Drogowe podsumowanie weekendu - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Drogowe podsumowanie weekendu

Bez uprawnień, po alkoholu i narkotykach. Takich kierujących zatrzymali w ostatni weekend policjanci na Warmii i Mazurach. W sumie 45 nietrzeźwych kierując pożegnało się z prawem jazdy. Funkcjonariusze pracowali również na miejscu 6 wypadków, w których 9 osób zostało rannych. Policjanci odnotowali również 137 kolizji.

Bartoszyce:

Wykroczenie kierowania rowerem po alkoholu niesie za sobą dotkliwe prawne konsekwencje. Kodeks wykroczeń za to przewinienie przewiduje karę grzywny w kwocie do 5 tys. zł i zakaz kierowania rowerami nawet na 3 lata. Niestety, nie brakuje osób, które nie zaważając zarówno na zagrożenie bezpieczeństwa jak i wysokie zagrożenie karą, decydują się kierować jednośladem w stanie nietrzeźwości.

W sobotę, (9.10.21r.), policjanci z ruchu drogowego na ul. Kętrzyńskiej w Bartoszycach zatrzymali do kontroli mężczyznę jadącego rowerem. 60 - latek miał w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Tylko w tym roku policjanci wykluczyli już z dróg powiatu bartoszyckiego 49 pijanych rowerzystów. Każdy z nich stanowił realne zagrożenie dla jego bezpieczeństwa, dlatego policjanci zawsze reagują stanowczo i zdecydowanie wobec każdego pijanego użytkownika ruchu drogowego.

Mieszkaniec gminy Bartoszyce odpowie przed sądem za wykroczenie kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości.

Działdowo:

W piątek (8.10.2021r.) patrol ruchu drogowego na terenie gminy Działdowo w miejscowości Gnojno zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Scania, którym kierował 60-letni mieszkaniec gminy Działdowo. Mężczyzna nie posiadał stosownych uprawnień do kierowania pojazdami ciężarowymi, a ponadto nie zastosował się do znaku B-18 (ograniczenie tonażu do 10 t). Kierującego Scanią poinformowano o konsekwencjach nieprzestrzegania przepisów brd. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Działdowie.

W tej samej miejscowości w sobotę (9.10.2021r.) policjanci z działdowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 52-letniego mieszkańca gminy Działdowo, który kierował pojazdem marki VW, będąc w stanie po użyciu alkoholu. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i zatrzymali mu prawo jazdy. Mężczyzna odpowie przed sądem.

W tym samym dniu ten sam patrol w miejscowości Jabłonowo w gminie Płośnica zatrzymał do kontroli pojazd marki Porsche, którym kierował 50-letni działdowianin. Mężczyzna kierował pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości. Policjanci zatrzymali mu elektronicznie prawo jazdy i sporządzili dokumentację do sądu. 50-latkowi za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, kara finansowa i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Następnie w miejscowości Narzym Kolonia w gminie Iłowo-Osada patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej motorowerzystę. Podczas badania stanu trzeźwości, kierujący motorowerem 44-letni mieszkaniec gminy Iłowo-Osada, wydmuchał ponad 0,5 promila alkoholu. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd.

Również w Narzymiu Kolonii w niedzielę (10.10.2021r.) policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Skoda Fabia. 41-latek z Mławy kierował pojazdem mimo prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Giżycko:

Do poważnego zdarzenia z udziałem potrącenia rowerzystki doszło w niedzielę (10.10.2021 r.) około godz: 16:30 w Giżycku na ul. 1-go Maja. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta przekraczała jezdnie po przejściu dla pieszych. Kiedy się na nim znajdowała został potrącona przez jadące audi. Uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi, kobieta z obrażeniami głowy została na obserwacji w szpitalu. Teraz policjanci wyjaśniają szczegóły i okoliczności całego zdarzenia. 

