Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znęcali się nad najbliższymi. Nie unikną kary

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Z dniem 30 listopada 2020r. mundurowi otrzymali również nowe narzędzie, które daje im możliwość wydania wobec sprawcy przemocy w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego z pokrzywdzonymi mieszkania.

Kętrzyn

W czwartek (04.11.2021r.) kętrzyńscy policjanci zostali powiadomieni, że w jednym z mieszkań na terenie Kętrzyna agresywny wnuczek „szaleje” w mieszkaniu i powybijał szyby. Pod wskazany adres natychmiast pojechali policjanci. W miejscu zamieszkania nie zastali sprawcy. Funkcjonariusze ustalili, że 18-latek wszczął awanturę z babcią, w trakcie której wyzywał słowami wulgarnymi, wyganiał ją z mieszkania, dodatkowo chwycił kuchenny nóż i wymachiwał nim przed kobietą oraz groził jej śmiercią. Mężczyzna kopał i uderzał w drzwi powodując ich uszkodzenie. Kobieta w obawie o swoje życie i zdrowie przerwała milczenie i złożyła zawiadomienie o znęcaniu się nad jej osobą przez wnuka. Jak poinformowała jej gehenna trwała od 2 miesięcy.

Obecni na miejscu interwencji funkcjonariusze podjęli decyzję o uruchomieniu w rodzinie Procedury Niebieskiej Karty. Policjanci skorzystali również z przysługującego im w ramach nowej Ustawy antyprzemocowej, narzędzia. Wydali wobec sprawcy przemocy w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia przez niego wspólnie zajmowanego z pokrzywdzoną lokalu mieszkalnego.

Pisz

Kolejny sprawca przemocy domowej trafił do policyjnego aresztu jako osoba podejrzana o znęcanie się nad rodziną. Wszystko po interwencji, do której doszło we wtorek (02.11.2021r.) w jednym z mieszkań na terenie Białej Piskiej. Zgłosiła ją kobieta informując, że nietrzeźwy mąż się awanturuje i jest wobec niej agresywny. Bojąc się o własne życie i zdrowie pokrzywdzona czekała na policyjny patrol przed domem.

W miejscu zamieszkania zgłaszającej funkcjonariusze zastali nietrzeźwego 61-letniego mężczyznę. W rozmowie z kobietą ustalili, że taka sytuacja zdarzyła się już po raz kolejny. Od kilu już miesięcy mąż stosował wobec niej przemoc zarówno psychiczną, jak i fizyczną. W tej sytuacji policjanci zdecydowali o zatrzymaniu mężczyzny w policyjnym areszcie. Pokrzywdzona złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przez męża przestępstwa znęcania się nad nią.

Śledczy potwierdzili, że przemoc w tej rodzinie trwa od maja tego roku. W tym czasie 61-latek wielokrotnie wszczynał bez powodu awantury domowe będąc pod działaniem alkoholu. W trakcie tych kłótni wyzywał małżonkę, opluwał ją i szarpał za ubranie. W dniu interwencji kopał ją i bił pięściami po rękach oraz po głowie w wyniku czego pokrzywdzona doznała uszczerbku na zdrowiu.

Po wytrzeźwieniu 61-latek usłyszał zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad żoną. Nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Powiedział, że nie pamięta przebiegu tych zdarzeń, ponieważ był pod działaniem alkoholu.

Decyzją prokuratora sprawca przemocy objęty został policyjnym dozorem z obowiązkiem stawiennictwa w Komisariacie Policji w Białej Piskiej raz w tygodniu. Do tego ma zakaz kontaktowania się z żoną w sposób wyrażający agresję słowną i fizyczną oraz obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu.

Za znęcanie się nad małżonką mieszkańcowi Białej Piskiej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

O nowych uprawnieniach policji

30 listopada 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub (i) zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Zgodnie z nowymi uregulowaniami, policjant ma prawo wydać nakaz lub (i) zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub w jego bezpośrednim otoczeniu, jak również w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy         w rodzinie, (w szczególności, w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej,        w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Do wydania nakazu lub zakazu zobowiązany jest każdy policjant, który uzyska informację o stosowaniu przemocy w rodzinie.

Warto wiedzieć:

Nakaz lub (i) zakaz obowiązuje przez okres 14 dni z możliwością przedłużenia czasu jego trwania przez sąd. Przed podjęciem decyzji o wydaniu nakazu lub (i) zakazu, policjant obligatoryjnie dokonuje oceny ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Dla oceny tego ryzyka, dedykowane są kwestionariusze jego szacowania, zawierające kryteria określone przez ustawodawcę. W celu ustalenia zasadności wydania nakazu lub (i) zakazu Policja może dokonywać innych czynności, w szczególności przesłuchać w charakterze świadka osobę zgłaszającą przemoc w rodzinie lub osobę dotkniętą tą przemocą.

Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie i są natychmiast wykonalne. Policjant określa m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc w rodzinie będzie obowiązana zachować. Nakaz lub (i) zakaz będzie niezwłocznie doręczany zarówno osobie, wobec której zostały wydane, jak też osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W przypadku odmowy przyjęcia nakazu lub (i) zakazu przez osobę stosującą przemoc w rodzinie, doręczenie zobowiązania uważane jest za dokonane. Nakaz lub (i) zakaz mogą być wydane również w przypadku nieobecności osoby stosującej przemoc w rodzinie podczas wykonywania czynności przez Policję we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu. Odpis wydanego nakazu lub (i) zakazu będzie niezwłocznie doręczany prokuratorowi. O fakcie wydania nakazu lub (i) zakazu zawiadamiany będzie właściwy miejscowo zespół interdyscyplinarny, a gdy w mieszkaniu zamieszkiwać będą osoby małoletnie – także właściwy miejscowo sąd opiekuńczy. Czynność opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez osobę stosującą przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub (i) zakaz, odbywają się w obecności interweniujących policjantów i wymaga sporządzenia protokołu.

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub (i) zakaz będzie przysługiwało prawo:

  • zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych, jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie, złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.

Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub (i) zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:

  • do wskazania Policji deklarowanego miejsca pobytu w miarę możliwości numeru telefonu informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.

W okresie obowiązywania nakazu lub (i) zakazu Policja zobowiązana jest, do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy nakaz lub (i) zakaz nie są naruszane, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywać się będzie następnego dnia po wydaniu nakazu lub (i) zakazu. W przypadku nie stosowania się do wydanego przez Policję zakazu lub (i) nakazu ustawodawca przewidział sankcje w Kodeksie wykroczeń – czyn zabroniony z art. 66b przewidującego karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Wobec sprawcy tego wykroczenia stosowany będzie tryb przyśpieszony. Nakaz lub (i) zakaz traci moc po upływie 14 dni od wydania, chyba, że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania z kolei tracą moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

(ep/asz/kh)

Powrót na górę strony