Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wysoki mandat dla 19-latka, za przejście przez torowisko mimo zamkniętych zapór

Mandat w wysokości dwóch tysięcy złotych zapłacił 19-letni mieszkaniec Szczytna za przejście przez przejazd kolejowy, mimo że zapory były opuszczone. Funkcjonariusze przestrzegają i przypominają o obowiązujących przepisach i wysokich karach za popełnione wykroczenie.

Nowy taryfikator przewiduje m.in. wysoki mandat za wykroczenie, jakim jest wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Takie właśnie wykroczenie popełnił młody mężczyzna, który wraz z innymi osobami czekał na otwarcie zapór na przejeździe kolejowym przy jednej z ulic w Szczytnie. Niecierpliwość 19-latka wzięła jednak górę i pomimo tego, że zapory nadal były zamknięte, a pociąg jeszcze nie przejechał, przeszedł przez torowisko. Pieszy został zatrzymany do kontroli, policjanci za popełnione wykroczenie, ukarali mężczyznę mandatem w wysokości 2000 złotych.

Policjanci przypominają, że:

Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię;

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych;

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię;

5) chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;

8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Pamiętajmy! Lekkomyślne zachowanie w pobliżu przejazdu kolejowego może kosztować nas życie, bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi czy poruszamy się pojazdem.

(wp/kh)

Powrót na górę strony