Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mikołajkowy patrol na drodze

Nigdy nie wiemy co lub kogo spotkamy na drodze – dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Przepisy obligują nas do posiadania na wyposażeniu gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego, ale jakie przedmioty jeszcze mogą się przydać? Z okazji Mikołajek policjanci WRD KWP w Olsztynie przygotowali dla kierowców upominki, mikołajkowe pakiety, których zawartość również powinna się znaleźć na wyposażeniu każdego auta.

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien zadbać o to, by w jego aucie znalazły się przedmioty mogące ratować zdrowie i życie osób poszkodowanych w wypadkach. Są to m.in. koc termiczny, maseczka do sztucznego oddychania, komplet rękawiczek lateksowych w etui, młotek do wybijania szyb z nożem do cięcia pasów wraz ze zintegrowaną latarką oraz zawieszka odblaskowa. Wszystkie te przedmioty mogą być decydujące w sytuacji wypadku drogowego, bądź gdy inny kierowca zasłabnie. Wszystkie one trafiły do specjalnego „mikołajkowego pakietu bezpieczeństwa”, który przygotowali policjanci z KWP w Olsztynie.

Mikołajkowe pakiety bezpieczeństwa

W poniedziałek (06.12.2021) podczas policyjnych kontroli funkcjonariusze WRD KWP w Olsztynie przypominali kierowcom o zasadach bezpieczeństwa zimą i przypominali o tym tym, w co warto wyposażyć swoje auto. Niektórym kierowcom przekazali mikołajkowe upominki, pakiety bezpieczeństwa.

  • Policjant przekazuje upominek dla kierowcy
    Mikołajkowy patrol na drodze
  • policjant przekazuje upominek dla kierowcy
    Mikołajkowy patrol na drodze
  • Policjant przekazuje upominek dla kierowcy
    Mikołajkowy patrol na drodze

  • Policjant udziela wywiadu
    Mikołajkowy patrol na drodze
  • Policjant udziela wywiadu
    Mikołajkowy patrol na drodze
  • Policjant udziela wywiadu
    Mikołajkowy patrol na drodze

Jak ważne jest posiadanie takiego niewielkiego przedmiotu pod ręką, pokazuje przykład interwencji, jaką przeprowadził olsztyński policjant w drodze na służbę. Jadąc swoim autem do pracy (19.11.2021) na ul. Sielskiej w Olsztynie asp. szt. Andrzej Łowczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zauważył samochód blokujący prawy pas ruchu. Jak się okazało, w fotelu kierowcy znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Ze względu na fakt, że pojazd był zamknięty, aby dostać się do środka pojazdu policjant musiał użyć młotka. Po wybiciu szyby, wyjęciu mężczyzny, przystąpił do udzielenia pierwszej pomocy. Resuscytację krążeniowo-oddechową olsztyński policjant kontynuował aż do przejęcia przez zespół medyczny. W tym przypadku udało się przywrócić funkcje życiowe, mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Wybicie szyby w aucie wcale nie jest takie proste, jak może się zdawać niektórym. Gdyby w tym przypadku policjant nie posiadał młotka, znacząco wydłużyłby się czas potrzebny do rozpoczęcia reanimacji. W takich sytuacjach każda sekunda ma znaczenie i warto postarać się aby pomoc drugiej osobie przebiegła możliwie sprawnie.

Kierowco! Przygotuj się do zimowych podróży

Jak przygotować auto do zimowych podróży? Co mówią na ten temat przepisy?

Zima to szczególny czas na naszych drogach. Zmienne warunki pogodowe, częste opady deszczu, śniegu, zamglenia, przymrozki, zawieje śnieżne i zamiecie, skoki temperatury i szybko zapadający zmrok - tak właśnie zapowiada się najbliższe kilka miesięcy. By nie dać się zaskoczyć zimie, warto dokładnie przygotować do niej nasze auta.

Zimowe opony, łańcuchy, płyn w spryskiwaczu i sprzęt do odśnieżania

Kierowcy powinni pamiętać, że zalecana jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia we wszystkich oponach. Właściwie dobrane opony zwiększają przyczepność i zmniejszają drogę hamowania. Należy także wymienić płyny w spryskiwaczach  na te, które przystosowane są do zimowych temperatur. Każdy kierowca wie także, jak ważny jest dobry sprzęt do odśnieżania - tym bardziej, że obowiązkowo trzeba mieć odśnieżone szyby, maskę oraz  dach samochodu. Zalegające  warstwy śniegu na dachu auta mogą spowodować zagrożenie dla innych  użytkowników - zwłaszcza tych, którzy jadą za nami. Wybierając  się w góry warto  pomyśleć o specjalnych łańcuchach na koła, które ułatwią jazdę w trudnych warunkach. Na niektórych drogach – odpowiednio oznakowanych- używanie łańcuchów jest obowiązkowe.

Kiedy światła przeciwmgłowe?

Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami - czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza( m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły). Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto jednak pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.

Dłuższa droga hamowania

W warunkach zimowych droga hamowania znacznie się wydłuża. Zachowanie ostrożności i rozwagi, odpowiedni odstęp od innych aut i niewykonywanie gwałtownych manewrów na drodze może nam bardzo ułatwić jazdę. Styl jazdy należy dostosować do warunków istniejących na drodze - m.in.  gdy zajdzie taka potrzeba hamować przy użyciu silnika, lub pulsacyjnie, gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w ABS.

Zatankuj „do pełna”

Przygotowując się do długiej podróży warto zatankować „do pełna”, na trasie  możemy napotkać trudności np. duży korek czy utrudnienia związane z pogodą i nie będziemy mieli możliwości zatankowania auta przez długi czas.

(mk/tz/tm)

 

Powrót na górę strony