Lekcja on-line pomysłem na obchody Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi
Policjantki z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie spotkały się on-line z uczniami szkół ponadpodstawowych naszego województwa. Myślą przewodnią spotkania były obchody Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi. Zajęcia przeprowadzone zostały we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty i stanowiły swoiste otwarcie kolejnej serii lekcji profilaktycznych, w które, za pośrednictwem środków masowego przekazu, angażują się warmińsko-mazurscy policjanci.
Rok szkolny 2021/2022 zaczął się na dobre. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kadry pedagogicznej i uczniów warmińsko-mazurskich szkół, a także w równym stopniu respektując obowiązek dostosowania działań profilaktycznych Policji do aktualnie występującej sytuacji epidemicznej i wynikających z tego faktu wymogów sanitarnych w naszym regionie, policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zrealizowały w poniedziałek (18.10.2021 r.) lekcję on-line pt. „Czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec?”.
Zajęcia zostały przygotowane i zrealizowane wspólnie z pracownikami Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Dzięki mobilnemu połączeniu z wykorzystaniem łącza internetowego Kuratorium Oświaty w Olsztynie w spotkaniu uczestniczyło jednocześnie 2 458 uczniów z 27 szkół ponadpodstawowych naszego województwa.
Na początku zajęć Pan Wojciech Cybulski Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty powitał uczniów i nauczycieli dziękując za bardzo odpowiedzialne realizowanie nauczania a także zwrócił uwagę na konieczność przypominania młodzieży o występujących zagrożeniach oraz sposobach ich unikania.
Następnie kom. Ewa Szczepanek i sierż. szt. Monika Bartecka przeprowadziły zajęcia o tematyce przeciwdziałania handlowi ludźmi nawiązując do obchodów Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi, który przypadał właśnie na 18 października br. Głównym celem spotkania było podniesienie wiedzy młodych ludzi na temat sytuacji w jakich mogą się znaleźć stojąc u progu dorosłości, poszukując pracy czy też odpowiadając na oferty łatwego i szybkiego zarobkowania usłyszane od nieznanych sobie osób i z niepewnych źródeł. Prezentowane treści dotyczyły problematyki współczesnego handlu ludźmi i rozpoznania metod działania sprawców przestępstwa handlu ludźmi.
Policjantki poruszyły temat sposobów radzenia sobie w sytuacji gdy zagrożenie handlem ludźmi już wystąpi, wskazały na nieodzowne zasady bezpieczeństwa, którymi powinien kierować się każdy kto na to przestępstwo może być potencjalnie narażony. Priorytetem, jakim kierowały się funkcjonariuszki było zwiększenie świadomości społecznej młodzieży w temacie poszanowania praw ludzi ze szczególnym uwzględnieniem niezbywalnej wartości jaką jest godność osobista drugiego człowieka. Każda ze szkół uczestniczących w spotkaniu otrzyma certyfikat udziału w przedsięwzięciu.
(esz/kh)