Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Różne zakończenia interwencji na drogach w regionie

Policyjne interwencje na drogach to chleb powszedni dla funkcjonariuszy. Ich przyczyny są różne, tak jak i różne zakończenia. Nowością i zaskoczeniem dla niektórych mogą być za to kary, jakie są przewidziane w najnowszym taryfikatorze mandatów. Dlatego apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek na drodze. Chwila nieuwagi lub jedna błędna decyzja może spowodować poważne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i również poważne uszczuplenie portfela.

Działdowo

W poniedziałek (03.01.2022r.) na drodze wojewódzkiej nr 544 w gminie Działdowo na wysokości miejscowości Komorniki doszło do zderzenia czołowego pojazdu marki BMW z osobową Skodą. Skierowany na miejsce zdarzenia patrol ruchu drogowego z Działdowa ustalił, że kierujący pojazdem marki BMW podczas wyprzedzania ciężarówki doprowadził do zderzenia czołowego z pojazdem marki Skoda Super B. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Kierujący BMW to 21-letni mieszkaniec gminy Iłowo-Osada. Młody kierowca z ogólnymi obrażeniami ciała został zabrany karetką pogotowia do szpitala w Działdowie. Szczegółowe okoliczności i przyczyny tego zdarzenia wyjaśni prowadzone przez policjantów postępowanie.

  • Uszkodzone po zderzeniu BMW i Skoda stojące na drodze
    Uszkodzone po zderzeniu BMW i Skoda

Iława

Tego samego dnia kilka minut po godzinie 14:00 iławscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego audi. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili w policyjnych systemach. W związku z tym, że 28–latek znany był mundurowym z wcześniejszych interwencji i jego zachowanie wskazywało, że mógł znajdować się pod wpływem środków odurzających  policjanci skontrolowali jego pojazd. Od mężczyzny została również pobrana krew do badania. Policjanci w trakcie czynności ujawnili w audi narkotyki, a była to marihuana jak i amfetamina. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi Iławy a  mężczyznę zwolnili po wykonaniu z nim czynności. Dalsze badania wykażą, czy kierował będąc pod wpływem narkotyków.

Kętrzyn

W poniedziałkowe przedpołudnie o godz. 9:15 w miejscowości Barciany na ul. Mazurskiej  policjanci Zespołu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie zatrzymali pojazd m-ki VW Passat, którego kierujący popełnił wykroczenie jadąc z nadmierna prędkością w terenie zabudowanym. Kierowca, już na samym wstępie oświadczył, że nie posiada przy sobie żadnych dokumentów, ale może podać swoje dane. W trakcie sprawdzania okazało się, że wizerunek osoby widniejącej w systemie różni się od mężczyzny siedzącego za kierownicą pojazdu. Gdy został poinformowany o dalszej procedurze, mężczyzna natychmiast przyznał się, że chciał uniknąć odpowiedzialności i okłamał funkcjonariuszy co do swojej tożsamości, gdyż nie podsiada uprawnień do kierowania. Za popełnione wykroczenie w postaci przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 29 km/h kierowca ukarany został mandatem karnym w wysokości 400 zł. Ponadto, za wprowadzenie w błąd funkcjonariuszy co do swojej tożsamości otrzymał kolejny mandat w wysokości 500 zł. Natomiast za kierowanie pojazdem nie mając do tego uprawnień mężczyzna odpowie przed sądem. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. (art. 94 § 1), każdy kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Lidzbark Warmiński

Również w poniedziałek (03.01.2022 r.) około godziny 11:00 policjanci prewencji z Ornety podjęli interwencję wobec 51-letniego kierującego rowerem w miejscowości Bażyny. Powodem interwencji było podejrzenie, że mężczyzna może być nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie potwierdziło ich podejrzenia. Urządzenie wskazało prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie cyklisty. Po kontroli drogowej mieszkaniec gminy Orneta w dalszą drogę poszedł pieszo, a rower przekazano osobie przez niego wskazanej. W związku z faktem, że nie było to jego pierwsze wykroczenie kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, a stosowane środki nie przyniosły zamierzonego rezultatu, funkcjonariusze sporządzili dokumenty w kierunku wniosku o ukaranie do sądu. W związku z zaostrzeniem kar w 2022 roku grozi mu grzywna nie niższa niż 2500 zł. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3.

Olsztyn

W stolicy regionu w poniedziałek (03.01.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK 53. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że 31-letni kierujący pojazdem marki Alfa Romeo na łuku drogi w prawo, stracił panowanie nad autem. Następnie kierowca zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka osobowym oplem, który dachował w przydrożnym rowie. Trzy osoby zostały przetransportowane do szpitala. Obrażenia jednej z nich były na tyle poważne, że zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek drogowy.

  • Uszkodzone pojazdy na poboczu drogi. Po lewej auto które częściowo znajduje się na drodze a częściowo poza nią, a po prawej auto które leży na dachu poza drogą.
    Uszkodzone pojazdy na DK53

Tego samego dnia (03.01.2022) policjanci pracowali na miejscu kolejnego wypadku na DK 53, tym razem na ul. Pstrowskiego. W tym przypadku również prawdopodobną przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. 35-letni kierujący osobową kią na łuku drogi zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka pojazdem marki Volkswagen Golf. Dwie osoby z obrażeniami trafiły do szpitala. W obu przypadkach kierowcy byli trzeźwi. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadków.

Kilka godzin później (03.01.2022) policjanci pracowali na miejscu kolizji w rejonie skrzyżowania ul. Bartąskiej i Złotej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że 55-letni kierujący osobowym fordem potrącił 37-łatkę przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych. Na szczęście kobieta nie doznała poważnych obrażeń. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że oboje byli trzeźwi. Ostatecznie 55-latek zgodnie z aktualnym taryfikatorem został ukarany mandatem w kwocie 2500 złotych za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych.

Przypominamy, że od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy zaostrzające kary dla uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia drogowe. Zmiana sprawiła, że znacząco wzrosły kwoty mandatów m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości czy za wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi przepisami: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/89248,Nowy-rok-i-nowe-stawki-mandatow-za-wykroczenia-w-ruchu-drogowym.html

(kr/bm/jk/ep/aj/tm)

Powrót na górę strony