Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Grupy Speed w walce z drogowymi piratami

Zapędy piratów drogowych hamują m.in. policjanci z Grupy Speed, którzy czuwają choćby nad tym, aby kierujący przestrzegali dozwolonych prędkości i nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. W swojej codziennej służbie zwracają również uwagę na inne wykroczenia w ruchu drogowym. Wobec kierujących łamiących przepisy drogowe, policjanci nie mają taryfy ulgowej.

WRD KWP Olsztyn

We wtorek (15.02.2022r.) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie wchodzący w skład Grupy Speed, podczas służby na DK 16, zauważyli w Kromerowie 25-latka kierującego autem marki VW Passat, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 34 km/h. Chcieli zatrzymać go do kontroli, ale kierujący nie miał zamiaru się zatrzymać. Przyspieszył i zaczął odjeżdżać. W tym czasie wyprzedzał inne auta w miejscach niedozwolonych, w dalszym ciągu przekraczając dozwoloną prędkość.

Policjanci ruszyli za nim. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli. Wtedy okazało się, że kierujący nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem. Policjanci nałożyli na niego mandaty w łącznej kwocie 4100 złotych oraz skierowali do sądu wniosek o ukaranie za brak uprawnień do kierowania, za co grozi kolejna grzywna w wysokości do 30 tysięcy złotych oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto zatrzymany został dowód rejestracyjny pojazdu za brak badań technicznych.

Na poniższym nagraniu widoczny jest pomiar prędkości wykonany przez urządzenie, następnie samochód jadący z nadmierną prędkością, wyprzedzający w miejscu niedozwolonym i moment zatrzymania auta do kontroli przez policjantów.

Film Speed_KWP.mp4

Pobierz plik Speed_KWP.mp4 (format mp4 - rozmiar 35.32 MB)

KPP Giżycko

W poniedziałek (21.02.2022r.) policjanci giżyckiej drogówki wchodzący w skład grupy Speed przeprowadzali pomiar prędkości pojazdów poruszających się drogą nr 63, trasa Pozezdrze – Ogonki. Tam zatrzymali do kontroli bmw, którego kierująca, mieszkanka Węgorzewa przekroczyła dozwoloną prędkość o 61 km/h. W tym przypadku kierująca otrzymała mandat karny w wysokości 2000 złotych oraz 10 punktów karnych.

KMP Olsztyn

W poniedziałek (21.02.2022r.) policjanci na al. Armii Krajowej zatrzymali do kontroli drogowej mercedesa, którego kierowca jechał z prędkością 111 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. 47-latek stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Zgodnie z aktualnym taryfikatorem został ukarany mandatem w kwocie 2000 zł. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych. 

Tego samego dnia (21.02.2022r.) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w m. Ruszajny w gminie Barczewo zatrzymali do kontroli drogowej osobowe audi. Jej powodem było przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 55 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali 31-latkowi prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych oraz 10 punktami karnymi.

Brawura i lekceważenie przepisów, w tym przekraczanie dopuszczalnej prędkości - to kluczowe czynniki wpływające na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Żeby przeciwdziałać tym zjawisko powołane zostały specjalne grupy policjantów drogówki. Pierwsza grupa "SPEED" powstała w stołecznej komendzie pod koniec 2018 r. Ta formuła sprawdziła się do tego stopnia, że od lipca 2019 r. w każdej komendzie wojewódzkiej Policji działa taka grupa, której zadaniem jest eliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze.

(kh)

 

Powrót na górę strony