Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znęcał się nad swoją żoną. Został tymczasowo aresztowany

3 najbliższe miesiące spędzi w areszcie 63- letni mieszkaniec gminy Małdyty, który znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją małżonką. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przemoc w rodzinie to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania lub zaniechania naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, zwłaszcza narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i  krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Ofiarami przemocy w rodzinie mogą być współmałżonkowie, partnerzy w związkach nieformalnych, dzieci, osoby starsze lub osoby niepełnosprawne.
63- letni mieszkaniec gminy Małdyty wszczynał awantury, wyzywał swoją żoną, popychał ją oraz uderzał. Kobieta postanowiła przerwać milczenie i o sytuacji w domu opowiedzieć policjantom. Funkcjonariusze odizolowali sprawcę przemocy od pokrzywdzonej a zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutu. Policjanci wraz z prokuratorem wnioskowali o tymczasowe aresztowanie 63- latka. Sąd przychyli się do ich wniosku i mieszkaniec gminy Małdyty trafił do aresztu.
Procedura Niebieskiej Karty
W sytuacjach, w których istnieje podejrzenie przemocy w rodzinie zasadnym jest objęcie rodziny procedurą Niebieskiej Karty. Niebieską Kartę mogą wszcząć policjanci, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. To właśnie te wszystkie podmioty współpracują razem realizując zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach pracy w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych. W sytuacji wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty” przez przedstawiciela jednego z pięciu uprawnionych z mocy ustawy do tego podmiotów kopia formularza pozostaje u wszczynającego, oryginał zostaje przekazany w ciągu 7 dni do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego. Przewodniczący Zespołu po otrzymaniu „Niebieskiej Karty” w ciągu 3 dni zobowiązany jest przekazać ją członkom Zespołu Interdyscyplinarnego lub Grupy Roboczej. Grupa robocza, w skład której wchodzą przedstawiciele policji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych ustala termin spotkania i w pierwszej kolejności na spotkanie zaprasza osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie. Niestawiennictwo ofiary przemocy na spotkanie grupy nie wstrzymuje prac grupy lub zespołu. Następnie ustalane jest kolejne spotkanie grupy, na które zapraszana jest osoba wobec, której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie. O sytuacji małoletnich ofiar przemocy zostaje poinformowany sąd rodzinny. Zakończenie procedury możliwe jest jedynie w przypadku ustania przemocy w rodzinie, po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy albo rozstrzygnięciu o braku zasadności podejmowania działań.

http://www.niebieskalinia.info/

(ab/kh)

Powrót na górę strony