KWP: Bohun i Bant finalistami XIV Kynologicznych Mistrzostw Polski
„Jestem z niego dumny i mile zaskoczony, bo pomimo, że jest zdolny, to jest również bardzo uparty”, tak o swoim czworonożnym partnerze powiedział tuż po ogłoszeniu wyników st. sierż. Mariusz Wnuk zwycięzca wojewódzkich eliminacji do XIV Kynologicznych Mistrzostw Polski. Przewodnik z Bohunem na 300 możliwych do zdobycia punktów uzyskali 264 pokonując 9 innych zespołów. Policjant z Nowego Miasta Lubawskiego i zdobywca drugiego miejsca – sierż. sztab. Patryk Grosfeld z psem Bantem, jako najlepsi z Warmii i Mazur będą reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim, który odbędzie się na przełomie września i października br. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
Policyjne psy służbowe - owczarki niemieckie, belgijskie, sznaucery, terriery, labradory odgrywają ogromną rolę w pracy policjantów. Taki pies to po prostu partner, być może nietypowy, bo bez munduru, ale za to z niezwykłymi umiejętnościami. Policyjne czworonogi tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, wyszukują narkotyki, materiały wybuchowe, znajdują zapachy w wyszukanych skrytkach, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych, a także są bardzo posłuszne i oddane.
Po 8-letniej przerwie 10 przewodników wraz z psami służbowymi wyszkolonymi w kategorii patrolowo – tropiący miało możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas wojewódzkich eliminacji do XIV Kynologicznych Mistrzostw Polski. Do zawodów przystąpiły zespoły z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i Elblągu oraz komend powiatowych w Bartoszycach, Braniewie, Nowym Mieście Lubawskim i Piszu. Przewodnicy i ich czworonożni partnerzy rywalizowali w trzech konkurencjach - w ogólnym posłuszeństwie i pokonywaniu przeszkód terenowych, tropieniu śladów ludzkich oraz pościgu za niebezpiecznym przestępcą i obroną przewodnika podczas konwoju.
Po kilkugodzinnych zmaganiach trzyosobowa komisja wyłoniła zwycięzcę. Na 300 możliwych do zdobycia punktów 264 uzyskali st. sierż. Mariusz Wnuk i jego partner Bohun reprezentujący Komendę Powiatową Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Tuż po ogłoszeniu wyników szczęśliwy zwycięzca tak powiedział o swoim partnerze - „jestem z niego dumny i mile zaskoczony, bo pomimo, że jest zdolny, to jest również bardzo uparty”. Policjant z 6-letnim stażem przyznał również, że „Bohun jest w stanie obronić mnie w każdej chwili i w każdej sytuacji, a to jest bezcenne. Same zawody utwierdziły mnie w przekonaniu, że człowiek potrafi doskonale współpracować z psem”. St. sierż. Mariusz Wnuk od czterech lat nie tylko pracuje z 5-letnim Bohunem, ale także z nim mieszka. Policjant opowiadając o służbie swojego czworonożnego przyjaciela przyznał, że bardzo często przyczyniał się on do odnalezienia osób zaginionych, doprowadził także do sprawcy włamania do domu jednorodzinnego.
Zespół z Nowego Miasta Lubawskiego wspólnie ze zdobywcą drugiego miejsca - sierż. sztab. Patrykiem Grosfeldem z psem Bantem z Komendy Powiatowej Policji w Ełku, jako najlepsi z Warmii i Mazur będą reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim, który odbędzie się na przełomie września i października br. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
Trzecie miejsce zajęła ekipa z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie – sierż. Bartłomiej Lewandowski z psem Gabelo. Policjant swoją służbę w charakterze przewodnika psa rozpoczął we wrześniu 2012 roku. Do lutego 2013 roku przebywał na szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie właśnie poznał Gabelo.
Zwycięzcy otrzymali puchary, nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy.
Podsumowując wojewódzkie eliminacje nadkom. Arkadiusz Sylwestrzak Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie powiedział, że „ to uwieńczenie całorocznej pracy szkoleniowej przewodnika z psem, a także doskonalenie umiejętności przewodnika i podwyższanie sprawności psa służbowego”. W jego ocenie zespoły zaprezentowały wysoki poziom swoich umiejętności.
W warmińsko – mazurskiej policji służbę pełni 38 psów wyszkolonych w różnych kategoriach:
25 psów patrolowo – tropiących,
5 psów do wyszukiwania zapachów narkotyków,
3 psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych,
3 psy patrolowe,
2 psy tropiące.
Warto wspomnieć, że ważnym elementem w pracy przewodników psów służbowych jest także sprzęt techniczny. W I kwartale br. dzięki funduszom przekazanym przez Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie zakupiła nowoczesną przyczepę służącą do transportu 4 psów służbowych. Jest ona tak skonstruowana, aby zapewnić komfort podróży psów, jest wykonana z materiału termoizolacyjnego, co zapobiega przegrzaniu czworonogów, jej pomieszczenia mają regulację temperatury.
Przyczepa o wartości 12.000 złotych będzie wykorzystywana przy transporcie psów służbowych z całego regionu podczas szkoleń, zabezpieczeniu imprez masowych, atestacji itp.
in
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 22.6 MB)