Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Długi świąteczny weekend na drogach i wodach Warmii i Mazur

Więcej aut na warmińsko - mazurskich drogach, więcej łodzi na jeziorach i więcej policyjnych patroli – to typowe elementy każdego długiego weekendu. Funkcjonariusze w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych oraz na motocyklach i łodziach nieprzerwanie kontrolują ruch na drogach i akwenach regionu. Policjanci zwracają uwagę na to czy przestrzegane są obowiązujące przepisy dotyczące ruchu lądowego i wodnego. Sprawdzają stan trzeźwości kierowców i sterników i kontrolują to czy wszyscy pasażerowie są przewożeni zgodnie z przepisami.

W trakcie minionego weekendu (03-06.06.2021) policjanci na Warmii i Mazurach pracowali na miejscu 11 wypadków drogowych, w których 12 osób zostało rannych. Byli wzywani do 177 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 58 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W piątek (04.06.2021r.), policjanci patrolujący miasto i gminę Górowo Iławeckie w jednej z gminnych miejscowości zauważyli rowerzystę jadącego slalomem. Zatrzymany do kontroli drogowej 62-latek był pijany. W organizmie mieszkańca gminy było 2,6 promila alkoholu. Rower mężczyzny został przekazany osobie przez niego wskazanej. 62-latka za popełnione wykroczenie czeka odpowiedzialność przed sądem.

W sobotę (05.06.2021r.), oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach otrzymał informację o pijanym kierującym, który ma jechać drogą relacji Galiny – Kosy. Policjanci z drogówki zastali opisane auto. Stało z włączonym silnikiem na wskazanej drodze. Za kierownicą audi siedział 51-letni mieszkaniec gminy Bartoszyce. Mężczyzna przedstawiał różne wersje zderzenia, potwierdzając i zaprzeczając, że kierował swoim samochodem. Niezaprzeczalny był fakt, że był pijany. Kilkukrotne badanie trzeźwości mężczyzny wskazywało, że stężenie alkoholu w jego organizmie waha się między 3,0 a 2,7 promila. Dochodzenie wyjaśni wszelkie okoliczności tej sprawy.

Również w sobotę (05.06.2021r.) przed godz. 17:00 na drodze K – 57 na trasie Wozławki – Galiny doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. Ciężarówka przewożąca kilkadziesiąt ton ładunku przewróciła się na drogę zupełnie ją blokując. Kierujący 27-letni obywatel Białorusi może mówić o dużym szczęściu, bo nie doznał obrażeń ciała. Mężczyzna był trzeźwy. Policjanci z drogówki ustalili, że mężczyzna stracił kontrolę nad zestawem ciężarowym, po tym jak naczepa ciężarówki zjechała jednym kołem na pobocze. Próby wprowadzenia ciężarówki na poprzedni tor jazdy skończyły się wywróceniem całego składu. Obywatel Białorusi został ukarany mandatem karnym za wykroczenie naruszenia przepisów o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, bo jechał z prędkością niezapewniającą panowanie nad pojazdem. Skutki tego zdarzenia były usuwane do późnych godzin nocnych. Ruch odbywał się wyznaczonymi objazdami.

 • Ciężarówka w poprzek drogi wywrócona na bok
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Ciężarówka w poprzek drogi wywrócona na bok obok służby ratunkowe
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Ciężarówka w poprzek drogi wywrócona na bok przy pojeździe strażacy
  Miejsce zdarzenia drogowego

W niedzielę (06.06.2021r.) policjanci z bartoszyckiego Referatu Ruchu Drogowego kontrolowali ruch na drodze K – 57. W miejscowości Wozławki zmierzyli prędkość kobiety jadącej renaultem. Laserowy miernik prędkości wskazał 109 km/h. 24-latka ze Szczytna popełniła wykroczenie, za które już w czasie kontroli drogowej zatrzymywane jest prawo jazdy. Kobieta została ukarana mandatem karnym, a jej konto zasiliło 10 punktów karnych. Prawo jazdy mieszkanki Szczytna trafi do starosty, które je wydał, by zatrzymał je decyzją administracyjną na 3 miesiące.

Działdowo

W niedzielę (06.06.2021r.) w miejscowości Katlewo w gminie Grodziczno w powiecie nowomiejskim patrol dzielnicowych z Lidzbarka zatrzymał, po zgłoszeniu obywatelskim do kontroli drogowej 30-letniego mieszkańca powiatu iławskiego, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, a  który kierował pojazdem marki Skoda Octavia. Ponadto policjanci potwierdzili informację dotyczącą podejrzenia, że kierujący Skodą był nietrzeźwy. Mężczyzna w chwili policyjnej interwencji wydmuchał ponad 3 promile alkoholu. Dzielnicowi uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę. Teraz za swoją głupotę 30-latek odpowie przed sądem. Czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Nowym Mieście Lubawskim.

