Policjanci zatrzymali kolejnych nietrzeźwych kierujących
Ponad promil alkoholu w organizmie nie był przeszkodą, by 45-letni mężczyzna wsiadł za kierownicę. Niestety w efekcie nieprawidłowego manewru wjechał w rowerzystkę. Kobieta doznała urazu nogi. Obecnie policjanci ustalają dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.
Iława
We wtorek (29.06.2021r.) kilka minut po godzinie 8:00 funkcjonariusze iławskiego ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. W trakcie czynności wylegitymowali go, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się że 25 – latek kierował jednośladem mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.
Natomiast w Lubawie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. W trakcie czynności okazało się, że 39 – latek kierował jednośladem mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.
Mrągowo
We wtorek (09.06.2021r.) po godzinie 19.00 mrągowscy funkcjonariusze otrzymali informację o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Brejdyny. Policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres i ustalili, że kierowca osobowej toyoty potrącił rowerzystkę. Kobieta z urazem nogi została przetransportowana do szpitala. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 45-letniego kierowcy. Badanie alkomatem wykazało, że miał on ponad promil alkoholu w organizmie.
Teraz policjanci pod nadzorem prokuratora będą wyjaśniać wszystkie okoliczności tego wypadku.
Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według Kodeksu Karnego grozi kara 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.
Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego opisane jest w art. 177 kodeksu karnego. W zależności od uszczerbku na zdrowiu osoby pokrzywdzonej, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3 lub karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, jeżeli skutkiem wypadku jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.
(jk/dk/kh)