Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wszyscy zadbajmy o bezpieczne wakacje 2021

Dla jednych to czas odpoczynku, urlopów, wyjazdów i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Dla drugich to okres wzmożonej pracy i dbania o to, by letni wypoczynek tych pierwszych przebiegł bezpiecznie. Kontrole prędkości samochodów i trzeźwości kierowców, sprawdzanie prawidłowości przewozu pasażerów, czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników zorganizowanego wypoczynku, patrolowanie terenów przywodnych, kontrole łodzi i sterników – to tylko ogólny zarys zadań, jakie mają do wykonania policjanci w sezonie letnim. Niestety również tegoroczne wakacje zbiegają się w czasie obowiązywania ograniczeń, związanych ze stanem pandemii i ryzykiem zachorowania na COVID-19.

Pamiętajmy o zasadach sanitarnych!

Tak jak w ubiegłym roku, tak i tegoroczne wakacje wciąż naznaczone są ograniczeniami, jakie wynikają ze stanu epidemii i ryzyka zachorowaniem na COVID-19. Wciąż musimy uważać na to zagrożenie, musimy być ostrożni i odpowiedzialni. Oprócz stosowania się do ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas podróży czy wypoczynku nad wodą, musimy stosować się do ograniczeń sanitarnych.

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że obecnie w otwartej przestrzeni nie musimy zasłaniać ust i nosa jedynie pod warunkiem zachowania odpowiedniego odstępu od innych. Maseczki są konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, autobusach czy tramwajach.

Przepisy dotyczące obostrzeń mogą się zmieniać, dlatego warto śledzić najnowsze informacje na ten temat, które są publikowane na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Policjanci podczas służb patrolowych będą dbać o nasze bezpieczeństwo ale również reagować wobec osób, które korzystając z czasu wolnego, nie przestrzegają obostrzeń związanych z COVID-19. Stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy, bo przecież chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Zachowaj chłodną głowę!

Lato to mimo wszystko niezmiennie czas na chwilę relaksu, odpoczynku i spotkań w gronie bliskich. Jednak nawet przy letnich upałach należy zachować chłodną głowę, żeby dzięki niej uniknąć przykrych niespodzianek lub niebezpiecznych zdarzeń.

Przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu naszego mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte ponieważ najczęściej w ten sposób złodzieje dostają się do naszych domów. Zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, galeriach handlowych, pociągach i autobusach.

W drogę bezpiecznym autobusem!

W trosce o bezpieczeństwo uczestników zorganizowanych wyjazdów grupowych, w szczególności dzieci i młodzieży, funkcjonariusze przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców przewożących dzieci, młodzież i dorosłych na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/204798,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-wakacje-2021.html

Na drodze przestrzegaj przepisów i zachowaj ostrożność!

W wakacje 2020 podczas dwóch wakacyjnych miesięcy policjanci na Warmii i Mazurach skontrolowali blisko 46 tysięcy pojazdów, w tym 546 autobusów i prawie 1500 motocykli. Powodem blisko 16 600 kontroli drogowych było przekroczenie prędkości. Od 26 czerwca do 31 sierpnia na drogach regionu doszło wtedy do 265 wypadków drogowych, w których zginęło 27 osób, a 307 zostało rannych.

Tak jak w latach ubiegłych, tak i tym razem na policyjnych stronach internetowych opublikowana została Policyjna Mapa Wypadków Drogowych Ze Skutkiem Śmiertelnym. Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie na niej liczba wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/59143,Policyjna-mapa-wypadkow-drogowych-ze-skutkiem-smiertelnym-Wakacje-2021.html

Policjanci w trakcie pełnionych służb niezmiennie będą dbać o bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym oraz interweniować wobec tych, którzy zlekceważą obowiązujące przepisy i narażą na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Kontrolowana będzie prędkość jadących pojazdów, trzeźwość i uprawnienia kierowców, sposób przewożenia pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) oraz stan techniczny oraz wymagane wyposażenie auta.

Rozglądaj się na torach!

Policjanci z Warmii i Mazur uczestniczą w projekcie „Bezpieczny piątek” - akcji prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”. W każdy wakacyjny piątek Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa – koordynatorzy kampanii oraz wspierający ich policjanci pojawią się na wybranych przejazdach by uświadamiać kierowców jak bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowo-drogowe.

Więcej na ten temat na stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/82652,Bezpieczny-piatek-wspolne-dzialania-policjantow-i-PKP-PLK-SA.html

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów!

W zeszłym roku od początku sezonu żeglugowego do końca wakacji funkcjonariusze interweniowali na obszarach wodnych ponad 700 razy, ujawniając ponad tysiąc wykroczeń na obszarach wodnych i terenach przywodnych, zatrzymali blisko czterdziestu nietrzeźwych sterników łodzi motorowych i 21 nietrzeźwych sterników innych jednostek pływających.

Niestety w czasie wakacji w 2020 roku na Warmii i Mazurach utonęło 19 osób. Niezmiennie winne jest temu przede wszystkim przecenianie własnych możliwości przez osoby kąpiące się, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych, dzikich plaż, a także wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Aby zapobiegać tego typu tragicznym wypadkom, jak co roku policjanci biorą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” organizowanej pod patronatem i z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do akcji aktywnie włączają się wszyscy policjanci, a w szczególności profilaktycy oraz dzielnicowi, którzy radzą, uczą i ostrzegają, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie https://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/32301,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-Strona-glowna.html

Policyjni wodniacy w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili w ubiegłym roku 16 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych, 4 sterników łodzi motorowych w stanie po użyciu alkoholu oraz 17 osób nietrzeźwych na innych jednostkach pływających (niebędących pojazdem mechanicznym). W tym roku również będą prowadzić kontrole jednostek pływających, by zapobiegać w ten sposób niebezpiecznych zdarzeniom na wodzie, spowodowanym przez nieodpowiedzialnych użytkowników sprzętu wodnego.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

Liczba zadań stawianych przed policjantami w trosce o bezpieczeństwo jest duża, a ich realizacja wymaga wiele pracy i poświęcenia. Jednak cała ta praca pójdzie na marne, jeżeli my wszyscy – ci w mundurach i ci bez – nie podejmiemy współpracy. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. To co pozwoli osiągnąć jego wysoki poziom, to odpowiedzialne społeczeństwo, szanujące przepisy prawa, reagujące na wszelkie przejawy jego łamania i współpracujące ze wszystkimi instytucjami, odpowiedzialnymi za niesienie pomocy innym i wyciąganie konsekwencji wobec tych, którzy nie szanują praw i zasad.

Wszyscy zadbajmy o to, by były to bezpieczne wakacje!

______________________________________

Działania "Bezpieczne wakacje" w powiatach Warmii i Mazur:

KPP Działdowo:

KMP Elbląg:

KPP Ełk:

KPP Giżycko:

KPP Gołdap:

KPP Iława:

KPP Kętrzyn:

KPP Lidzbark Warmiński:

KPP w Mrągowie:

KPP w Nidzicy:

KPP w Nowym Mieście Lubawskim:

KMP Olsztyn:

KPP Węgorzewo:

(tm)

Powrót na górę strony