Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zachowaj ostrożność na terenach leśnych

Kierujący poruszający się drogami prowadzącymi przez tereny leśne, polne muszą liczyć się z zagrożeniami ze strony dzikich zwierząt, które w każdej chwili mogą wtargnąć na jezdnię i w konsekwencji doprowadzić do zdarzenia drogowego. Aby zminimalizować zagrożenie bacznie obserwujmy drogę i jej otoczenie.

Ubarwienie sierści zwierzyny znacząco utrudnia zobaczenie jej z bezpiecznej odległości, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej. Nie lekceważmy znaku A18b „zwierzyna leśna”, zdejmijmy nogę z gazu, zachowajmy szczególną ostrożność oraz obserwujmy drogę i jej otoczenie. Takie działanie da nam większe szanse na prawidłową reakcję w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

We wtorek (15.03.2022r.) około godz. 18:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące kolizji ze zwierzyną leśną na drodze wojewódzkiej W545 koło miejscowości Napiwoda. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że 70-latek kierujący pojazdem osobowym marki Dacia, uderzył w przebiegającego przez jezdnię jelenia. Osoby podróżujące samochodem nie doznały obrażeń, natomiast zwierzę uczestniczące w zdarzeniu padło, o czym został poinformowany zarządca drogi. Z uwagi na powstałe uszkodzenia, policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny auta uczestniczącego w kolizji drogowej.

Co zrobić gdy dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny?

Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy.

Kolejnym krokiem będzie wezwanie Policji i przekazanie informacji o miejscu i okolicznościach zdarzenia.

Pamiętajmy, pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne i może nas zaatakować. Nie mamy także pewności czy nie ma wścieklizny.

(ap/kh)

Powrót na górę strony