Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Nadmierna prędkość, wypity wcześniej alkohol, brawura i brak odpowiednich umiejętności – to czynniki, które najczęściej mają wpływ na to, że dochodzi do groźnego zdarzenia na drodze. Dlatego policjanci reagują na wszystkie sygnały o drogowych zagrożeniach i prowadzą kontrole prędkości pojazdów oraz stanu trzeźwości kierowców. W miniony weekend w trakcie prowadzonych na Warmii i Mazurach kontroli wyeliminowali z dróg blisko 40 nietrzeźwych kierujących i zatrzymali prawa jazdy kierowcom, którzy rażąco przekraczali prędkość. Nie obyło się jednak niestety bez groźnych i tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

W miniony weekend (15-17.10.2021) policjanci na Warmii i Mazurach wyjaśniali okoliczności 10 wypadków drogowych, w których niestety 1 osoba zginęła, a 12 zostało rannych. Byli wzywani też do ponad 130 kolizji drogowych, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 37 nietrzeźwych kierujących. W trakcie tego weekendu policjanci intensywnie prowadzili kontrole prędkości pojazdów. Policjanci drogówki w trakcie dwóch dni skotrolowali około 1600 pojazdów, których blisko 1110 kierowców przekroczyło dozoloną prędkość. W niektórych przypadkach poskutkowało to zatrzymaniem praw jazdy kierowców, którzy rażąco przekroczyli ją w obszarze zabudowanym.

  • Policjanci w trakcie prowadzenia pomiaru prędkości stojący obok radiowozu.
    Braniewscy policjanci w trakcie prowadzenia pomiaru prędkości
  • Policjant w trakcie prowadzenia pomiaru prędkości stojący na drodze i trzymające ręczny miernik prędkości w dłoniach
    Policjant z KPP w Braniewie w trakcie prowadzenia pomiaru prędkości
  • Policjant w trakcie prowadzenia pomiaru prędkości stojący na drodze i trzymające ręczny miernik prędkości w dłoniach
    Policjant z KPP w Braniewie w trakcie prowadzenia pomiaru prędkości

Braniewo

Braniewscy policjanci w miniony weekend uniemożliwili dalszą jazdę dwóm kierowcom, którzy w ogóle nie powinni włączać się do ruchu. Pierwszy z nieodpowiedzialnych użytkowników dróg został zatrzymany przez funkcjonariuszy w sobotę chwilę po godz. 12:00. Uwagę policjantów zwrócił wówczas kierowca renault, który niepewnie prowadził swoje auto. Przeprowadzone badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że wsiadł za „kółko” mając blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Drugiego z pijanych podróżujących dostrzegł kierownik braniewskiej „patrolówki” w niedzielę. Funkcjonariusz uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu rowerzyście, który ruszył w trasę ulicami Braniewa mając w organizmie blisko 3,5 promila alkoholu.

Ełk

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę około godz. 19:00 w Ełku na ul. Armii Krajowej. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Honda HR-V jadąc w kierunku ulicy Wojska Polskiego potracił 13-letnią dziewczynę, która weszła na oznakowane przejście dla pieszych z jego prawej strony. Nastolatka z ogólnymi potłuczeniami ciała została przewieziona do szpitala. Policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności zdarzenia. Wiadomo, że 61-letni kierowca hondy był trzeźwy.

  • Miejsce zdarzenia drogowego na przejściu dla pieszych
    Miejsce zdarzenia drogowego na przejściu dla pieszych

Działdowo

W piątek (15.10.2021r.) w miejscowości Gródki na terenie gminy Płośnica patrol ruchu drogowego z Działdowa zatrzymał do kontroli drogowej mieszkańca powiatu grudziądzkiego. Mężczyzna poruszał się pojazdem marki Fiat Ducato w terenie zabudowanym z prędkością o 53km/h wyższą od dozwolonej. Policjanci zatrzymali 35-latkowi elektronicznie prawo jazdy i ukarali go mandatem. Teraz właściwy miejscowo starosta wyda wobec mężczyzny decyzję administracyjną o zakazie prowadzenia pojazdów na najbliższe 3 miesiące.

