Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie rowerzysty jadącego chodnikiem

Piscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty i samochodu. Kierowca auta wyjeżdżając z parkingu pod sklepem, potrącił jadącego chodnikiem rowerzystę. 83-latek jadący rowerem trafił do szpitala. Na szczęście nie doznał poważnych obrażeń. Konsekwencje za spowodowanie tego zdarzenia poniesie zarówno sprawca kolizji oraz rowerzysta jadący chodnikiem.

We wtorek (10.05.2022) przed godz. 8:00 na ul. Warszawskiej w Piszu doszło do kolizji z udziałem samochodu osobowego i rowerzysty. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że do doszło do niego, gdy kierujący pojazdem marki Hyundai włączał się do ruchu wyjeżdżając z parkingu spod sklepu. Z jego prawej strony chodnikiem jechał rowerzysta, którego kierowca najwyraźniej nie zauważył. Nie ustąpił mu pierwszeństwa przejazdu i potrącił rowerzystę, który trafił do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że nie doznał poważnych obrażeń. Samochodem kierował 64-latek, a rowerem 83-latek. Obaj to mieszkańcy Pisza i obaj byli trzeźwi w chwili zdarzenia.

Policjanci wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia ustalili, że sprawcą kolizji jest kierujący samochodem, co potwierdziło nagranie pochodzące z kamery miejskiego monitoringu. Kierowca skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego. Oznacza to, że sprawa trafi do sądu. Rowerzysta poniesie natomiast konsekwencje jazdy rowerem po chodniku, co jest wykroczeniem.

Na poniższym nagraniu w górnej części ekranu widoczny jest moment potrącenia rowerzysty jadącego chodnikiem przez auto wyjeżdżające z parkingu. Nagranie rozpoczyna i kończy plansza z napisem Komenda Poiatowa Pollicji w Piszu.

Film Nagranie z monitoringu miejskiego

Opis filmu: Nagranie z monitoringu miejskiego, na który zarejestrowano moment zderzenie rowerzysty i samochodu

Pobierz plik Nagranie z monitoringu miejskiego (format mp4 - rozmiar 3.51 MB)

Policjanci przypominają!

Rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać jego ruchu.

(asz/tm)

 

Powrót na górę strony