Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odizolowali sprawcę awantury domowej

Policjanci zatrzymali awanturnika, po tym jak zachowywał się agresywnie wobec swojej żony. 65-letni mężczyzna był pijany. Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. To kolejny taki przypadek, kiedy policjanci interweniowali, aby odizolować sprawcę przemocy domowej.

W poniedziałek (30.05.2022r.) przed godziną 17.00 oficer dyżurny mrągowskiej policji został powiadomiony o awanturze domowej w jednej z rodzin na terenie powiatu mrągowskiego.

Policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres. Gdy weszli do mieszkania, kobieta poinformowała funkcjonariuszy, że jej mąż pod wpływem alkoholu wszczął awanturę, podczas której zaczął tłuc talerze, szarpać ją, ubliżać i grozić, że ją zabije. Jak się okazało takie zachowania w jej domu trwały około rok, jednak wstydziła się zgłaszać ten fakt na policji. Dzięki rozmowie z policjantami 57-letnia kobieta zdecydowała się złożyć oficjalne zawiadomienie o przestępstwie, a rodzina została objęta procedurą Niebieskiej Karty. W środę (01.06.2022r.) Prokurator Prokuratury Rejonowej w Mrągowie zastosował wobec agresora środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakazu natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania.

Jak przebiega interwencja Policji w ramach procedury "Niebieskiej Karty"?

Na wezwanie Policji w przypadku ostrej sytuacji kryzysowej w rodzinie (awantura, krzyki, zagrożone zdrowie i życie) przyjeżdża patrol policji, który przeprowadza interwencję w domu osób pokrzywdzonych. Celem takiego działania jest zatrzymanie przemocy "tu i teraz" i zapewnienie bezpieczeństwa osobom poszkodowanym. Policja może zatrzymać sprawcę do wyjaśnienia lub przewieźć go do izby wytrzeźwień.

W przypadku ujawnienia przejawów przemocy domowej policjanci na miejscu zdarzenia wypełniają część A "Niebieskiej Karty", którą niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu siedmiu dni przekazują przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się przemocą w rodzinie. Część B "Niebieskiej Karty" zostaje u osoby pokrzywdzonej: zawarte są w niej informacje dotyczące przemocy domowej, ważne i pomocne dla osoby krzywdzonej.

Sprawca powinien otrzymać informacje jaka jest jego sytuacja prawna, co nastąpi ze strony policji, jeżeli będzie kontynuował zachowania przemocowe. Dzielnicowy kontaktuje się z rodziną objętą procedurą Niebieskiej Karty do momentu ustania przemocy. Może wywierać wpływ na sprawcę, aby podjął kroki w kierunku rezygnowania z przemocy jako sposobu wpływu na rodzinę (podjęcie terapii). Jeżeli sprawca nie zdecyduje się na to, policja wszczyna postępowanie przygotowawcze, ponieważ znęcanie się nad rodziną jest ścigane z urzędu.

Osoba poszkodowana w trakcie wizyty dzielnicowego i pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymuje informację w jaki sposób może być chroniona: jakie kroki może podjąć ona sama, aby przerwać sytuację przemocy, w jakie miejsca i do kogo może zwrócić się, aby uzyskać pomoc w tej sprawie (grupy wsparcia, pomoc psychologiczna).

Procedura Niebieskich Kart została opracowana i wprowadzona po to, aby uruchamiać proces trwałej zmiany w kierunku przerwania przemocy, z włączeniem służb o różnych kompetencjach.

(pk/kh)

Powrót na górę strony