W tym samym dniu (06.06.2021r.) w miejscowości Mławka w gminie Iłowo-Osada policjanci ruchu drogowego z Działdowa wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem trzech pojazdów. Według wstępnych ustaleń, kierujący samochodem osobowym marki Hyundai, 29-letni obywatel Francji, nie zdołał zahamować przed stojącym przed przejściem dla pieszych samochodem osobowym marki VW i uderzył w jego tył.  W wyniku siły uderzenia pojazd VW przemieścił się i uderzył w stojący przed nim samochód osobowy marki Seat. Na skutek zderzenia pojazdów, 65-letnia pasażerka Volkswagena, mieszkanka Mławy oraz pasażerka pojazdu Seat, 25-letnia działdowianka, zostały przetransportowane karetką pogotowia do szpitala w Mławie. Sprawca zdarzenia był trzeźwy. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi działdowska Policja.

Elbląg

W czasie weekendu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzili trzeźwość 246 kierujących. Sprawdzano także prędkość z jaką poruszają się pojazdy. W 115 przypadkach była ona nadmierna. Odnotowano także dwa przypadki przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h oraz zatrzymano jednego pijanego kierującego.
Ponad 100 km/h jechał swoim oplem pewien 27-latek. Policjanci zatrzymali go w Hucie Żuławskiej. Innym kierującym był 34-latek jadący volvo. Jego prędkość policjanci zmierzyli w Kadynach na ograniczeniu do 40 km/h. Volvo kierowane przez 34-latka jechało 96 km/h. Mężczyźnie na 3 miesiące zatrzymano prawo oraz ukarano mandatem.
Niecodzienna sytuacja miała miejsce w niedzielę (06.06.2021r.) w Młynarskiej Woli. Tam policjanci obsługujący kolizję ustalili, że kierujący vw golfem mężczyzna ma 1,50 promila alkoholu w organizmie. Wcześniej wioząc pasażera stracił panowanie nad autem i wjechał do przydrożnego rowu. Mężczyźnie nie zatrzymano prawa jazdy ponieważ… nie miał takowego. Trafił do policyjnego aresztu, a gdy wytrzeźwiał usłyszał zarzuty. Za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Ełk

W sobotę (05.06.2021r.) policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Do pierwszej kontroli doszło w miejscowości Oracze. Kierujący volkswagenem przekroczył dopuszczalną prędkość o 25 km/h. Okazało się jednak, że to niejedyne przewinienie tego kierowcy. 47-latek jechał samochodem w stanie nietrzeźwości – miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.

Drugi nietrzeźwy kierowca został zatrzymany w Ełku. 34-latek jechał po ulicach miasta mając 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego na jeziora powiatu ełckiego wypłynęły policyjne patrole. Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą i służą pomocą osobom, które takiej pomocy potrzebują. Niestety, wciąż są osoby, które zapominają o zakazie korzystania ze sprzętu pływającego pod wpływem alkoholu.

W niedzielę (06.06.2021r.) podczas patrolu na Jeziorze Ełckim policjanci skontrolowali stan trzeźwości 36-latka, który pływał rowerem wodnym. Okazało się, że mężczyzna wypłynął na jezioro mając promil alkoholu w organizmie. Mieszkaniec Białegostoku został ukarany mandatem. Policjanci zakazali mu dalszego pływania rowerem i przekazali ten sprzęt trzeźwej osobie.

Dzielnicowi zatrzymali na terenie gminy Prostki osobową toyotę. Chwilę wcześniej kierowca tego pojazdu na widok radiowozu gwałtownie zahamował i zjechał na pobliską posesję. Okazało się, że chciał w ten sposób uniknąć kontroli drogowej. Za kierownicą siedział młody mężczyzna, który jechał z dwoma pasażerami, w tym jeden z nich bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kierujący podał dane osobowe, podając się za 18-latka. Policjanci ustalili jednak, że to dane jego brata, a rzeczywiście chłopak ma 15 lat. Nastolatek jechał samochodem ze swoimi rówieśnikami. Samochód zabrał mamie bez jej wiedzy i zgody. Informacja o tym zdarzeniu zostanie przekazana do sądu rodzinnego i nieletnich.

