Niezabezpieczony ładunek przyczyną zdarzenia drogowego
Przepisy bardzo dokładnie regulują zasady, które powinniśmy przestrzegać przewożąc ładunek. Ważną i pierwszą zasadą jest to, że nie może on spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Nie powinien zmieniać położenia, jak wydarzyło się to w przedstawionej powyżej sytuacji ani wywoływać nadmiernego hałasu. Do kierowcy należy, więc odpowiednie zabezpieczenie ładunku (np. pasy, plandeki, itp).
Iława
Oficer dyżurny został poinformowany o zdarzeniu drogowym na jednej z Zalewskich ulic. Funkcjonariusze z posterunku policji pojechali na miejsce, gdzie okazało się, że kierujący samochodem ciężarowym miał nieprawidłowo zabezpieczony ładunek. Spowodowało to, że kiedy wyjeżdżał z terenu zakładu otworzyła się burta naczepy co skutkowało, że część ładunku wysypała się na drogę, a było to zboże. Funkcjonariusze przeprowadzili na miejscu czynności i zobowiązali sprawcę zdarzenia do posprzątania drogi.
Nidzica
Na drodze zawsze zachowaj rozwagę, ponieważ bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy w głównej mierze od nas samych. Chwila nieuwagi, roztargnienia, zlekceważenia obowiązujących przepisów mogą stać się przyczyną tragedii. We wtorek (03.08.2021r.) około godz. 18:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym w pobliżu ul. działdowskiej (drogi wojewódzkie W545, W604 i W538). Interweniujący parol ruchu drogowego ustalił, że kierujący ciągnikiem siodłowym marki Volvo wraz z naczepą, przemieszczając się drogą W545 z Nidzicy w kierunku miejscowości Tatary, w wyniku niewłaściwego zabezpieczenia ładunku zgubił przewożone elementy betonowe, które upadając uszkodziły asfaltową nawierzchnię drogi. Cała sytuacja zakończyła się dla 57-letniego działdowianina mandatem karnym i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego naczepy.
Pamiętajmy!
Przepisy bardzo dokładnie regulują zasady, które powinniśmy przestrzegać. Ważną i pierwszą zasadą jest to, że ładunek nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Z pewnością ładunek nie powinien też zmieniać położenia, jak wydarzyło się to w przedstawionej powyżej sytuacji ani wywoływać nadmiernego hałasu. Do kierowcy należy, więc odpowiednie zabezpieczenie ładunku (np. pasy, plandeki, itp).
Również, niedopuszczalny jest przewóz śmieci czy materiałów sypkich, które są nieodpowiednio zabezpieczone. Należy także pamiętać, że wszelkie urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa ładunku powinny być chronione przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. Wszystkie te przepisy, zasady oraz regulacje zawarte są w dziale dot. warunków używania pojazdów w ruchu drogowym (art. 61 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).
Nagłe przemieszczenie się ładunku i wypadnięcie z auta może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu innych jego użytkowników.
(jk/ap/kh)