W sobotę (16.10.2021r.) policjanci działdowskiej drogówki wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w Iłowie-Wsi na ulicy Działdowskiej. Według wstępnych ustaleń, kierujący pojazdem marki BMW, 21-letni mieszkaniec z gminy Szreńsk, nie zachował odpowiedniej odległości od poprzedzającego go pojazdu marki Opel Astra i uderzył w jego tył. Na skutek uderzenia kierującego Oplem, 40-letniego mieszkańca Działdowa, karetka pogotowia przetransportowała do szpitala w Działdowie. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Działdowa.

Również w sobotę policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego z Działdowa, po zgłoszeniu obywatelskim, na jednej z ulic wjazdowych do miasta zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Volkswagen. To 29-letni działdowianin, który zanim wsiadł za kierownicę, pił alkohol. Podczas policyjnej kontroli miał 0,3 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie elektronicznie prawo jazdy i uniemożliwili mu dalszą jazdę. 29-latek odpowie za wykroczenie kierowania pojazdem po użyciu alkoholu.

Giżycko

Podczas minionego weekendu giżyccy policjanci interweniowali wobec trzech nietrzeźwych kierowców. Pierwszy w ręce policjantów wpadł zaraz po tym jak wjechał swoim autem do przydrożnego rowu, gdzie uderzył w drzewo. Zdarzenie miało miejsce w sobotę około godz. 7:30 w Giżycku na ul. Moniuszki. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 44-latek kierując hyundaiem jechał w kierunku Wilkas. Po wyjściu z łuku drogi auto wpadło w poślizg, kierowca nie zapanował nad nim w wyniku czego zjechał do przydrożnego rowu, gdzie uderzył w drzewo. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wskazało, że miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Pasażer również był pijany, 49-latek również wydmuchał blisko 2 promile alkoholu. Mężczyźni w wyniku zdarzenia nie odnieśli obrażeń.

  • Rozbity samochód stojący na trawie poza drogą
    Rozbity samochód stojący na trawie poza drogą
  • Rozbity samochód leżący w rowie i wóz strażacki oraz strażacy na drodze
    Rozbity samochód leżący w rowie i wóz strażacki oraz strażacy na drodze

Również w sobotę kilka minut po godz. 14:00 dyżurny giżyckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że nietrzeźwa kobieta jeździ swoim autem i przewozi małoletnie dzieci. Świadkowie poinformowali, że zabrali kobiecie kluczyki do auta celem udaremnienia jej dalszej jazdy. W rozmowie z policjantami 44-latka przyznała, że jeździła autem będąc w stanie nietrzeźwości, jak również przyznała, że w aucie przebywały jej dzieci w wieku 4 i 6 lat. Badanie stanu trzeźwości wskazało, że miała 2 promile alkoholu w organizmie. Dzieci zostały przekazane pod opiekę trzeźwej osoby, a 44-latka została zatrzymana w policyjnej celi do wyjaśnienia sprawy. Już usłyszała zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Policjanci również wyjaśniają sytuację rodzinną małoletnich dzieci.

Trzeci z nietrzeźwych kierowców podczas ruszania wjechał w bramę. O całym zdarzeniu policjantów powiadomił świadek. Nietrzeźwy kierowca w rozmowie z policjantami przyznał, że siedział w swoim aucie i pił alkohol. Auto było zaparkowane przed bramą wjazdową. Jak relacjonował pod wpływem emocji i silnego zdenerwowania ruszył autem i uderzył w ogrodzenie posesji. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Kierowcy już stracili prawo jazdy, teraz będą tłumaczyć się przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Natomiast w miejscowości Zelki w gm. Wydminy 21-letni kierowca peugota nie dostosował prędkości do warunków na drodze w wyniku czego auto dachowało w rowie. Kierowcy nic się nie stało, był trzeźwy i został ukarany mandatem karnym.

