Wspólnie na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Porozumienie z Fundacją „ANIKAR” i Stowarzyszeniem „Podwodnik”
Sukces akcji poszukiwawczej zależy od czasu reakcji, sił i środków w nią zaangażowanych oraz właściwego zarządzania akcją. W celu optymalnego wykorzystania możliwości organizacyjnych i technicznych dla skutecznego współdziałania przy prowadzeniu akcji poszukiwawczych za zaginionymi osobami, zawarte i podpisane w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zostało porozumienie między instytucjami, którym bardzo zależy na bezpieczeństwie mieszkańców Warmii i Mazur oraz osób odwiedzających ten region.
Gdy zaginie jakaś osoba, a okoliczności zaginięcia wskazują na to, że jej zdrowie i życie może być poważnie zagrożone, to często jest niewiele czasu, żeby odnaleźć ją całą i zdrową. Dlatego tak ważne jest efektywne współdziałanie wszystkich osób zaangażowanych w działania poszukiwawcze. By ta efektywność na Warmii i Mazurach była jeszcze lepsza, podpisane zostały porozumienia z kolejnymi podmiotami, których działalność jest ukierunkowana na ciągłą poprawę stanu bezpieczeństwa publicznego.
Policjanci często prowadzą działania poszukiwawcze przy wsparciu funkcjonariuszy innych służb, czy przedstawicieli innych instytucji. Takimi instytucjami są również Stowarzyszenie „Podwodnik” z Orzysza oraz Fundacja ANIKAR z siedzibą w Warszawie. To z tymi podmiotami została nawiązana przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie ścisła współpraca w zakresie m.in. działań poszukiwawczych.
We wtorek (26.10.202) podpisane zostały dwa porozumienia, którego sygnatariuszami byli nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Michał Lipowski Prezes Fundacji ANIKAR oraz Zbigniew Skopiński Prezes Zarządu Szkoły Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych „Podwodnik”.
Strony podpisanych porozumień postanowiły i zobligowały się do współdziałania i wspomagania m.in. podczas działań poszukiwawczych za osobami zaginionymi, współdziałania podczas prowadzenia działań ewakuacyjnych, prowadzenia wspólnych ćwiczeń, wymiany doświadczeń i prowadzenia działalności profilaktycznej na rzecz poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego.
Sygnatariusze zgodnie stwierdzili, że dzisiejsze złożenie podpisów było tylko formalnością, ponieważ wszystkie te instytucje, w mniejszym lub większym stopniu, współpracują już od pewnego czasu. Formalne porozumienie było jednak potrzebne do tego, by ta współpraca mogła być jeszcze lepsza i mogła się rozwijać.
(tm)