Znęcali się nad najbliższymi, odpowiedzą przed sądem
Policyjny dozór, nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zobowiązanie do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu – to środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuratora wobec 64-letniego mieszkańca gminy Kisielice, który znęcał się nad swoją żoną i synem. Nowomiejscy policjanci wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia dla 41-letniego mieszkańca miasta, który podejrzany jest o stosowanie przemocy domowej wobec swojej matki.
Iława
Funkcjonariusze zostali poinformowani o awanturze domowej w jednym z mieszkań na terenie gminy Kisielice. Zgłaszający oświadczył, że jego ojciec jest pijany i agresywny. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. W trakcie czynności ustalili, że 64-latek będąc pod wpływem alkoholu, wszczął awanturę w trakcie której popychał, szarpał się z synem, wyzywał go oraz swoją żonę. W obawie o życie i zdrowe domowników mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Okazało się, że to nie była pierwsza taka sytuacja, a mieszkaniec gminy Kisielice od dłuższego czasu znęca się nad swoją rodziną. 64-latek będąc pod działaniem alkoholu staje się agresywny, wyzywa domowników, ośmieszał, krytykował. Policjanci ustali, że mężczyzna odbywał już karę pozbawienia wolności za to przestępstwo.
W związku z zachowaniem mieszkańca gminy Kisielice prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru. 64 - latek będzie musiał stawiać się w jednostce policji musi opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie oraz powstrzymywać się od alkoholu.
Kodeks karny za samo fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą w warunkach tzw. recydywy przewiduje karę do 7 i pół roku pozbawienia wolności.
Nowe Miasto Lubawskie
W niedzielę policjanci interweniowali na terenie Nowego Miasta Lubawskiego wobec sprawcy przemocy domowej, który miał stosować przemoc nad swoją matką. Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci sporządzili niebieską kartę i po analizie zebranego materiału w tej sprawie podjęli decyzję o wdrożeniu procedury nakaz/zakaz. Wobec 41-latka wydano wczoraj nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania, w którym mieszkał z pokrzywdzoną i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Mężczyzna w obecności policjantów mógł zabrać tylko niezbędne rzeczy osobiste i musiał się wyprowadzić.
„Od 30 listopada 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy - kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zgodnie z nowymi uregulowaniami, policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:
• podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
• w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu Policja jest zobowiązana do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy nakaz lub zakaz nie jest naruszany, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywa się następnego dnia po wydaniu nakazu lub zakazu. W przypadku niestosowania się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu ustawodawca przewidział sankcje w kodeksie wykroczeń (czyn zabroniony art. 66b), który przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
Nakaz lub zakaz będą tracić moc po upływie 14 dni od wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
(jk/lm/rj)