00. Zgłaszający poinformował, że samochód ten jedzie całą szerokością drogi. Za kierownicą hyundaia siedział 63-letni mieszkaniec powiatu monieckiego.

Inny kierowca, zatrzymany dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu, to 32-letni mieszkaniec Pisza kierujący pojazdem marki BMW. Sytuacja miała miejsce w niedzielę przed północą na terenie gminy Ruciane – Nida. Mężczyzna ten miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Wśród nietrzeźwych kierujących była też 30-letnia mieszkanka gminy Biała Piska kierująca pojazdem marki Fiat. Została zatrzymana do kontroli drogowej w sobotę (18.06.2022r.) przed godz. 9.00 na trasie Drygały – Bemowo Piskie. Badanie stanu trzeźwości kobiety wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

Policjanci zatrzymali też dwóch nietrzeźwych motorowerzystów. Jeden z nich to 47-letni mieszkaniec gminy Ruciane – Nida, a drugi to 39-letni mieszkaniec gminy Biała Piska, Każdy z nich miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Wysokimi mandatami ukarani zostali przez policjantów dwaj rowerzyści, którzy jechali jednośladami będąc pod działaniem alkoholu. Był to 37-letni mieszkaniec Rucianego – Nidy, który miła blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie ukarany został mandatem karnym w wysokości 1500 złotych. Mandat w kwocie 2500 złotych otrzymał 31-letni rowerzysta z Rucianego- Nidy, który miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Węgorzewo

W piątek (17.06.2022r.) około godziny 1:00 w nocy na ul. Reymonta w Węgorzewie, policjanci z prewencji zatrzymali do kontroli kierującego quadem. Z przeprowadzonego badania stanu trzeźwości wynikało, że 37-latek wsiadł na pojazd mając w organizmie ponad  promil alkoholu. Niebawem mieszkaniec Węgorzewa usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, za który kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.

W sobotni (18.06.2022r.) wieczór węgorzewscy kryminalni w trakcie pełnionej służby zwrócili uwagę na niezabezpieczony rower. Kiedy do niego podeszli, już po chwili znalazł się jego właściciel. Uwagę funkcjonariuszy zwróciła reklamówka znajdująca się na bagażniku jednośladu. Po sprawdzeniu jej zawartości okazało się, że znajduje się w niej ponad 560 gramów suszu roślinnego. Wstępne badania potwierdziły, że jest to marihuana. W związku z tym 43-latek został zatrzymany. Jak oświadczył kryminalnym ,,lubię do piwka zapalić marihuanę, to mnie wycisza…” Teraz mundurowi ustalają źródło pochodzenia narkotyku. Zabezpieczone środki odurzające zostaną poddane badaniom laboratoryjnym.

(kh)

 

 

Powrót na górę strony