Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów na portalach sprzedażowych! Proszą o podanie danych karty płatniczej i kradną pieniądze z konta

Kolejne dwie osoby z Ełku zostały oszukane podczas sprzedaży swoich rzeczy w internecie. Niestety te transakcje zakończyły się dla nich utratą pieniędzy z kont bankowych. Ostrzegamy, aby bardzo dokładnie czytać i weryfikować informacje, które otrzymujemy, w szczególności adresy stron i linków, za pośrednictwem których mamy dokonywać płatności za sprzedane towary.

Ważne jest, żeby osoby sprzedające swoje rzeczy w internecie miały świadomość różnych zagrożeń, żeby się przed nimi umiejętnie chronić. Często pośpiech, niewiedza, zabieganie mogą sprawiać, że padniemy ofiarą cyberprzestępców. Niestety dotkliwie przekonali się o tym kolejni mieszkańcy Ełku. Kobieta zamieściła w internecie ogłoszenie o sprzedaży swoich butów. Za pomocą komunikatora skontaktował się z nią potencjalny kupiec. Poprosił, aby sprzedająca kliknęła w wysłany przez niego link. Musiała tam podać dane swojej karty płatniczej, bo kupujący twierdził, że przeleje jej pieniądze na rachunek. Przekonywał ją, że taki sposób jest szybki i bezpieczny. Niestety okazało się to nieprawdą. W rezultacie nie otrzymała żadnych pieniędzy, tylko została oszukana i z jej konta zniknęło ponad 1600 złotych. Kobieta szybko zorientowała się, że padła ofiarą oszusta i zablokowała w banku swój rachunek. Do policjantów zgłosił się także młody mężczyzna, który na portalu sprzedażowym wystawił ogłoszenie o sprzedaży swojej odzieży. Schemat działania był bardzo podobny. On także został zachęcony do otwarcia przesłanego linku i zaakceptowania podanych transakcji. Niestety na jego konto nie wpłynęły obiecane pieniądze, a została pobrana kwota ponad 500 złotych. Mówimy o tych przypadkach ku przestrodze i chcemy ostrzec mieszkańców przed podobnymi zdarzeniami. Oszuści wymyślają różne sposoby, żeby uzyskać pieniądze.
Pamiętajmy, aby nie podawać numerów naszych kart bankowych, loginów, haseł, peselu czy numerów dokumentów. Przekazanie tych danych nieznanym osobom może skutkować utratą pieniędzy.

Iława

Przykładem tego jest historia mieszkanki Lubawy, która na jednym z portali internetowych znalazła ofertę sprzedaży siłowni w atrakcyjnej cenie. Kobieta zapłaciła za przedmiot jednak nie otrzymała go, a także nie odzyskała wpłaconych pieniędzy. Dlatego postanowiła złożyć zawiadomienie o  przestępstwie. W trakcie prowadzonego postępowania policjanci ustalili sprawcę oszustwa, którym okazała się 26-latka. Kobieta usłyszał już zarzut, a postępowanie zostało zakończone aktem oskarżenia. To kolejny przykład oszustwa za pomocą internetu w ostatnim czasie. Sprawcy wykorzystując pośpiech, roztargnienie, a także zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy !
·    Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
·    Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
·    Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
·    Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
·    Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej  
     kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
·    Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.
·    Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
·    Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za  wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o
     parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".
·    Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na numer 112.
·    Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

(akdn/jk/kh)

Powrót na górę strony