Iława

Iławscy policjanci pierwszego z weekendowych nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali w piątek w Jędrychowie podczas pomiaru prędkości. Tam 28–latek na obowiązującej pięćdziesiątce jechał volvo z prędkością 101 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem, zatrzymano mu  prawo jazdy, a jego konto powiększyło się o 10 punktów karnych. Natomiast w Lasecznie w niedzielę policjanci zatrzymali kierującego bmw. Ten 43–latek jechał samochodem osobowym w obszarze zabudowanym z prędkością 126 km/h. Mieszkaniec Iławy został również ukarany mandatem, zatrzymano mu  prawo jazdy, a jego konto powiększyło się o 10 punktów karnych.

Z kolei w Suszu funkcjonariusze podczas patrolu miasta zauważyli kierującego renault, który na widok radiowozu zaczął „dziwnie” się zachowywać. Policjanci zatrzymali 24–latka do kontroli drogowej. Okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania samochodem i ma aktywny zakaz kierowania pojazdem mechanicznymi. Jak ustalili mundurowi mieszkaniec gminy Susz kierował renaultem mając prawie 0,4 promila alkoholu w organizmie. Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci w Lubawie. W trakcie czynności okazało się, że 25–latek kierował seatem mając prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi powiatu nowomiejskiego. Natomiast w gminie Lubawa 20–latek kierując audi wjechał w przydrożne krzaki. Jak się okazało został już złożony wniosek o cofnięcie uprawnień mężczyźnie. Mundurowi podczas czynności ujawnili słoik z białym proszkiem (27 gramów). Badanie narkotestem pokazało, że była to amfetamina. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie mężczyzny. 20–latek kierował audi pod wpływem środków odurzających. W związku z powyższym została od niego pobrana krew do badania. Mieszkaniec powiatu iławskiego został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi.

Kętrzyn

W nocy z soboty na niedzielę kwadrans przed godz. 4:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło nieopodal miejscowości Skandawa w gm. Barciany. Z przekazanych informacji wynikało, że za przejazdem kolejowym, jadąc od strony miejscowości Frączkowo w stronę miejscowości Skandawa, dachował pojazd marki Nissan Primera. Z pojazdu miały wydobywać się iskry i miał się tlić. We wskazane miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Na szczęście pomimo groźnie wyglądającego zdarzenia nikt z osób podróżujących pojazdem nie odniósł obrażeń. Jak ustalili policjanci, 26-letnia kobieta  kierując autem straciła panowanie nad pojazdem w wyniku czego wjechała do przydrożnego rowu gdzie pojazd dachował. Po zbadaniu stanu trzeźwości kierującej okazało się, że miała blisko promil alkoholu w organizmie. Podróżujący z nią pasażer również był pijany. Kobieta straciła prawo jazdy. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczyła się w sądzie.

 

  • Rozbity samochód leżący na dachu poza drogą
    Rozbity samochód leżący na dachu poza drogą

 

W niedzielę (17.10.2021r.) kilka minut po południu oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, z treści którego wynikało, że na torze motocrossowym w Reszlu doszło do wypadku, w którym ucierpiał 24-letni mężczyzna. We wskazane miejsce wysłano służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że na terenie toru motocrossowego podczas przejazdu treningowego 24-letni mieszkaniec gminy Barczewo stracił panowanie nad motocyklem marki Yamaha, wywrócił się na ziemię, gdzie został przygnieciony przez pojazd, którym jechał. W wyniku zdarzenia 24-latek doznał obrażeń wewnętrznych oraz urazu głowy. Został zabrany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Olsztynie.  Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci szczegółowo wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Lidzbark Warmiński

