Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z powietrza dbali o bezpieczeństwo na drogach

Policyjna służba na drogach to nie tylko kontrole drogowe czy też obsługa zdarzeń. To również praca analityczna, polegająca m.in. na określaniu miejsc szczególnie niebezpiecznych i podejmowaniu odpowiednich środków zaradczych. A czy jakieś miejsce jest szczególnie niebezpieczne to wynika z zachowania kierowców, którzy „jeżdżą na pamięć” albo świadomie ignorują nakazy wynikające m.in. ze znaków drogowych, myśląc, że pozostaną bezkarni. Jednemu z takich miejsc w powiecie iławskim, w którym często dochodzi do zdarzeń, przyjrzeli się z góry funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji z Olsztyna.

We wtorek (31.05 2022r.) na terenie powiatu iławskiego policjanci ruchu drogowego z Iławy  przy wsparciu funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji z Olsztyna. W tym policjantów obsługujących drona, przeprowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu. Tym razem na miejsce kontroli wybrano rejon skrzyżowania drogi krajowej K-15 z drogą wojewódzką W - 536 Iława – Sampława w gminie Lubawa. Jak wynika z obserwacji policjantów i relacji mieszkańców, jest to miejsce, w którym często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, a które były wynikiem m.in. beztroskiego i lekceważącego przepisy zachowania kierujących.

Nowoczesne wyposażenie Policji coraz częściej wspomaga pracę policjantów, zapewniając skuteczną walkę z niezdyscyplinowanymi uczestnikami ruchu drogowego. Takim narzędziem jest m.in. policyjny dron, za pomocą, którego policjanci obserwują zachowania kierowców i pieszych z podniebnej przestrzeni. Bezzałogowy statek powietrzny pozwala policjantom na rejestrowanie zachowań na drodze z dużej odległości z bardzo dużą dokładnością i przejrzystością. Funkcjonariusze, którzy obsługują drona, gdy ujawnią wykroczenie z powietrza, przekazują informacje do najbliższego patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec kierującego łamiącego przepisy drogowe. Jest to bardzo skuteczna walka z nieodpowiedzialnymi uczestnikami ruchu, szczególnie w obrębie skrzyżowań czy przejść dla pieszych.

Podczas wtorkowych działań z użyciem drona funkcjonariusze ujawnili 53 wykroczenia, z czego w 48 przypadkach kierujących ukarano mandatami karnymi, a 5 pouczono. Większość dotyczyła niestosowania się przez kierujących do znaku „STOP”, nakazującego obowiązkowe zatrzymanie się przed skrzyżowaniem, a także nieustąpienia pierwszeństwa czy nieodpowiedniego zabezpieczenia zawartości przyczepy.

Takie działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i eliminowanie nieprawidłowości w ich zachowaniu, ze szczególną uwagą na miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego, skutkujących niebezpiecznymi sytuacjami.

Apelujemy do kierujących i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Choć policjanci poświęcają wiele czasu i wysiłku, to nie są w stanie kontrolować wszystkich dróg, o każdej porze dnia i nocy. Dlatego pamiętajmy, że to od wszystkich użytkowników dróg, zależy bezpieczeństwo na drodze nas wszystkich.

  • Pilot z dronem
    Pilot z dronem
  • Policjant kontrolujący kierującego busem
    Policjant kontrolujący kierującego busem
  • Policjant kontrolujący kierującego
    Policjant kontrolujący kierującego

Nagranie z policyjnego drona, rejestrujący kierujących popełniacych wykroczenia.

Film Nagranie_z_policyjnego_drona_KPP_Ilawa.mp4

Pobierz plik Nagranie_z_policyjnego_drona_KPP_Ilawa.mp4 (format mp4 - rozmiar 10.31 MB)

(jk/kh)

Powrót na górę strony