Kierowco! Noga z gazu! Wzrok na drogę! Weekend na drogach regionu
Jesienna aura coraz intensywniej daje o sobie znać. Z chmur pada deszcz, a z drzew spadają liście i to połączenie może tworzyć bardzo groźną i śliską mieszankę na drogach. Dlatego szczególnie o tej porze roku kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i dostosowywać styl jazdy do warunków panujących na drodze. Miniony weekend niestety obfitował w groźne i tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe, których głównymi przyczynami była nadmierna prędkość i brak odpowiedniej uwagi za kierownicą.
Najczęstszą przyczyną najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Doskonale wiedzą o tym policjanci, dlatego cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane w sposób szczególny na kontrolę prędkości jadących aut. W trakcie minionego weekendu (24-26.09.2021) w piątek i w niedzielę policjanci drogówki w całym regionie intensywnie przyglądali się kierowcom przez obiektywy mierników prędkości. W trakcie tylko tych dwóch dni skontrolowali ponad 1600 pojazdów i ujawnili prawie 1100 wykroczeń polegających na przekroczeniu przez kierowców dozwolonej prędkości.
Niestety jednak nie wszystkich zdarzeń udało się uniknąć. Według wstępnych danych od piątku do niedzieli na drogach Warmii i Mazur doszło do 11 wypadków, w których niestety zginęły 4 osoby (w powiatach olsztyńskim i piskim), a 9 zostało rannych. Ponadto policjanci byli wzywani do około 140 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli zatrzymali blisko 40 nietrzeźwych kierujących.
Bartoszyce
W sobotę (25.09.21r.) około godz. 14:30 na trasie Gruszyny – Górowo Iławeckie policjant z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim wracając do domu zauważył niepewnie jadącego kierowcę. Styl jady siedzącego za kierownicą toyoty mężczyzny wskazywał, że może być pijany lub ma problemy ze zdrowiem. Mł. asp. Szymon Sobieski, na co dzień pracujący w drogówce, postanowił zatrzymać toyotę, aby sprawdzić, dlaczego kierujący nią mężczyzna jedzie slalomem. Mężczyzna nie chciał się zatrzymać, a nawet próbował uciekać. Zatrzymał się dopiero na jednej z ulic w Górowie Iławeckim. Okazało się, że siedzący za kierownicą mężczyzna jest pijany. Funkcjonariusz przekazał mężczyznę interweniującym policjantom z Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim. Jak się okazało 69–latek miał 2,7 promila alkoholu w organizmie.
Coraz więcej osób zachowuje się odpowiedzialnie i podejrzewając kierującego o nietrzeźwość reaguje i zawiadamia policję. Pijani na drogach stwarzają poważne i bardzo realne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. W niedzielę (26.09.21r.) po godz. 18:00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach otrzymał zgłoszenie o prawdopodobnie pijanym kierowcy, który przemieszcza się fordem między dwiema miejscowościami w gm. Bartoszyce. Interweniowali policjanci z prewencji, którzy zastali opisanego forda i jego kierowcę przy jednej z wiejskich posesji. Mężczyzna wyraźnie pijany. Początkowo zaprzeczał, że kierował, jednak w trakcie dalszej rozmowy z policjantami przyznał, że kierował fordem, a wcześniej pił alkohol. W organizmie 56–latka było aż 2,6 promila alkoholu. Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres, co najmniej 3 lat.