W trakcie działań prowadzonych w weekend lidzbarscy policjanci przeprowadzili 73 kontrole drogowe i ujawnili 44 wykroczenia polegające na przekroczeniu prędkości. Głównym zadaniem policjantów był pomiar prędkości jazdy kierujących w miejscach niebezpiecznych. Wyznaczane są one cyklicznie po przeprowadzanych analizach zdarzeń drogowych lub zgłoszeniach np. poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci podczas działań zwracali też uwagę na inne zachowania kierujących na drodze i tak zatrzymano nietrzeźwego kierującego. Było to w miejscowości Ignalin w piątek (15.10.2021 r.). Około godziny 15:20 kontroler ruchu drogowego podał sygnał do zatrzymania 49-letniemu kierującemu motorowerem. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u mieszkańca gminy Lidzbark Warmiński wykazało, że miał on ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej. W niedługim czasie odpowie on za przestępstwo z art. 178a §1 kk. Czyn zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W trakcie kontroli okazało się, że motorower, którym się poruszał nie posiadał zawartej obowiązkowej umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego. Po kontroli policjanci sporządzili wniosek do Funduszu Gwarancyjnego.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali w sobotę około godziny 8:00 w miejscowości Kraszewo. 40-letni mieszkaniec gminy Lidzbark Warmiński kierował rowerem w stanie po użyciu alkoholu. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że miał on 0,25 promila alkoholu w organizmie. Po kontroli drogowej, 40-letni mężczyzna poszedł pieszo „wzbogacony” o mandat karny. Rower przekazano osobie wskazanej. Trzeciego nietrzeźwego kierującego zatrzymano w Ornecie na ul. Elbląskiej w niedzielę około godziny 1:00. Policjanci zespołu patrolowo-interwencyjnego z Ornety zatrzymali do kontroli drogowej 19-letniego mieszkańca gminy Pasłęk, który kierował samochodem osobowym marki Seat. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że miał on prawie 0,9 promila alkoholu w organizmie. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że 19-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Pojazd przekazano osobie wskazanej. W niedługim czasie odpowie on za przestępstwo z art. 178a §1 kk. Czyn zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kierujący został ukarany 500 zł mandatem karnym za kierowanie bez uprawnień.

Czwartego nietrzeźwego kierującego zatrzymano również niedzielę około godziny 9:50 w Markajmach gm. Lidzbark Warmiński. Policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali 77-letniego kierującego rowerem. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że miał on ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej. 77-letni mieszkaniec gminy Lidzbark Warmiński został ukarany mandatem karnym.

Mrągowo

W sobotę po godz. 18:00 mrągowscy funkcjonariusze wydali sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej kierującemu BMW. Mężczyzna jechał z prędkością 110 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, jaka obowiązuje na ulicy Tartacznej w Pieckach. Kierowca stracił prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące. Za popełnione wykroczenie dodatkowo otrzymał mandat w wysokości 400 złotych i 10 punktów karnych. W niedzielę około godz. 3:00 nad ranem oficer dyżurny mrągowskiej komendy policji otrzymał informację o tym, że kierowca osobowej skody poruszający się na trasie Szestno - Mrągowo na wysokości Wymysły, uderzył w drzewo i nie może wydostać się z auta. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia ustalili, że autem kierował 32-letni mieszkaniec powiatu giżyckiego. Mężczyznę z obrażeniami nóg przewieziono do miejscowego szpitala. Został on również zbadany alkomatem na zawartość alkoholu w organizmie. Badanie wykazało, że 32-latek był pijany, miał bowiem ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi.

