Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci po raz kolejny apelują! Nie daj się złowić na przysłowiową przynętę! Nie klikaj w podejrzane linki, nie podawaj swoich danych! Uważaj na oszustów!

Policjanci przyjęli kolejne dwa zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Tym razem szczycieńscy funkcjonariusze drogą mailową zostali zawiadomieni o oszustwie przy sprzedaży monitora komputerowego oraz włamania na konto bankowe na skutek, którego pokrzywdzony stracił pieniądze w kwocie ponad 4 tysięcy złotych. Policjanci po raz kolejny apelują! Nie klikajmy w podejrzane linki. Nie instalujmy żadnych nieznanych aplikacji! Nie podawajmy numerów kart bankomatowych, nicków, haseł ani wygenerowanych kodów weryfikacyjnych. To czy staniemy się ofiarą oszustwa internetowego w dużej mierze zależy od nas samych!

W poniedziałek (11.10.2021r.) szczycieńscy policjanci przyjęli kolejne dwa zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. W ostatnim czasie średnio raz dziennie jeden mieszkaniec daje się nabrać na phishingowe sztuczki. Ofiarami ataków hakerskich i kradzieży danych staje się coraz większa liczba użytkowników sieci. Na wstępie warto wyjaśnić samą definicję phishingu. Termin ten nawiązuje do angielskiego słowa fishing, czyli łowienie ryb. Oszuści stosując tę metodę podobnie jak wędkarze – zastawiają przynętę (np. w postaci mailowego komunikatu o wygranej nagrodzie, tworząc strony podszywające się pod banki oraz popularne portale społecznościowe), aby nakłonić wybraną przez siebie ofiarę do ujawnienia informacji i czerpać z tego dalsze korzyści. Odbiorca może też zostać poproszony o pilną aktualizację swoich poufnych danych, pod groźbą zablokowania kona. Oszuści próbują w ten sposób wyłudzić od użytkownika Internetu cenne dane osobowe takie jak:

  • Dane osobowe (pesel, dane z dowodu osobistego czy paszportu)
  • Dane logowania do różnych serwisów (banki, media społecznościowe i inne)
  • Dane do karty kredytowej (data ważności karty, dane właściciela karty i jej numer)

Wiele osób wciąż daje się nabrać na phshingowe sztuczki i klika w fałszywe linki, w obawie przed utratą dostępu do rachunku bankowego, poczty elektronicznej lub konta na portalu społecznościowym. Tak, więc phishing, mimo, że jest internetowym przestępstwem, stanowi realne zagrożenie i może doprowadzić do utraty tożsamości i wszystkich oszczędności życia.

(ic/kh)

Powrót na górę strony