Działdowo
W sobotę (25.09.2021r.) w miejscowości Rybno na jednej z ulic patrol ruchu drogowego z Działdowa zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Citroen. Autem kierował 58-latek z gminy Lidzbark. Podczas kontroli mężczyzna wydmuchał blisko promil alkoholu. Policjanci uniemożliwili nietrzeźwemu kierowcy dalszą jazdę. W tym samym dniu na terenie gminy Iłowo-Osada funkcjonariusze działdowskiej drogówki zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierowcę. To 22-letni mieszkaniec gminy Kozłowo w powiecie nidzickim. Kierujący pojazdem marki Audi miał prawie promil alkoholu w organizmie. Do tego mężczyznę obowiązuje prawomocny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Również w tym przypadku policjanci powstrzymali mężczyznę od dalszej jazdy. Obaj mężczyźni odpowiedzą za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. 22-latek dodatkowo jeszcze za złamanie sądowego zakazu, za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Elbląg
W czasie minionego weekendu elbląscy policjanci przebadali ponad 430 kierujących na zawartość alkoholu w organizmie. Byli także na 24 zdarzeniach drogowych i wyeliminowali z ruchu 6 nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich to 43-latek zatrzymany przy ul. Witosa. Mężczyzna kierował volkswagenem golfem a zatrzymała go policjantka Wydziału Ruchu Drogowego, która była po służbie ale zauważyła dziwne zachowanie kierującego. Ten jadąc golfem m.in. spowalniał ruch, zatrzymywał się na rondzie. Policjantka pojechała za nim i przy ul. Witosa zablokowała go swoim pojazdem a także zabrała kluczyki od pojazdu 43-latka. Jako, że informowała dyżurnego o sytuacji gdy jechała za wymienionym pojazdem. Na miejsce przyjechał patrol który zatrzymał mężczyznę. Okazało się że ma on 2,7 promila alkoholu w organizmie oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami do lutego 2022 roku. Inny kierujący został zatrzymany przy ul. Fromborskiej. 38-latek kierował audi. Tu również okazało się że ma on sądowy zakaz kierowania pojazdami aktywny do września 2022 roku oraz jest pijany. Badanie alkotestem wykazało 2,26 promila alkoholu w organizmie. Przy ul. Stary Rynek patrol policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymał 40-latka, który kierował dostawczym Iveco. Mężczyzna miał 2,4 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymano mu prawo jazdy. Do utrudnień w ruchu drogowym doszło w niedzielę (26.09.2021) na obwodnicy Elbląga. Na trasie S7 w kierunku Gdańska, między Węzłem Wschód a Węzłem Południe, doszło do zderzenia dwóch aut dostawczych. Ładunek jednego z nich (mrożonki) został rozsypany na pasach ruchu. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Obwodnica Elbląga była zablokowana w kierunku Gdańska przez około dwie godziny, policjanci skierowali objazd przez Elbląg.
Ełk
O tym, że chwila nieostrożności za kierownicą może mieć dotkliwe skutki przekonała się kierującą chevroletem w Ełku. W sobotę (25.09.2021r.) utrudnienia w ruchu spowodowała jej kolizja na przy Rondzie Saperów. Kobieta jadąca osobowym chevroletem nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją pojazdu dostawczego i w wyniku nieostrożności uderzyła w tył jego przyczepki. Choć zdarzenie wyglądało groźnie, na szczęście zakończyło się tylko na uszkodzeniach pojazdów i nikt nie został ranny. 60-letnia sprawczyni tej kolizji została ukarana mandatem w wysokości 300 złotych, a na jej konto trafiło 6 punktów karnych.
Mówienia o nieprzekraczaniu dozwolonej prędkości na drogach nigdy dość. Jest to wciąż główna przyczyna niebezpiecznych zdarzeń drogowych! To, jak często pośpiech zwycięża ze zdrowym rozsądkiem, pokazują statystyki pracy policjantów z piątku i niedzieli na drogach powiatu ełckiego. W tych dniach policjanci zatrzymali do kontroli aż 75 kierowców, którzy przekroczyli prędkość. Niechlubnym rekordzistą okazał się 39-latek, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 102 km/h, a więc przekroczył dopuszczalną prędkość o 52 km/h. Mężczyzna na pewno dotkliwie odczuje skutki tego wykroczenia. Policjanci od razu zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące. Ponadto mężczyzna został ukarany 500-złotowym mandatem i otrzymał 10 punktów karnych.
Giżycko
W powiecie giżyckim policjanci ruchu drogowego podczas minionego weekendu skontrolowali 87 kierujących, ujawnili 73 wykroczenia, w tym 60 wykroczeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Sprawdzili stan trzeźwości u 81 kierujących, z których 2 kierowało w stanie nietrzeźwości. Policjanci pracowali też na miejscu 4 zdarzeń drogowych.