Natomiast pijany kierowca jechał ulicami Giżycka w sobotę (09.10.2021 r.). Kierowca audi do kontroli drogowej został zatrzymany na ul. Jagiełły ponieważ nie ustąpił pierwszeństwa dla pieszych na przejściu. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości okazało się, że kierowca ma blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie i wszystko wskazywał na to, że może być pod działaniem środków odurzający. Wstępne badane testerem potwierdziło obecność narkotyków w organizmie. Od 27-latka została pobrana krew do badania. Ponadto mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania i miła przy sobie woreczek strunowy z marihuaną. 27-latek został zatrzymany w policyjnej celi. W piątek (08.09.2021 r.) podczas kontroli drogowej kierującego audi, który popełnił wykroczenie w ruchu drogowym, policjanci zauważyli w jego aucie pasażera siedzącego z tyłu, który wyglądem przypominał osobę poszukiwaną do odbycia kary pozbawienia wolności. Mężczyzna prawdopodobnie wiedział, że jego podróż z kolegą się zakończy dlatego też wprowadzał funkcjonariuszy w błąd co do swoich danych, podając dane brata. W efekcie policjanci ustalili personalia mężczyzny. Okazało się, że był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości do odbycia 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności  za przestępstwa przeciwko mieniu.

Gołdap:

Do niecodziennej sytuacji doszło w miniony weekend na terenie powiatu gołdapskiego. W sobotę (09.10.21) kilka minut przed godz. 07:00 rano policjanci z gołdapskiej komendy zostali poinformowani, że w m. Przesławki w gminie Dubeninki w rowie na dachu leży samochód. Na miejscu funkcjonariusze zastali uszkodzone audi, jednak w pojeździe nikogo nie było.

Mundurowi sprawdzili auto w policyjnych systemach i już chwilę później dotarli do miejsca zamieszkania jego właściciela. Tam okazało się, że kierowcą audi był 15-latek z powiatu suwalskiego, który w nocy z piątku na sobotę bez wiedzy dorosłych wziął auto wujka i sam wybrał się na przejażdżkę po okolicznych miejscowościach. Podczas swojej nocnej „wycieczki” na trasie Przesławki-Redyki w wyniku niedostosowania prędkości nastolatek nie opanował auta, zjechał do przydrożnego rowu i dachował. Na szczęście, pomimo poważnych uszkodzeń samochodu, chłopak nie odniósł obrażeń. Małoletni został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, był trzeźwy. Teraz jego sprawą zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

Wśród młodzieży panuje przekonanie, że prowadząc samochód bez prawa jazdy nie będą pociągnięci do odpowiedzialności, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych. Takie przekonanie jest błędne. Przypominamy: Przepisy mówią jasno, że każdy kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W momencie gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego.

Nowe Miasto Lubawskie:

W piątek ok. godz. 17:00 w Mrocznie policjanci ogniwa ruchu drogowego zauważyli mercedes, którego kierujący jechał z dużą prędkością. Urządzenie pomiarowe wykazało, że auto miało na liczniku 101 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali sprawcę wykroczenia do kontroli drogowej. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym 20-letni mężczyzna ukarany został mandatem oraz 10 punktami karnymi. Na tym jednak nie koniec. Funkcjonariusze drogówki zatrzymali mieszkańcowi gminy Lidzbark  także prawo jazdy.

Olsztyn:

W piątek (08.10.2021) wieczorem funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pracowali na miejscu zdarzenia na DK 51 na ul. Olsztyńskiej w Dywitach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 56-latka kierująca osobowym volkswagenem na prostym odcinku drogi zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z jadącym z naprzeciwka pojazdem ciężarowym. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie trafił do szpitala. Badanie policyjnym alkomatem w organizmie 56-latki wykazało blisko 2 promile alkoholu.
W sobotę (08.10.2021) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że świadkowie uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierującemu, który doprowadził do kolizji. Z relacji zgłaszających wynikało, że kierujący osobowym audi wykonując manewr cofania uderzył w inny pojazd. 47-latek próbował odjechać z miejsca zdarzenia, co zostało mu uniemożliwione przez świadków, którzy zabrali mu kluczyki od auta. Po chwili na miejscu pojawił się patrol olsztyńskiej drogówki, któremu przekazano mężczyznę. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 47-latka ponad 3 promile alkoholu. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę auta, gdyż ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany przez policjantów, tego samego dnia (09.10.2021) na jednej z ulic Olsztynka. 21-latek uwagę policjantów przykuł swoim stylem jazdy – wykonywał agresywne manewry za kierownicą. Zaraz po podejściu do kierującego policjanci wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 21-latka ponad 1 promil alkoholu. Okazało się, że mężczyzna miał także cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.
56-latka oraz 21 i 47-latek odpowiedzą za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna.

