Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedajesz coś w Internecie? Nie klikaj w linki i nie podawaj swoich danych!

Mimo licznych apeli policjantów, akcji informacyjnych na portalach sprzedażowych i dokładnego opisywania sposobu działania oszustów, wciąż wiele osób pada ofiarami przestępstw i traci swoje pieniądze. Niemal każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia o oszustwach na portalach sprzedażowych. Wydawać by się mogło, że ofiarami tego rodzaju przestępstw padają głównie kupujący. Nic bardziej mylnego! Sposób działania oszustów za każdym razem jest bardzo podobny. Policjanci postanowili krok po kroku opisać przypadek jednej z mieszkanki Olsztyna, która kilka dni temu weszła w nieznany link, wypełniła formularz i straciła w ten sposób 1000 złotych.

Kobieta zarejestrowała się na jednym z portali sprzedażowych w Internecie. Po założeniu konta i zalogowaniu się dodała ogłoszenie o sprzedaży mebli. W ogłoszeniu podała swój numer telefonu, by łatwiej było się z nią kontaktować. Krótko po umieszczeniu ogłoszenia poprzez znany komunikator otrzymała wiadomość z pytaniem, czy ogłoszenie jest nadal aktualne. Pokrzywdzona odpisała, że meble wciąż są na sprzedaż. Wówczas tamta osoba napisała, że jest zainteresowana kupnem. Wysłała również zrzut ekranu z potwierdzeniem wpłaty podanej w ogłoszeniu kwoty na konto firmy kurierskiej. Po chwili pokrzywdzona otrzymała również link, poprzez który miała odebrać przesłane pieniądze. Po wejściu w link ukazała się strona, łudząco podobna do stron jednej z firm kurierskich. Na stronie widoczny był formularz, do którego trzeba było wpisać nr karty, datę ważności karty, kod cvc a także login i hasło do bankowości internetowej i kod PIN. Pokrzywdzona uzupełniła wszystkie dane. W ten sposób oszust otrzymał dostęp do jej pieniędzy. Jak się później okazało ktoś za pomocą kodu BLIK wypłacił z jej konta 1000 zł.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.
Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

(ab/kh)

 

Powrót na górę strony