Do zderzenia tira z walcem drogowym doszło w piątek (24.09.2021 r.) na drodze krajowej nr 63, na trasie Giżycko - Orzysz, gdzie trwały roboty drogowe. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący tirem wykonując manewr omijania walca drogowego, nie zachował bezpiecznej odległości i doprowadził do zderzenia pojazdów. Kierowcy byli trzeźwi, sprawca otrzymał mandat karny w wysokości 300 złotych. Natomiast w miejscowości Upałty w sobotę (25.09.2021 r.) kierujący motorowerem, nie dostosował prędkości do warunków drogowych i na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas jezdni uderzając w prawidłowo jadącego opla. Kierująca oplem była trzeźwa, natomiast kierujący jednośladem przyznał, że wcześniej pił alkohol. Od kierującego została pobrana krew. W wyniku uderzenia w auto kierowca jednośladu doznał złamań, pozostał na obserwacji w szpitalu. Drugiego z nietrzeźwych kierowców ujawnił mieszkaniec gminy Wydminy. Jak relacjonował, zauważył parkujący samochód, który w pewnym momencie uderzył w znak drogowy. Kiedy kierowca wyszedł z auta, świadek podszedł do niego spytać co się stało. W tym momencie zauważył, że kierowca trzyma w ręku butelkę z wódką, było wyraźnie widać, że jest pijany, zataczał się i było od niego czuć alkohol. Świadek uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy, wyjął ze stacyjki kluczyki i powiadomił o całym zdarzeniu policję. Badanie stanu trzeźwości pijanego kierowcy wykazało, że miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Kierowca już stracił prawo jazdy. Prawo jazdy stracił również kierowca fiata, który rażąco przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Przez Konopki Wielkie jechał z prędkością 102 km/h. Kierowca nie kwestionował swojego zachowania, za popełnione wykroczenie otrzymał również mandat karny w wysokości 400 złotych i 10 pkt karnych.
Iława
W ostatni weekend policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie udaremnili jazdę aż siedmiu kierującym na tzw. „podwójnym gazie”. Czterech z nich to nietrzeźwi rowerzyści, jeden kierował samochodem, a pozostałych dwóch kierowców, pomimo wcześniej spożytego alkoholu, zdecydowało się prowadzić motocykl.
Pierwszego nietrzeźwego rowerzystę zatrzymali policjanci w piątek (24.09.2021) kilka minut po godz. 18:00 w Stradomnie. 46-latek jechał rowerem mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Godzinę później w Nowej wsi policjanci iławskiej drogówki ujawnili 36-latka kierującego rowerem. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. Natomiast w sobotę (25.09.2021) funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego 53-latka. Mężczyzna mając 2,8 promila alkoholu w organizmie jeździł rowerem ulicami Susza. Tymczasem w nocy z soboty na niedzielę 32–latek kierujący samochodem vw nie dostosował prędkości do warunków ruchu i najechał na przydrożne drzewo. W trakcie czynności okazało się, że nie tylko prędkość była przyczyną zdarzenia drogowego ale również wcześniej spożyty alkohol. Jak ustalili policjanci 32–latek kierował samochodem mając 1,4 promila alkoholu w organizmie oraz aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci w Wikielcu. Mężczyzna jechał motocyklem od lewej do prawej krawędzi jezdni co zwróciło uwagę funkcjonariuszy. W trakcie czynności okazało się, że 20 – latek kierował jednośladem mając 3,6 promila alkoholu w organizmie i nie mając do tego uprawnień. Natomiast w niedzielę (26.09.2021) w Sampławie podczas pomiaru prędkości policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 38–latka. Mężczyzna w terenie zabudowanym jeepem jechał z prędkością 112 km/h. Mężczyzna za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym został ukarany mandatem, jego konto powiększyło się o 10 punktów karnych a funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. Tymczasem w Biskupiczkach podczas pomiaru prędkości policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 57–latka. Mężczyzna w terenie zabudowanym jeepem jechał z prędkością 101 km/h. Mężczyzna za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym został ukarany mandatem, jego konto powiększyło się o 10 punktów karnych a funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. Kolejnych nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali policjanci w Kisielicach. 61–latek kierował rowerem mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie a 46–latek jeździł motorowerem mając 0,7 promila alkoholu w organizmie. Okazało się, że mężczyzna ma już cofnięta uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi i ciągnikami.
