Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolizja z udziałem psa. Konsekwencje poniósł właściciel czworonoga

W Piszu na jednej z ulic doszło do kolizji z udziałem psa. Zwierzę wbiegło nagle na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd marki Skoda Octavia. Pies niestety nie przeżył tego zdarzenia. Konsekwencje poniósł właściciel czworonoga, który nie zachował należytej ostrożności podczas trzymania psa. Kiedy kierowca skody gwałtownie zahamował, aby nie potrącić czworonoga, w tył pojazdu uderzył jadący za nim samochód marki Opel. Kierująca tym autem nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją pojazdu, za co ukarana została mandatem karnym w wysokości 1100 złotych.

W środę (30.03.2022r.) po godz. 21.00 piscy policjanci otrzymali zgłoszenie o kolizji drogowej na jednej z ulic w Piszu. Było to zdarzenie z udziałem psa.

Na miejscu funkcjonariusze zastali uczestników tej kolizji. Był to kierowca pojazdu marki Skoda Octavia i właściciel czworonoga. Policjanci ustalili, że pies należący do 36-latka, wbiegł nagle na jezdnię przed nadjeżdżającą skodę. Zwierzę niestety nie przeżyło. Do zdarzenia tego doszło na skutek niezachowania należytej ostrożności podczas trzymania czworonoga przez właściciela. Za popełnione wykroczenie 36-latek ukarany został mandatem karnym.

To nie jedyne zdarzenie drogowe, do jakiego doszło w tym miejscu. Kierowca skody, chcąc uniknąć zderzenia z psem, gwałtownie zahamował. W tył tego samochodu uderzył pojazd marki Opel jadący za nim. Oplem kierowała 34-letnia kobieta. Została ukarana przez policjantów mandatem karnym w wysokości 1100 zł za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją pojazdu.

Policjanci przypominają o obowiązkach spoczywających na właścicielach zwierząt i konsekwencjach nieprzestrzegania obowiązujących przepisów

OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA PSA:

- wyposażenie psa w obrożę, a w przypadku ras uznawanych za agresywne – również w kaganiec;

- prowadzenie psa na uwięzi, a rasy psa uznawane za agresywne także w nałożonym kagańcu;

- systematyczne szczepienie przeciwko wściekliźnie (dot. psa w wieku powyżej 3 miesięcy);

OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI WSZYSTKICH ZWIERZĄT DOMOWYCH:

- stały i skuteczny nadzór;

- właściciel może zwolnić psa ze smyczy na terenie nieruchomości, gdy jest ona ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich oraz odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem;

- zwolnienie zwierząt domowych z uwięzi dopuszczalne jest wyłącznie na terenach zielonych do tego przeznaczonych i specjalnie oznakowanych w sytuacji, gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad ich zachowaniem;

- natychmiastowe usuwanie, przez właścicieli, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach oraz na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp.

- niewprowadzanie zwierząt domowych na tereny placów zabaw, piaskownic dla dzieci, plaż, kąpielisk, posesji szkół i przedszkoli, obiektów sportowych

Art. 77 Kodeksu Wykroczeń za popełnione wykroczenia przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywnę albo karę nagany. Policjant może też nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.

(asz/kh)

 

Powrót na górę strony