Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie mieli maseczek i trafili za kraty, bo byli poszukiwani

Walka z pandemią nałożyła na policjantów nowe zadania. Jednym z nich jest kontrola przestrzegania przez obywateli m.in. nakazu korzystania z maseczki ochronnej w określonych okolicznościach. Niestety niektórzy wciąż kwestionują sens i potrzebę takich działań i wyrażają to na przykład tym, że podczas legitymowania odmawiają podania policjantom swoich danych osobowych. Inni robią to dlatego, ponieważ mają coś do ukrycia, jak na przykład osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. Policjanci jednak dobrze znają swój rejon służbowy i jego mieszkańców, więc takie sztuczki na nich nie działają.

Odmowa podania policjantowi danych osobowych nie uchroni przed odpowiedzialnością!

Odmowa podania danych dotyczących tożsamości jest wykroczeniem i można zostać za to ukaranym grzywną. Jest to również podstawa do zatrzymania takiej osoby przez policjantów i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia danych osobowych. W takiej sytuacji zatrzymanie osoby następuje na podstawie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Choć przepisy nie nakazują posiadania przy sobie dokumentu tożsamości, to prawnym obowiązkiem jest przekazanie policjantowi lub innej uprawnionej osobie prawdziwych danych, takich jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania.

W trakcie prowadzonych kontroli zdarza się, że osoba kontrolowana uparcie nie chce podać swoich danych lub podaje nieprawdziwe. Najczęściej później okazuje się, że jest to osoba poszukiwana przez wymiar sprawiedliwości. Niektórzy poświęcają wiele energii, by skutecznie ukryć się przed funkcjonariuszami, a inni zachowują się tak, jakby nie wiedzieli o tym, że są poszukiwani. Jedni czasami ukrywają się latami, zmieniając miejsce pobytu, posługując się fałszywymi danymi i co chwilę zerkając przez ramię, czy ktoś ich nie obserwuje. Inni nawet nie mają świadomości, że przez niezapłacone grzywny lub niereagowanie na wezwania sądu znaleźli się na liście osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.

Iława

We wtorek (14.12.2021) kilka minut po godzinie 16:00 iławscy policjanci wydziału kryminalnego podczas kontroli obiektów handlowych pod względem przestrzegania obowiązujących obostrzeń, związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19 legitymowali 47–latka. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna nie tylko zapomniał założyć maseczkę ale również był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Brodnicy do ustalenia miejsca pobytu i osadzenia w zakładzie karnym. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do więzienia, gdzie spędzi najbliższe 90 dni.

Kętrzyn

Również we wtorek (14.12.2021) kilka minut po godz. 18:00 reszelscy dzielnicowi sprawdzali, czy osoby przebywające w sklepach respektują przepisy w zakresie noszenia maseczek. W jednym z obiektów przy ul. Rynek w Reszlu ich uwagę zwrócił mężczyzna, który nie miał na twarzy założonej maseczki. W trakcie interwencji okazało się, że to nie było jedyne jego przewinienie. Po sprawdzeniu danych mężczyzny w policyjnych systemach, funkcjonariusze ustalili, że 19-letni mieszkaniec powiatu bartoszyckiego jest poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Biskupcu. Za niestosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa został ukarany mandatem karnym.

Lidzbark Warmiński

Dzielnicowy to policjant do różnych zadań. Z uwagi na charakter swojej pracy, często spotyka z mieszkańcami swojego rejonu, musi mieć wiedzę na temat zdarzeń i osób w swoim rejonie. Posiada rozpoznanie terenowe i osobowe. We wtorek podczas przejazdu ulicami Lidzbarka Warmińskiego, patrol dzielnicowych rozpoznał mężczyznę, który od jakiegoś czasu był poszukiwany do odbycia kary. Policjanci podjęli interwencję wobec 30-latka. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że ciąży na nim wyrok 6-miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwo oszustwa wydany przez Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim. Mieszkaniec gminy Lidzbark Warmiński nie zamierzał się sam zgłosić do zakładu karnego i od pewnego czasu ukrywał się przed organami ścigania. Dlatego „pomogli” mu w tym dzielnicowi, którzy jeszcze tego samego dnia zapewnili mu transport do zakładu karnego, gdzie spędzi orzeczoną karę. 

Nidzica

We wtorkowe przedpołudnie patrol nidzickich dzielnicowych zatrzymał dwóch mężczyzn poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności. Pierwszy z mężczyzn został zatrzymany na terenie gm. Nidzica. 59-latek był poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Puławach do odbycia 50 dni aresztu w zamian za nieuiszczoną grzywnę.

Drugiego z mężczyzn policjanci zatrzymali na terenie gm. Kozłowo. 53-letni mężczyzna był poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Nidzicy. Poszukiwany na rok trafił do zakładu karego za popełnione przestępstwo stosowania gróźb karalnych.

Węgorzewo

Spostrzegawczość, kojarzenie faktów oraz pamięć do twarzy z pewnością pomaga w służbie policjantom. We wtorek około godziny 18:00 węgorzewscy policjanci, w trakcie patrolu ulic miasta, zauważyli mężczyznę, który wychodząc ze sklepu nie miał maseczki. W związku z tym funkcjonariusze podjęli interwencję wobec klienta sklepu. Kiedy znajdowali się w niedalekiej odległości rozpoznali, że mężczyzna jest osobą poszukiwaną. Ich przypuszczenia się potwierdziły po sprawdzeniu danych w policyjnych systemach. 45-latek był bardzo zaskoczony i tłumaczył mundurowym, że nie wiedział, że jest poszukiwany. Mieszkaniec Węgorzewa został zatrzymany i najbliższe 5 miesięcy spędzi w zakładzie karny, za przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece. W związku z popełnionym wykroczeniem, tj. nie zakrywanie ust i nosa na terenie obiekty handlowego mężczyzna został ukarany mandatem.

  • Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta
    Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta

(tm/lm/jk/ep/bm/ap/af))

Powrót na górę strony