Kętrzyn
W piątek (24.09.2021) o godz. 12:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że na trasie Kętrzyn - Mrągowo na wysokości miejscowości Pręgowo wywróciła się ciężarówka z przyczepą. Z przekazanych informacji wynikało, że nikt z uczestników ruchu drogowego nie odniósł obrażeń, a kierujący sam wydostał się z kabiny pojazdu. Na miejsce zostali wysłani policjanci, którzy ustalili, że na drodze wojewódzkiej 591 silny podmuch wiatru przewrócił na bok samochód ciężarowy wraz z przyczepą w której przewożony był ładunek w postaci styropianu. 42-letni kierowca miał naprawdę sporo szczęścia, że nic mu się nie stało. Droga przez kilka godzin była zablokowana. Policjanci kierowali na objazdy.
Tego samego dnia o godz. 18:30 policjanci zostali powiadomieni, że w jednej z miejscowości w gminie Korsze syn bez wiedzy i zgody rodziców najpierw ukradł kluczyki, a następnie zabrał samochód marki Renault i odjechał w nieznanym kierunku. Policjanci od razu rozpoczęli poszukiwania za mężczyzną i pojazdem. Niespełna 2 godziny później funkcjonariusze w miejscowości Podlechy w gminie Korsze zauważyli pojazd marki Renault Megane, który wyglądem wskazywał, że jest to ten sam pojazd z zawiadomienia. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali pojazd do kontroli drogowej. Jak się okazało kierujący nim mężczyzna był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie ma w ogóle uprawnień do kierowania, ponieważ już wcześniej zostały mu cofnięte. 30-latek został zatrzymany w policyjnej celi. Pojazd natomiast został przekazany właścicielom. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mężczyźnie kara pozbawienia wolności do 2 lat. Natomiast za krótkotrwałe użycie pojazdu mechanicznego grozi mężczyźnie kara pozbawienia wolności do 8 lat.
W sobotę (25.09.2021) kilka minut przed południem oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym do którego doszło na drodze wojewódzkiej 650 na wysokości miejscowości Leśniewo gm. Srokowo. Z przekazanych informacji wynikało, że doszło do zderzenia dwóch aut i są osoby poszkodowane w tym jedna zakleszczona. We wskazany rejon natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscy policjanci ustalili, że kierujący osobowym seatem 72-letni mieszkaniec Olsztyna jadąc od strony miejscowości Węgorzewo w kierunku miejscowości Srokowo wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącej z przeciwnego kierunku kierującej audi kobiecie w wyniku czego doszło do bocznego zderzenia pojazdów. Zarówno kierujący seatem jak i pasażer audi z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala w Giżycku. Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają wszystkie przyczyny i okoliczności tego wypadku drogowego.
W niedzielę (26.09.2021) kilka minut przed godz. 20:00 policjanci z Komisariatu Policji w Korszach na trasie Korsze-Parys przeprowadzili kontrolę drogową jadącego rowerzysty. Badanie stanu trzeźwości 31-letniego mieszkańca Reszla wykazało blisko 4 promile alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywna.
Lidzbark Warmiński
W piątek (24.09.2021 r.) około godziny 15:40 policjanci ruchu drogowego patrolowali drogę wojewódzką 507. W miejscowości Henrykowo mundurowi podjęli interwencję wobec 49-letniego mieszkańca gminy Pieniężno, którego stan psychofizyczny, tor jazdy mógł wskazywać, że może znajdować się pod działaniem alkoholu. Przeprowadzone badanie potwierdziło przypuszczenia policjantów. Urządzenie wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie i z kolejnym badaniem rosło. Rower przekazano osobie wskazanej. Po kontroli mężczyzna poszedł pieszo „wzbogacony” o mandat karny.
W sobotę (25.09.2021) około godz. 22:30 policjanci prewencji z Ornety zauważyli w centrum miasta pojazd marki Opel Corsa, którego kierujący nie zastosował się do znaku B-20 „STOP”. Funkcjonariusze za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych podali kierującemu sygnał do zatrzymania, lecz on je zignorował, przyspieszył i kierował się w stronę miejscowości Krzykały. Policjanci o pościgu powiadomili inne służby w rejonie i kontynuowali pościg utrzymując kontakt wzrokowy za pojazdem. Po kilku kilometrach pościgu, na łuku drogi, uciekający pojazd wpadł w poślizg i wjechał do przydrożnego rowu uderzając w przydrożny przepust. W pojeździe znajdowały się trzy osoby. W wyniku zdarzenia ucierpiał tylko kierujący, któremu udzielono pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego. Jak się okazało, po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, 25-letni kierujący posiadał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Goleniowie. Ponadto był poszukiwany do odbycia 49 dni pozbawienia wolności przez Sąd Rejonowy w Goleniowie. Kierującego z obrażeniami ciała w asyście policjanta przewieziono do szpitala w Olsztynie. W niedzielę po udzieleniu niezbędnej pomocy medycznej, 25-letni mieszkaniec gminy Lelkowo trafił do policyjnej celi, skąd zostanie przetransportowany do zakładu karnego. W niedługim czasie odpowie za swoje zachowanie przed sądem.
