Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przyczyną wypadku

Policjanci prowadzili czynności na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich. W wyniku tego zdarzenia ranny został 33-letni mężczyzna, który został zabrany do szpitala w Kętrzynie. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

W poniedziałek (16.08.2021r.) kilka minut przed godz. 8:00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został poinformowany o zdarzeniu drogowym z udziałem dwóch pojazdów. Z przekazanych informacji wynikało, że do zdarzenia doszło w rejonie skrzyżowania na wysokości miejscowości Robawy na trasie Reszel-Święta Lipka w gm. Reszel. Na wskazaną trasę natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że w rejonie skrzyżowania drogi wojewódzkiej W590 z drogą W593 kierujący passatem 37-latek, jadąc od strony m. Święta Lipka podczas manewru skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej skodzie, którą kierował 33-latek. Doszło do zderzenia pojazdów. Kierowca skody z urazem głowy został przewieziony do Szpitala Powiatowego w Kętrzynie. Obaj mężczyźni byli trzeźwi. Wszelkie okoliczności tego zdarzenia wyjaśni prowadzone w tej sprawie postępowanie.

(ep/kh)

Policjanci przypominają: najczęściej do wypadków drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa dochodzi w sytuacjach:

Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu,
  • z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
  • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza. Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany

  • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
Powrót na górę strony