W sobotę (09.10.2021) policjanci z olsztyńskiej drogówki w jednej z miejscowości w gminie Gietrzwałd zatrzymali do kontroli osobowego volkswagena, za którego kierownicą siedział 35-letni mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego. Sprawdzenie w systemach teleinformatycznych wykazało, że ciąży na nim sądowy zakaz kierowania pojazdami do 2025 roku. 35-latek wkrótce za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

  • pojazdy uczestniczące w zdarzeniu
  • pojazdy uczestniczące w zdarzeniu
  • pojazdy uczestniczące w zdarzeniu

 

Pisz:

W weekend policjanci, na drogach powiatu piskiego zatrzymali dwóch kolejnych kierowców jadących pod działaniem narkotyków. Oznacza to, że w trakcie minionego tygodnia funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu aż 6 kierujących będących pod działaniem środków odurzających. Jednego z nich zatrzymali do kontroli drogowej w sobotę (9 października br.) po godz. 21.00 w Piszu na ul. Grunwaldzkiej. Był to pojazd marki Opel, którym kierował 47-letni mieszkaniec miasta. Mężczyzna przyznał się, że dzień wcześniej palił marihuanę. Drugiego kierowcę pod działaniem środków odurzających policjanci zatrzymali w niedzielę (10 października br.) po godz. 10.00 w Rucianem-Nidzie. Był to 19-letni kierowca pojazdu marki Volkswagen. W obu przypadkach funkcjonariusze zatrzymali kierującym prawa jazdy i pobrali krew do dalszych badań. Jeśli potwierdzą one, że kierujący znajdowali się pod działaniem narkotyków grozi im wówczas kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Nieodpowiedzialnym kierującym okazał się także 60-letni mieszkaniec Białej Piskiej jadący pojazdem marki Citroen. Mężczyzna ten miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Został zatrzymany do kontroli drogowej w sobotę po godz. 18.00 na trasie Pisz- Biała Piska w okolicach miejscowości Kaliszki, dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Kierującemu citroenem grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W miniony weekend nie zabrakło także rowerzystów jadących pod działaniem alkoholu. Policjanci z Rucianego-Nidy zatrzymali ich aż trzech. Pierwszego skontrolowali w sobotę po godz. 1:00 w Rucianem-Nidzie. Jednośladem jechał 49-letni mieszkaniec tego miasta, który miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Drugiego funkcjonariusze ujawnili w godzinach popołudniowych w miejscowości Onufryjewo. Rowerem jechał 63-letni mężczyzna, który miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Trzeciego patrol zatrzymał do kontroli w niedzielę po godz. 17:00 w miejscowości Wygryny. 33-letni rowerzysta miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Szczytno:

W piątek (08.10.21r.) około godz. 16:30 w miejscowości Trelkówko, funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki VW. Za kierownicą siedział 39-letni mieszkaniec gminy Szczytno. Mundurowi poddali mężczyznę rutynowej kontroli stanu trzeźwości. Okazało się, że wynik jednoznacznie wskazał,, że kierowca VW był po spożyciu alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Sporządzili również stosowną dokumentację, która niebawem trafi do sądu.

Zgodnie, z art. 87 § 1. Kodeksu wykroczeń:, „kto, znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym, powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka wobec kierującego zakaz kierowania pojazdami.

W sobotę (09.10.21r.) parę minut po godzinie 09:00 na ulicy Odrodzenia w Szczytnie, uwagę funkcjonariuszy ruchu drogowego zwrócił kierowca pojazdu marki Renault, który wbrew obowiązującym przepisom w trakcie jazdy korzystał z telefonu komórkowego. Mundurowi zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej. W trakcie weryfikacji danych 44-latka  w policyjnych systemach informatycznych, funkcjonariusze ustalili, że posiada on sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, który obowiązuje go lutego 2022r.

Przestępstwo polegające na załamaniu orzeczonego przez wymiar sprawiedliwości nakazu lub zakazu jest niejako tłem „przestępstwa pierwotnego” – tego, od którego wszystko się zaczęło. 44-latek wsiadając za kierownicę Renault świadomie popełnił przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego, którego zagrożone jest karą od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

(mk/jn/ich/lm/aj/as/ic/rj)

 

Powrót na górę strony