Mrągowo
W niedzielę około godz. 14:00 na krajowej szesnastce na trasie Mikołajki – Pszczółki, jak wstępnie ustalili policjanci na miejscu zdarzenia, motocyklista na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie na pobocze, gdzie przewrócił się. 35-latek został zabrany do szpitala. Mężczyzna doznał m.in. złamania żeber i kręgosłupa. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku. Tego samego dnia po godz. 18:00 na ulicy Ełckiej w Mikołajkach policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę motocykla marki Harley Davidson. Po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach ustalono, że mężczyzna nie może kontynuować jazdy, ponieważ nie posiada uprawnień do kierowania. A wszystko dlatego, że takowe zostały mu cofnięte decyzją Starosty. Natomiast przed godziną 21:00 w Mrągowie na ulicy Mrongowiusza miejscowi policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego vw. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. W tej sytuacji zatrzymano mu prawo jazdy, a za kierownicę auta wsiadł trzeźwy kierowca.
Nidzica
W piątek około godz. 22:30 na terenie Nidzicy patrol Policji zatrzymał do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Daewoo. Ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że 37-letni mieszkaniec Działdowa wsiadając za kierownicę auta zignorował aktywny do lipca 2022 r. zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Niebawem mężczyzna odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo niestosowania się do orzeczonych środków karnych. 37-latkowi grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Nowe Miasto Lubawskie
W trakcie minionego weekendu na drogach powiatu nowomiejskiego doszło do 1 wypadku i 8 kolizji. W piątek i niedzielę policjanci realizowali działania „Prędkość” ujawniając aż 50 przypadków przekroczenia prędkości. W jednym z nich kierowca musiał pożegnać się prawem jazdy na najbliższe 3 miesiące za rażące przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. W niedzielę ok. godz. 8:20 w Ostaszewie policjanci zatrzymali do kontroli kierującego VW Touran, który na liczniku miał 103 km/h w miejscu gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. 45-letni mieszkaniec gminy Lubawa został ukarany mandatem karnym oraz wzbogacił się o 10 punktów karnych.
W piątek około godz. 18:30 w Montowie policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 46-latek znajduje się w stanie po użyciu alkoholu mają w organizmie niespełna pół promila alkoholu.
W sobotę około godz. 7:00 w Piotrowicach Małych doszło do wypadku drogowego. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący oplem astra zjechał na pas jezdni przeznaczony dla przeciwnego kierunku ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z jadącym z przeciwka oplem movano. Kierujący podróżowali sami. Obaj z obrażeniami zostali przewiezieni do szpitala. W weekend doszło także do 8 kolizji drogowych. Najpoważniejsza z nich miała miejsce w niedzielę wcześnie rano, około godz. 5:00 w Gwiździnach. Doszło tam do zderzenia trzech samochodów. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący renault kangoo jadąc środkiem jezdni w kierunku Mroczna podczas manewru wymijania z peugeotem i volkswagenem doprowadził do kolizji i uszkodzenia tych aut. Jak się okazało sprawca zdarzenia był nietrzeźwy. Na miejscu został ujęty przez świadków. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 25-letni mieszkaniec gminy Dąbrówno miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Jakby tego było mało okazało się także, ze mężczyzna w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania autem.
W piątek i w niedzielę nowomiejscy policjanci realizowali działania „Prędkość” . Na terenie dróg naszego powiatu mundurowi kontrolowali pojazdy sprawdzając przede wszystkim prędkość z jaką poruszali się kierowcy, ale też oczywiście ich stan trzeźwości oraz stan techniczny pojazdów i wymagane dokumenty.
Olecko
W miniony weekend policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olecku ujawnili prawie 40 wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości. W znacznej większości kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi. Ponadto w niedzielę 63-letni mieszkaniec gminy Kowale Oleckie przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Oprócz mandatu karnego takie wykroczenie spotkało się również z zatrzymaniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy.
