Policyjne podsumowanie wakacji 2021 - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne podsumowanie wakacji 2021

Tydzień temu zakończyły się wakacje. Dla jednych był to czas wypoczynku, dla policjantów - jak co roku - czas intensywnych działań. Pora na podsumowanie tegorocznej pracy warmińsko-mazurskich funkcjonariuszy

Policjanci co roku podczas przerwy letniej dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, turystów i  mieszkańców regionu. Wszystkie działania profilaktyczne podejmowane przez funkcjonariuszy prowadzone były z ogromną rozwagą i zachowaniem wszystkich zasad ukierunkowanych na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ich zadania polegały m.in. na kontrolach obozów harcerskich jak i spotkaniach profilaktycznych z uczestnikami innych form wypoczynku zorganizowanego. Dbali też o  bezpieczeństwo na drogach oraz wodach Warmii i Mazur.

Dzieci i młodzież pod czujnym okiem

Podczas sezonu wakacyjnego warmińsko-mazurscy policjanci skontrolowali 169 obozów harcerskich. W ramach podejmowanych działań prowadzili wizytacje na terenie takich jednostek, których celem było wyeliminowanie zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo ich uczestników. Do wspólnego działania włączyli się także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Stacji Epidemiologicznych.

Policjanci z Warmii i Mazur 10 razy zabezpieczali ewakuację obozów harcerskich, które były podejmowane zgodnie z decyzją właściwej komendy obozu z uwagi na zagrażające uczestnikom warunki atmosferyczne.

Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy policjanci przeprowadzili 334 spotkań z dziećmi na koloniach, półkoloniach czy obozach sportowych. Celem tych spotkaniach było promowanie bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku. Oprócz działań typowo profilaktycznych, funkcjonariusze kontrolowali także m.in. dzikie kąpieliska i miejsca objęte zakazem kąpieli, szczególnym nadzorem objęto też miejsca grupowania się młodzieży, rejony klubów i lokali rozrywkowych. Podczas wakacji policjanci skontrolowali 5760 miejsc sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem respektowania zakazu ich sprzedaży osobom nieletnim.

Wakacje na wodach

Warmia i Mazury słyną ze swoich walorów przyrodniczych. Nasza „kraina tysiąca jezior” przyciąga co roku rzesze turystów, którzy korzystają z uroków natury. Przez cały sezon o bezpieczeństwo na wodach regionu dbają policjanci. Reagują na wykroczenia, kontrolują stan trzeźwości sterników łodzi. Sezon żeglugowy obejmujący okres od 1 maja do 30 września nadal trwa. W okresie wakacji policyjni wodniacy interweniowali na obszarach wodnych 994 razy, w tym czasie wylegitymowano 2076 osób. Funkcjonariusze ujawnili 1207 wykroczeń na obszarach wodnych i terenach przywodnych, zatrzymali 28 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych i 32 nietrzeźwych sterników innych jednostek pływających. Niestety w czasie tegorocznych wakacji na Warmii i Mazurach utonęło 17 osób.

Wakacje na drogach

Policjanci ruchu drogowego dbali o bezpieczne podróże na drogach Warmii i Mazur. Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy skontrolowali blisko 48 tysięcy pojazdów w tym 619 autobusów i 1471 motocykli. Powodem blisko 24 000 kontroli drogowych było przekroczenie prędkości. Od 25 czerwca do 31 sierpnia na drogach regionu doszło do 214 wypadków drogowych, w których zginęło 21 osób, a 240 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu z 2020 roku odnotowano spadek liczby wypadków (o 55), ofiar śmiertelnych (o 6) oraz rannych (o 73). Podczas wakacji 2021 policjanci zatrzymali 918 nietrzeźwych kierujących.

(kh)

Powrót na górę strony