Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego pod nadzorem policjantów

Policjanci cyklicznie prowadzą akcje i działania ukierunkowane w sposób szczególny na wybraną grup użytkowników dróg. Jedną z nich są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści. Szczególnie ci pierwsi poruszając się drogą nie mogą liczyć na dodatkową ochronę karoserii czy systemów bezpieczeństwa, jakie chronią kierowców aut. Między innymi o tym policjanci przypominają kierowcom i pieszym podczas prowadzonych działań.

W środę (06.10.2021) policjanci z Warmii i Mazur po raz kolejny bliżej przyjrzeli się niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Temu jak się przemieszczają i jak wobec nich zachowują się kierowcy. Podczas akcji nadzorem objęte były miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych. Policjanci zwracali uwagę czy kierujący nie usiłują w stosunku do pieszych stosować „prawa silniejszego”, np. wymuszać pierwszeństwo na przejściu. Rowerzyści również zaliczają się do grupy niechronionych. Do większości wypadków, w których poszkodowani są rowerzyści przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania. Natomiast do zdarzeń, których rowerzyści są sprawcami dochodzi głównie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa innym kierującym oraz podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu. Korzystając z roweru należy pamiętać o obowiązujących zasadach ruchu drogowego. Ważne jest, aby rowerzyści nie przejeżdżali tylko przeprowadzali rowery przez przejścia dla pieszych, pamiętali o sygnalizowaniu skrętu ręką, a gdy tylko jest to możliwe, korzystali z dróg dla rowerów.

Elbląg

Chwila nieuwagi połączona z nadmierną prędkością może skończyć się naprawdę tragicznie. Do takiego wypadku doszło przy ul. Łęczyckiej w Eblągu. 34-latek, który kierował autem i jechał w kierunku miejscowości Stoboje, na łuku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków i uderzył w krawężnik. Wtedy też stracił panowanie nad autem i zderzył się z drzewem znajdującym się na prawym poboczu. Mężczyzna zginął na miejscu. Pracujący na miejscu policjanci stwierdzili, że 34-latek w chwili zdarzenia nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ciało mężczyzny decyzją prokuratora zostało zabezpieczone na sekcję. Przeprowadzone śledztwo wyjaśni przyczynę zdarzenia.

 

  • Miejsce zdarzenia drogowego. Rozbity samochód osobowy stojacy na drodze obok drzewa w które uderzył. Obok niego policjanci i strażacy
    Miejsce zdarzenia drogowego. Rozbity samochód i słuzby ratunkowe

 

Działdowo

To, że zdarzenia z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego nie są rzadkością, potwierdziło się m.in. w Działdowie. Tam policjanci zostali skierowani w okolice ronda w Działdowie na ulicę Małłka, gdzie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motorowerzysty. Jak ustalili mundurowi, kierujący pojazdem marki Ford Mondeo, 33-letni mieszkaniec Działdowa, wjeżdżając na rondo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu motorowerem marki Junak 53-latkowi z Działdowa. Dla sprawcy kolizji interwencja policjantów zakończyła się mandatem i punktami karnymi.

Iława

Mimo nieustających apeli kierowanych do kierowców o zachowanie trzeźwości, rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy decydują się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Tak jak mieszkaniec Iławy, który jadąc fiatem uderzył w latarnie. Jak się później okazało przyczyną takiego zachowania był wcześniej wypity alkohol. 61–latek kierował samochodem mając 2,7 promila. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującemu. Natomiast w gminie Iława policjanci zatrzymali kierującego BMW. Funkcjonariusze jadąc na miejsce kontroli zauważyli stojące na parkingu samochody, a przy nich grupkę osób. Na widok radiowozu jeden z samochodów nagle ruszył. Policjanci postanowili zatrzymać kierującego gdyż podejrzewali, że może znajdować się pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Przypuszczenia funkcjonariuszy były słuszne. Po zatrzymaniu 22–latka wstępne badania wskazały, że kierował on bmw pod wpływem marihuany. W związku z powyższym od mężczyzny została pobrana krew do badania. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującemu.

Lidzbark Warmiński

Niestety czasami pouczenie nie przynosi zamierzonego efektu. Na niektóre osoby działa dopiero świadomość nieuchronności kary. Na terenie powiatu lidzbarskiego policjanci tylko w środę nałożyli 31 mandatów karnych wobec kierujących i pieszych, którzy złamali przepisy ruchu drogowego. Ukarani zostali kierujący, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu na oznakowanych przejściach dla pieszych, piesi, którzy przechodzili jezdnię w niedozwolonych do tego miejscach, a także kierowcy, którzy przekraczali dozwoloną prędkość w bezpośrednim otoczeniu przejść dla pieszych. Jednocześnie prowadzone były przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjne, w ramach których policjanci przypominali uczestnikom ruchu drogowego o potrzebie znajomości i przestrzeganiu przepisów.

Nidzica

Tego dnia około godz. 10:30 patrol nidzickich dzielnicowych w jednej z miejscowości na terenie gminy Kozłowo zatrzymał do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki VW. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie 39-letniego mieszkańca gminy Kozłowo. Policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Kilka godzin później przed godziną 15:00 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego na ul. Traugutta w Nidzicy. Z ustaleń patrolu zadysponowanego do obsługi kolizji wynikało, że 41-latka kierująca pojazdem marki Citroen wykonując manewr włączania się do ruchu z parkingu, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu, w wyniku czego potrąciła 26-letnią rowerzystkę poruszającą się ciągiem rowerowo - pieszym. Groźnie wyglądająca sytuacja nie spowodowała poważnych obrażeń u kierującej jednośladem, a całe zdarzenie zakończyło się dla sprawczyni punktami i kilkusetzłotowym mandatem karnym.

Nowe Miasto Lubawskie

Policjanci w powiecie nowomiejskim zwracali przypominali mieszkańcom o noszeniu elementów odblaskowych. Na terenie Gminy Kurzętnik rozdawali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego kamizelki odblaskowe, które zostały przekazane przez wójta gminy. Wszystko po to, by przypomnieć, że niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą, opadami atmosferycznymi.

  • policjanci podczas działań
  • policjanci podczas działań
  • policjanci podczas działań

Szczytno

W trakcie typowej kontroli drogowej w miejscowości Maliniak, funkcjonariusze z Posterunku Policji w Wielbarku około godz. 17:00 zatrzymali kierującą osobowym VW. Za kierownicą siedziała 44-letnia mieszkanka gminy Wielbark. Mundurowi zweryfikowali jej dane w policyjnych systemach informatycznych. Okazało się, że kobieta w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a w dodatku samochód, którym się poruszała nie posiada aktualnych badań technicznych. Policjanci zakazali kobiecie dalszej jazdy, a pojazd przekazali osobie wskazanej. 44-latka została ukarana mandatem karnym za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień. Funkcjonariusze zatrzymali również dowód rejestracyjny VW z uwagi na to, iż nie był on dopuszczony do ruchu.

(tm)

 

Powrót na górę strony