Olsztyn
Brawura, przecenianie własnych umiejętności, alkohol, nieuwaga, zmęczenie - to są jedne z głównych czynników, jakie mają wpływ na to, że dochodzi do wypadków drogowych. Przedmiotem policyjnych wyjaśnień są okoliczności dwóch takich zdarzeń drogowych w powiecie olsztyńskim, w których w weekend zginęły trzy osoby.
Do pierwszego wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło w sobotę (25.09.2021 r.) o godzinie 11:30 na drodze wojewódzkiej nr 593 między miejscowością Orzechowo – Międzylesie. Widok, jaki zastali pracujący na miejscu funkcjonariusze, nie pozostawiał złudzeń, że osoba siedząca za kierownicą Audi nie miała najmniejszych szans na przeżycie. Z policyjnych ustaleń wynika, że 30-letni mieszkaniec gminy Dobre Miasto siedzący za kierownicą audi poruszał się z nadmierną prędkością, niezapewniającą panowania nad kierowanym autem. Skąd takie przypuszczenia? Choćby z pozostałości licznika, którego wskaźnik prędkości zatrzymał się na wartości 180 km/h. Nie tylko licznik świadczył o brawurze, auto na skutek uderzenia w kilka przydrożnych drzew dosłownie rozpadło się na kawałki. To cud, że w momencie, gdy kierowane przez 30-latka Audi rozpadało się na części pierwsze, w pobliżu nie było innych uczestników ruchu drogowego. Mężczyzna w chwili zdarzenia podróżował sam. Szczegóły zdarzenia ustalają śledczy.
Do kolejnej tragedii na drodze w powiecie doszło następnego dnia. Niepokojące informacje do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęły w niedzielę (26.09.2021 r.) przed godziną 18:00. Na miejsce wypadku (trasa Barczewo – Jeziorany) skierowano policyjne patrole, straż pożarną oraz karetki pogotowia. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń i natychmiastowej pomocy nie udało się uratować życia dwóm kobietom w wieku 53 i 67 lat jadącym osobowym audi. Mercedesem, z którym zderzyły się mieszkanki powiatu olsztyńskiego, podróżowało małżeństwo oraz 4-letni chłopiec, który karetką pogotowia został przetransportowany do olsztyńskiego szpitala. Z ustaleń śledczych pracujących na miejscu wypadku wynika, że prawdopodobną przyczyną tej tragedii był manewr 41-letniego kierującego osobowym mercedesem, który jadąc w kierunku Barczewa, z nieznanych na tę chwilę przyczyn przekroczył oś jezdni, zjechał na przeciwny pas ruchu i doprowadził do czołowego zderzenia z Audi. Kierujący Mercedesem był trzeźwy. Droga w miejscu wypadku zablokowana była przez kilka godzin.
Ostróda
W piątek (24.09.2021r.) około godz. 15:00 policjanci otrzymali zgłoszenie o podejrzeniu nietrzeźwego kierowcy na trasie Morąg - Łączno. Zgłaszający jechał za volkswagenem, który poruszał się w dziwny sposób. Jego kierowca wykonywał gwałtowne manewry i jechał tzw. „wężykiem”. Zgłaszający postanowił go zatrzymać, a kiedy wyczuł od kierowcy alkohol, zabrał mu kluczyki i zadzwonił na numer alarmowy. Jak się okazało 46-letni kierowca volkswagena miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto, kierował bez wymaganych uprawnień. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.
W niedzielę (26.09.2021r) około godz. 19:30 policjanci otrzymali zgłoszenie, że w jednym ze sklepów na terenie Ostródy ujęty został nietrzeźwy mężczyzna, który przyjechał do sklepu samochodem. Policjanci pojechali na miejscu i potwierdzili zgłoszenie. Badanie 69-latka na zawartość alkoholu w organizmie wykazało ponad 2 promile. Funkcjonariusze zatrzymali jego prawo jazdy a sporządzona dokumentacja trafi do sądu.
Pisz
Tragiczny w skutkach wypadek miał miejsce w nocy z piątku na sobotę przed godz. 4:00 na trasie Biała Piska – Pisz. Kierujący pojazdem marki BMW jechał od strony Białej Piskiej. Z nieustalonych na chwilę obecną przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Samochodem marki BWM kierował 25-letni mieszkaniec Białej Piskiej. Mężczyzna jechał sami niestety zginął na miejscu. Policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego wypadku.
Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło też w piątek po godz. 23:00 na trasie Wierzbiny - Bemowo Piskie. Kierujący pojazdem marki Opel Astra nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Stracił panowanie nad autem i zjechał z drogi do przydrożnego rowu, gdzie uderzył w drzewo. Pojazdem marki Opel Astra kierował 19-letni mieszkaniec gminy Biała Piska, który nie doznał obrażeń. Mężczyzna ten miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Podobne zdarzenie drogowe miało miejsce w sobotę po godz. 17:00 na drodze z Pisza do Pogobia Średniego. Kierujący pojazdem marki Seat na łuku drogi najwyraźniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Zjechał z drogi do przydrożnego rowu, gdzie pojazd przewrócił się na bok. Samochodem marki Seat kierował 52-letni mieszkaniec gminy Pisz. Mężczyzna jechał sam. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Nie doznał żadnych obrażeń.
Kolejnym nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 54-letni mieszkaniec gminy Ruciane - Nida, który jechał samochodem marki Fiat Panda. Został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów w sobotę po godz. 2.00 w Piszu. Badanie stanu trzeźwości kierującego fiatem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.
Szczytno
W sobotę (25.09.21r.) o godzinie 10:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w okolicach miejscowości Małdaniec w gminie Szczytno. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, którzy pracowali na miejscu wynika, że 23-letnia mieszkanka Wielbark jadąc od miejscowości Zabiele w kierunku Szczytna, zjechała na pobocze, gdyż zauważyła, że nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poruszał się całą szerokością drogi. Po zjechaniu na pobocze, kobieta straciła panowanie nad pojazdem, zjechała do przydrożnego rowu, w wyniku, czego doszło do wywrócenia się VW.
Tego samego dnia (25.09.21r.) parę minut po godzinie 10:00 szczycieńscy policjanci zostali skierowani do obsługi kolejnego zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Grom w gminie Pasym. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, którzy pracowali na miejscu wynika, że 53-letni kierowca Skody na łuku nie dostosowała prędkości do panujących na drodze warunków. Następnie 53-letni mieszkaniec gminy Jedwabno zjechał na przeciwny pas ruchu doprowadzając do bocznego zderzenia z prawidłowo jadącym pojazdem marki Iveco, którym kierował 44-letni mieszkaniec Szczytna. Na szczęście żaden z uczestników tego zdarzenia nie doznał obrażeń wymagających dalszej hospitalizacji. 53-letni sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym.
Z kolei parę minut po godzinie 15:00 na ulicy Mikołaja Kopernika w Wielbarku, policjanci z miejscowego posterunku zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki VW. Okazało się, że za kierownicą siedział 55-letni mieszkaniec gminy Wielbark. Mundurowi zweryfikowali dane mężczyzny w policyjnych systemach informatycznych i ustalili, że 55-latek w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Na tym dalsza podróż mężczyzny zakończyła się. Policjanci zakazali 55-latkowi dalszej jazdy, a Passata przekazali osobie wskazanej. „Kierowca” za popełnione wykroczenie został również ukarany mandatem karnym.
Węgorzewo
Policjanci z węgorzewskiej drogówki zatrzymali w sobotę dwa prawa jazdy w związku z przekroczeniem prędkości w obszarze zabudowanym. Kierujący przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Najpierw około godz. 17:00 pełniąc służbę w miejscowości Popioły, zauważyli pojazd, który po minięciu ich przyspieszył. Wykonany pomiar wykazał, że kierowca audi poruszał się w terenie zabudowanym z prędkością 104 km/h. 23-latek tłumaczył swoją brawurową jazdę tym, że bardzo się spieszy. Kolejną osobę do kontroli drogowej w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym mundurowi zatrzymali o godzinie 22:30 również w miejscowości Popioły. Kierująca Hyundaiem, 62-letnia mieszkanka Węgorzewa poruszał się z prędkością 111 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. Tym razem funkcjonariusze usłyszeli, że kobieta bardzo się spieszy, ponieważ ma odebrać znajomą osobę.
Za popełnione wykroczenia policjanci zatrzymali kierującym prawa jazdy oraz nałożyli mandaty karne. Teraz przez trzy miesiące nie będą mogli kierować samochodami.
(tm)