Przywłaszczył portfel i dokumenty. Usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem na konto bankowe
Pewien 33-latek ze Szczytna niebawem będzie tłumaczyć się przed sądem. Mężczyzna na ulicy w Szczytnie znalazł portfel z dokumentami. Nie zwrócił go jednak właścicielowi. Poszedł do pobliskiego sklepu monopolowego i przy pomocy przywłaszczonej karty płatniczej zrobił zakupy. Wypłacił też z bankomatu niewielka ilość pieniędzy, a następnego dnia usiłował zapłacić w sklepie spożywczym za wybrane przez siebie produkty. Zamierzonego celu jednak nie osiągnął, bo… nie znał PINu do karty. Choć kwota, którą przywłaszczył 33-latek była niewielka, to posługując się cudzą kartą płatniczą, popełnił przestępstwo zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
W miniony piątek (24.07.2021r.) do szczycieńskiej komendy zgłosił się pewien 22-latek. Mężczyzna powiedział, że dwa dni wcześniej w okolicach ulicy 3 Maja zgubił portfel, a po tym fakcie otrzymał powiadomienia z banku, że ktoś posługiwał się jego kartą płatniczą.
Wyjaśnił, że zorientował się o utracie portfela w środę wieczorem, gdy wracał do domu z pobliskiego sklepu. Wrócił tą samą trasą, którą jechał wcześniej, jednak zguby nie znalazł. Niespełna godzinę później otrzymał powiadomienie o dokonanej, przy użyciu jego karty bankomatowej, transakcji na kwotę blisko 34 zł oraz próby wypłacenia niewielkiej ilość gotówki z jego konta
Mężczyzna skontaktował się ze swoim bankiem informując o zdarzeniu i zablokował dostępne uprawnienia. Dzień później nieuczciwy znalazca portfela ponownie próbował zapłacić za zakupione przez siebie produkty, jednak zamierzonego celu już nie osiągnął.
Szczycieńscy kryminalni w toku prowadzonych czynności operacyjno – rozpoznawczych wytypowali sprawcę przywłaszczenia zguby. Okazało się, że był nim 33-letni mieszkaniec Szczytna. Przyznał się on do postawionych mu zarzutów. Co prawda pokrzywdzony w wyniku przestępstwa stracił niecałe 150 zł, to sprawcę czeka surowa kara.
Policja przypomina!
Płatności kartą bankomatową w formie tzw. płatności zbliżeniowej przez osobę nieuprawnioną, która weszła w jej posiadanie wbrew woli jej właściciela, stanowi przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności nawet do lat 10.
Apelujemy też do osób, które utraciły czy też, którym skradziono karty bankomatowe, by w miarę możliwości jak najszybciej poinformowały o tym zdarzeniu bank. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas wszystkich oszczędności, czy też posłużył się naszymi dokumentami.
(tm/ic)