Nie zachowała bezpiecznej odległości i wjechała w tył ciężarówki
Kierująca osobowym fordem nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i wjechała w tył ciężarówki. Na szczęście pomimo groźnie wyglądającego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń.
Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa na drodze jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami. Niezachowanie bezpiecznej odległości może doprowadzić do kolizji lub wypadku, dlatego też trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Niestety w środę (09.03.2022r.) o tej zasadzie zapomniała kierująca fordem kobieta.
O godz. 13:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez zaprzyjaźnione służby Straż Miejską z Reszla oraz Ochotniczą Straż Pożarną z Reszla, że najechali na zdarzenie drogowe na trasie Reszel-Święta Lipka na wysokości miejscowości Ramty w gm. Reszel. Z przekazanych informacji wynikało, że doszło do zderzenia pojazdu osobowego ciężarówką. Na miejscu policjanci ustalili, że 39-letnia kierująca pojazdem marki Ford Focus, w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, najechała na tył pojazdu marki Mercedes, którym kierował 64-letni mężczyzna. Pomimo groźnie wyglądającego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Kierujący pojazdami byli trzeźwi. Kobietę ukarano mandatem karnym w wysokości 1020 złotych.
Podczas działań służb ruch odbywał się wahadłowo.
W Ustawie Prawa o Ruchu Drogowym nie wskazano konkretnej odległości, jaką kierowca powinien zachować w każdej sytuacji. Podano jednak kilka ogólnych zasad oraz reguł dotyczących konkretnych sytuacji.
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
(ep/kh)