Znęcali się nad najbliższymi - zostali zatrzymani
Policjanci każdego dnia interweniują wobec osób, które swoje emocje wyrażają przemocą wobec innych. Są to szczególnie trudne interwencje, ponieważ najczęściej dotyczą spraw prywatnych, konfliktów rodzinnych, problemów wychowawczych, których nie można rozwiązać jedną policyjną interwencją. Policjanci posiadają jednak narzędzia, które mogą pomóc w uspokojeniu domowych agresorów, odizolowaniu ich od ofiar i udzieleniu ofiarom odpowiedniego wsparcia.
Iława
Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o awanturze w jednym z domów na terenie Susza. Zgłaszająca oświadczyła, że syn pod wpływem alkoholu wpadł w szał i demoluje mieszkanie. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 41-latek znajdując się w stanie nietrzeźwości wszczął awanturę ze swoimi rodzicami. Mężczyzna wyzywał, groził pozbawieniem życia, a także zniszczył sprzęty domowe. W związku z agresywnym zachowaniem, mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.
Policjanci ustalili, że 41 - latek od dłuższego czasu znęca się nad mamą którą wyzywa, grozi pozbawienie życia, niszczy sprzęt domowy. Funkcjonariusze wdrożyli w rodzinie procedurę Niebieskiej karty i przyjęli zawiadomienie o przestępstwie.
Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Pisz
We wtorek (24 maja br.) policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na terenie Pisza, gdzie kobieta zgłosiła, że jej mąż się awanturuje. Zgłaszająca powiedziała funkcjonariuszom, że małżonek od blisko trzech lat stosuje wobec niej przemoc psychiczną i fizyczną. Kobieta złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad nią. W tej sytuacji policjanci zdecydowali o zatrzymaniu 26-letniego sprawcy przemocy domowej.
Śledczy przystąpili do zbierania materiału dowodowego. Na tej podstawie ustalili, że zatrzymany mężczyzna od grudnia 2019 roku stosował przemoc psychiczną wobec żony. W tym czasie wszczynał awantury w trakcie, których wyzywał małżonkę, ośmieszał ją, krytykował i groził jej pozbawieniem życia. Stosował też przemoc fizyczną. Zdarzało się, że ją uderzał, popchnął i spoliczkował, a nawet dusił. Do tego w dniu policyjnej interwencji umyślnie zniszczył telefon żony uderzając w niego pięścią. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad małżonką oraz zarzut umyślnego zniszczenia jej telefonu.
Decyzją prokuratora 26-latek objęty został policyjnym dozorem. Tym samym zobowiązany został do stawiennictwa w Komendzie Powiatowej Policji w Piszu dwa razy w tygodniu. Do tego ma orzeczony zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 30 metrów oraz zakaz jakiegokolwiek kontaktowania się z żoną.
Za popełnione przestępstwa mieszkańcowi Pisza grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy!
W chwili stwierdzenia przemocy w rodzinie Niebieską Kartę może założyć policjant ale także kurator, pracownik socjalny, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia. To właśnie te wszystkie podmioty współpracują razem realizując zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach pracy w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych.
Wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych.
Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych.
Oprócz tymczasowego aresztowania, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.
http://www.niebieskalinia.info/
(asz/kh)