Nidzica

Nidziccy policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego, do którego doszło w sobotę (16.10.2021 r.) około godz. 19:30 na terenie gminy Kozłowo. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 30-letni kierujący samochodem osobowym marki Alfa Romeo jadąc drogą powiatową od strony miejscowości Rogóż w kierunku Sławki Wielkiej, podczas manewru wymijania zderzył się z jadącym samochodem marki Audi, po czym alfa uderzyła w przydrożne drzewo natomiast audi wjechało do przydrożnego rowu. W wyniku doznanych obrażeń zarówno 44-latek i 36-latka podróżujący audi, jak i 30-letni działdowianin kierujący alfą zostali przetransportowani do szpitala w Działdowie. Niestety ostatni z nich zmarł w szpitalu. Na czas prowadzenia czynności droga była zablokowana. Na miejscu wypadku pracowali policjanci ruchu drogowego oraz grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki. Teraz funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia drogowego.

  • Rozbity samochód wbity w drzewo
    Rozbity samochód wbity w drzewo
  • Rozbity samochód wbity w drzewo oraz służby ratunkowe na miejscu zdarzenia
    Rozbity samochód wbity w drzewo oraz służby ratunkowe na miejscu zdarzenia
  • Rozbity samochód wbity w drzewo oraz służby ratunkowe na miejscu zdarzenia
    Rozbity samochód wbity w drzewo oraz służby ratunkowe na miejscu zdarzenia

W piątek około godz. 16:00 w pobliżu miejscowości Kanigowo, nidziccy policjanci wyeliminowali z ruchu nietrzeźwego rowerzystę. W trakcie kontroli drogowej o okazało się, że 53-letni kierujący jednośladem jest pod znacznym działaniem alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna wsiadł na rower mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Niebawem mieszkaniec gminy Kozłowo odpowie przed sądem za popełnione wykroczenie. Grozi mu kara 30 dni aresztu albo grzywna do 5000 zł. Ponadto, sąd obligatoryjnie zastosuje wobec mężczyzny sądowy zakaz kierowania rowerem.

Nowe Miasto Lubawskie

Prędkość, a dokładniej jej niedostosowanie do warunków ruchu jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Dlatego też zmniejszenie zagrożeń związanych z nadmierną prędkością to priorytetowe zadanie Policji. Podczas działań przeprowadzonych w minionym tygodniu nowomiejscy policjanci kontrolowali prędkość nie tylko na drogach krajowych i wojewódzkich ale także na powiatowych i gminnych, w miejscach wskazanych przez mieszkańców i naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jako tych w których najczęściej dochodzi do przekraczania prędkości przez kierujących. Funkcjonariusze skontrolowali 133 kierujących i ujawnili aż 108 wykroczeń. 92 z nich stanowiły przypadki przekroczenia prędkości.

W miniony weekend nowomiejscy policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy w ogóle nie powinni wsiadać za kierownice pojazdów, bowiem nie posiadają prawa jazdy. Jakby tego było mało okazało się także, że oprócz braku uprawnień łączy ich jeszcze coś. Obaj zanim ruszyli w drogę wypili alkohol. W piątek około godz. 17:00 w Grodzicznie policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem passatem. W trakcie kontroli okazało się, że siedzący za kierownicą auta 25-letni mężczyzna nie posiada prawa jazdy. Przeprowadzone badanie wykazało, że mieszkaniec gminy Grodziczno znajduje się w stanie po użyciu alkoholu mając w organizmie blisko pół promila. W niedzielę około godz. 18:30 w Słupnicy dzielnicowi z Zespołu Dzielnicowych w Biskupcu zatrzymali do kontroli kierującego volkswagenem polo. 55-letni mieszkaniec gminy Biskupiec także nie posiada prawa jazdy. Podczas badania jego stanu trzeźwości okazało się, że ma w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu.

Olsztyn

W piątek oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie od innego uczestnika ruchu drogowego, że kierowca osobowego audi jadący ulicami miasta może być nietrzeźwy. Natychmiast na miejsce został wysłany policyjny patrol celem zweryfikowania otrzymanego zgłoszenia. Na ul. Profesorskiej funkcjonariusze zauważyli i zatrzymali wskazane auto. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie 33-letniego kierującego ponad jeden promil alkoholu. Mężczyzna stracił już uprawnienia.

