Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA! Uaktywnili się oszuści na „wnuczka”

Policjanci w dalszym ciągu ostrzegają przed oszustwami metodą „na wnuczka” prowadząc m.in. kampanię informacyjną pt. „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”. Niestety, nasze apele nie trafiają do wszystkich seniorów. W piątek 88-latek będąc przekonanym, że pomaga wnukowi przekazał przestępcom blisko 63 tysiące złotych. Natomiast w Elblągu starszy mężczyzna przekazał oszustom 80 tysięcy złotych.

Elbląg

Zapakowane w reklamówkę pieniądze, 72-letni mężczyzna przekazał oszustowi, który przyszedł do niego do mieszkania. Pieniądze miały być przeznaczone na kaucję, aby bliska mu osoba nie poszła do więzienia za spowodowanie wypadku. Jak nie trudno się domyślić żadnego wypadku nie było. Wcześniej 72-latek odebrał telefon od kobiety, która podała się za jego córkę i poinformowała o spowodowaniu wypadku oraz o tym, że potrzebuje pieniędzy na kaucję. Po pieniądze miał się zgłosić „policjant” w cywilnym ubraniu. Tak też się stało. 72-latek przekazał mu pieniądze. Jak nie trudno się domyślić padł ofiarą oszustwa.

Sprawcy tego rodzaju przestępstw wracają do starszych metod działania. Ta z wypadkiem drogowym i kaucją pojawia się pierwszy raz kilkanaście lat temu. Cały czas o sposobie działania sprawców i mechanizmie tego oszustwa informujemy. Przede wszystkim po to, by ustrzec potencjalne ofiary. Gdy wiemy, że tak działają sprawcy jest szansa, że nie nabierzemy się na ich manipulację.  Apelujemy też do osób, które opiekują się lub mają kontakt ze starszymi osobami, o rozmowę na ten temat i przygotowanie ich na ewentualny kontakt z oszustem chcącym wyłudzić pieniądze.

Olsztyn

W piątek (29.04.2022) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą na „wnuczka”. Z relacji 88-latka wynikało, że na jego telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Oszust twierdził, że jego wnuk potrącił na przejściu dla pieszych ciężarną kobietę. W tle było słychać również płacz roztrzęsionej kobiety – rzekomo córki pokrzywdzonego, która potwierdziła przedstawioną wersję wydarzeń przez przestępcę. Po chwili 88-latek miał otrzymać informację, że jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnej przez jego członka rodziny jest wpłacenie kaucji w wysokości 100 tysięcy złotych.

Następnie 88-latek wraz z żoną zebrał wszystkie oszczędności i przekazał je oszustom w umówionym miejscu. Po chwili do seniora ponownie zadzwonił fałszywy policjant, który poinformował go, że przekazana kwota pieniędzy jest zbyt niska, aby wnuczek wyszedł na wolność. Oszust namawiał pokrzywdzonego, aby wypłacił gotówkę z konta bankowego. Po chwili 88-latek postanowił zadzwonić do swojego wnuka, któremu jak się okazało nic nie groziło. Senior w ten sposób zorientował się, że padł ofiarą oszustów. Wartość strat to blisko 63 tysiące złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Przypominamy także o prowadzonej akcji profilaktycznej „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/89963,Nie-daj-sie-zlapac-Nie-daj-sie-oszukac-Dzwoni-oszust-Rozlacz-sie.html

(aj/kh)

Powrót na górę strony