Kilka godzin później policjanci z olsztyńskiej drogówki zatrzymali do kontroli na DK 16 w pobliżu m. Łęgajny kierującego pojazdem marki Fiat Seicento. Za kierownicą auta siedział 44-letni mieszkaniec Olsztyna. Badanie alkomatem wykazało, że w jego żyłach krążyło blisko 0,5 promila alkoholu. Ponadto okazało się, że mężczyzna wybrał się w podróż, mimo orzeczonego sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

W sobotę rano doszło do zdarzenia drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Dworcowej i Żołnierskiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 64-letni kierujący osobową skodą potrącił dwie kobiety przechodzące przez oznakowane przejście dla pieszych. 75- i 52-latka trafiły do szpitala. Ich obrażenia były na tyle poważne, że zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek drogowy. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że 66-latek w momencie zdarzenia był trzeźwy. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Trwają czynności mające na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności tego wypadku drogowego.

Tego samego dnia funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na jednym z parkingów w Dywitach zauważyli osobowe renault, którego kierowca na widok policyjnego radiowozu zawrócił, a następnie wysiadł z pojazdu i próbował wejść do sklepu. Funkcjonariusze zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 66-latka ponad jeden promil alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę auta, gdyż nie ma do tego uprawnień.

W niedzielę wieczorem oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierującego. Natychmiast na miejsce został wysłany policyjny patrol. Z relacji zgłaszającego wynikało, że zauważył on osobowego forda, którego kierowca jechał całą szerokością drogi – zjeżdżając od lewej do prawej krawędzi jezdni. Świadek podejrzewając, że może on być nietrzeźwy, pojechał za nim i w bezpieczny sposób zajechał mu drogę na parkingu uniemożliwiając dalszą jazdę. Zgłaszający zabrał również kierującemu audi kluczyki od auta. Po chwili na miejscu pojawił się policyjny patrol, któremu przekazano mężczyznę. Okazał się nim 46-letni mieszkaniec Olsztyna. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy.

Tego samego dnia funkcjonariusze z olsztyńskiej drogówki na ul. Towarowej w Olsztynie sprawdzali, czy kierowcy stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Około godz. 14:00 zatrzymali do kontroli osobowe audi, którego kierowca jechał w obszarze zabudowanym z prędkości 104 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. 27-latek za popełnione wykroczenie stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Nie obyło się także bez surowego mandatu oraz punktów karnych.

Pisz

Do groźnego wypadku drogowego doszło w piątek przed godz. 13:00 na trasie Pisz - Turośl. Kierujący pojazdem marki BMW najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Zjechał do przydrożnego rowu, gdzie uderzył w przepust betonowy. Samochodem tym jechało dwóch mężczyzn. Kierujący BMW, 56-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego, trafił do szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku.

  • Rozbity samochód stojący poza drogą
    Rozbity samochód stojący poza drogą
  • Rozbity samochód stojący poza drogą
    Rozbity samochód stojący poza drogą

Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło też w niedzielę po godz. 14:00 na trasie Pisz - Jeże, gdzie czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierująca pojazdem marki VW Passat, 39-letnia mieszkanka województwa mazowieckiego nie zachowała należytej ostrożności podczas manewru wyprzedzania. Zjechała na przeciwległy pas ruchu i doprowadziła do czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka pojazdem marki VW Passat. W zdarzeniu tym nie ucierpiała żadna osoba. Kierująca passatem, za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ukarana została przez policjantów mandatem karnym.

W niedzielę po godz. 11:00 na trasie Pisz - Jeże patrol piskiej drogówki chciał zatrzymać do kontroli drogowej nadjeżdżającego motocyklistę. Ten nie zareagował na polecenie funkcjonariusza do zatrzymania się. Ominął patrol i przyspieszając odjechał. Funkcjonariusze natychmiast pojechali za nim. Używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych w radiowozie dawali motocykliście wyraźne polecenie do zatrzymania się. Ten jednak nie reagował. W pewnym momencie kierujący jednośladem zjechał do przydrożnego rowu, porzucił pojazd i zaczął uciekać pieszo. Szybko został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Motocyklem marki Daelim kierował 53-letni mieszkaniec piskiej gminy. Mężczyzna ten był trzeźwy. Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, ponieważ nie posiadał uprawnień. Do tego poruszał się pojazdem niedopuszczonym do ruchu ze względu na zatrzymany dowód rejestracyjny. Z uwagi na to, że 53-latek już po raz kolejny zatrzymany został przez policjantów jeżdżąc bez uprawnień, funkcjonariusze skierują sprawę do sądu wnioskując o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. Motocyklista odpowie także za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.

W miniony weekend, na drogach powiatu piskiego, doszło też do dwóch zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt. Pierwsze z nich miało miejsce w piątek przed godz. 18.00 na terenie gminy Ruciane – Nida. Na trasie Wejsuny – Końcewo kierujący pojazdem marki Audi uderzył w dzika, który wtargnął na jezdnię. W sobotę przed godz. 23.00 w miejscowości Gaudynki kierujący pojazdem marki Crafter Furgon także uderzył w dzika. W zdarzeniach tych nie ucierpiała żadna osoba.

Szczytno

W piątek parę minut po godz. 15:00 funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego w miejscowości Rudka w gminie Szczytno, zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej motorowerzystę. W trakcie weryfikacji danych 25-latka w policyjnych systemach informatycznych mundurowi ustalili, że mężczyzna posiada sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, który obowiązuje go do października 2023r. Funkcjonariusze zakazali 25-latkowi dalszej jazdy Następnie o ujawnionych nieprawidłowościach poinformowali miejscowy sąd. Warto, przypomnieć, że złamanie takiego zakazu, zgodnie z art. 244 Kodeksu karnego, zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto w myśl obowiązujących przepisów kierowcy, którzy pomimo ogłoszonych prawomocnych wyroków nie stosują się do nich, narażają się na utratę prawa jazdy na okres od 1 roku nawet do lat 15. Tego samego dnia parę minut po godz. 16:00 policjanci szczycieńskiej drogówki w miejscowości Cis w gminie Świętajno zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Skoda. Okazało się, że kierownicą siedział 29-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego. W trakcie prowadzonej przez mundurowych interwencji ustalili oni, że 29-latek posiada cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Mundurowi przekazali pojazd siedzącej na miejscu pasażera 57-latce.

Również w piątek niespełna kwadrans po godz. 17:00 na ul. Wasińskiego w Szczytnie, funkcjonariusze z referatu patrolowo – interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Audi. Za kierownicą siedział 34-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego. Mundurowi zweryfikowali dane mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych. Okazało się, że 34-latek nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Na domiar złego pojazd, którym się poruszał nie posiadał aktualnych badań technicznych.

W sobotę (16.10.21r.) tuż przed godziną 16:00 funkcjonariusze z Posterunku Policji w Świętajnie na ul. Grunwaldzkiej zauważyli leżącego na jezdni mężczyznę. Z uwagi na fakt, że mężczyzna znajdował się w okolicznościach zagrażających jego życiu i zdrowiu, mundurowi natychmiast podjęli wobec niego interwencje. Policjanci ustalili, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego to 46-letni mieszkaniec gminy Rozogi. Funkcjonariusze od razu wyczuli od mężczyzny silny zapach alkoholu. 46-latek przyznał, że położył się na jezdni, bo chciał odpocząć. Policjanci doprowadzili mężczyznę do miejsca jego zamieszkania, gdzie przekazali go pod opiekę najbliższych. Za popełnione wykroczenie 46-latek został ukarany mandatem karnym.

(tm)

Powrót na górę strony