Giżycko

W miniony weekend giżyccy policjanci w trakcie wykonywania obowiązków służbowych na drodze, ujawnili 5 nietrzeźwych kierowców. Rekordzista miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Jako pierwszy (04.06.2021r.) w ręce mundurowych z giżyckiej drogówki wpadł kierujący skuterem, który jechał trasą Skop-Ryn. O nietrzeźwym cykliście powiadomił inny z kierowców, który jechał bezpośrednio za nim. Świadek relacjonował, że cyklista jedzie całą szerokością jezdni od prawej do lewej. Policjanci zatrzymali kierowcę skutera w m. Rybical gm. Ryn, badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał on ponad 1,5 promila alkoholu. Następnie w Miłkach rowerzysta jechał swoim rowerem mając blisko 1 promil alkoholu. 64-latek został ukarany mandatem karnym. Rower przekazał trzeźwej osobie.
Z kolei w sobotę (05.06.2021r.) 57-letni mieszkaniec Warszawy kierując mazdą w m. Kruklanki podczas wykonywania manewru cofania uderzył w ogrodzenie posesji. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał blisko 2 promile alkoholu. Auto zostało zabezpieczone, a kierowcy zatrzymano prawo jazdy. Inny kierowca jadąc ulicami Giżycka uderzył w latarnię po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Kierowca audi został zatrzymany przez patrol straży miejskiej, a następnie przekazany policji. W trakcie wykonywania czynności służbowych sprawdzono stan trzeźwości 47-letniego kierowcy okazało się, że miał on ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, natomiast jego kolega, z którym podróżował miał 2 promile alkohol. 47-latek nie przyznał się do kierowania autem. Pojazd został zabezpieczony na parkingu, a kierowca zatrzymany do wyjaśnienia sprawy. Na koniec minionego weekendu wpadł 25-latek, który jadąc vw przekroczył dozwoloną prędkość o 41 km/h w terenie zabudowanym. W trakcie sprawdzania stanu trzeźwości okazało się, że miał on ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Kierowca już otrzymał mandat karny i punkty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Teraz będzie się tłumaczył za jazdę w stanie nietrzeźwości przed sądem.

Gołdap

W czasie długiego weekendu doszło do 4 niegroźnych zdarzeń drogowych. Pierwsze miało miejsce w środę (02.06.2021r.) około godziny 13:15 na  skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego z drogą krajowa K 65 w Gołdapi. Kierujący pojazdem suzuki  jadąc w stronę Węgorzewa w wyniku nie zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami najechał na tył unieruchomionego volkswagena. Sprawca został ukarany mandatem.

Do kolejnego zdarzenia doszło w piątek (04.06.2021r.) około godz. 09:25. w Gołdapi, gdzie kierująca mitsubishi poprzez nieprawidłowy manewr cofania doprowadziła do bocznego zderzenia z audi. Pomocy medycznej nikt nie potrzebował, oboje kierujący byli trzeźwi.

Tego samego dnia (04.06.2021r.) około godz. 17:15 na sklepowym parkingu w Gołdapi, kierujący oplem oraz volkswagenem w wyniku nieprawidłowego manewru cofania,  doprowadzili do zderzenia tylnego pojazdów. Mężczyźni byli trzeźwi, nie poczuwali się do winy. Ze zdarzenia sporządzono dokumentację, która trafi do sądu.

Również w piątek (04.06.2021r.) około godz. 09:35, w miejscowości Pogorzel w gminie Gołdap patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej citroena berlingo, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 28 km/h. W trakcie kontroli okazało się, że 36-latek nie posiadał uprawnień do kierowania, na dodatek funkcjonariusze w trakcie rozmowy wyczuli od niego zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało, że mężczyzna ma w organizmie ponad promil alkoholu. Za popełnione wykroczenia został ukarany mandatami karnym, a za jazdę po alkoholu odpowie przed sądem.

Do ostatniego groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w niedzielę (06.06.2021r.) Około godziny 17:00 w Gołdapi, kierujący peugeotem włączając się do ruch z terenu parkingu nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście jadącemu chodnikiem i przodem swojego auta uderzył w cyklistę, który przewrócił się na jezdnię. Na szczęście 16-latkowi nic się nie stało, pomoc medyczna nie była potrzebna. Kierowca peugeota był trzeźwy, został ukarany mandatem.

Iława

Pierwszego z nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali policjanci w piątek (04.06.2021r.) kilka minut po godz. 19:00. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że 47-latek kierujący renaultem nie posiada uprawnień do kierowania samochodem i jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Działdowie celem doprowadzenia do zakładu karnego. Mężczyzna został zatrzymany i przetransportowany do więzienia.

Natomiast w sobotę (05.06.2021r.) po 19:00 policjanci zauważyli kierującego mazdą jadącego z nadmierną prędkością. Funkcjonariusze włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe aby zatrzymać pojazd do kontroli drogowej. Kierujący jednak nie reagował, jednak policjanci po krótkim pościgu zatrzymali 27-latka. Okazało się, że mężczyzna jechał mazdą pomimo braku uprawnień do kierowania samochodem, braku dopuszczenia do ruchu pojazdu oraz braku polisy oc.

Tymczasem przed 20:00 na jednej z lubawskich ulic, 30-latek kierujący vw nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu i doprowadził do tylnego zderzenia z vw. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna kierował samochodem mając ponad 4 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 30-latkowi.

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci również po zdarzeniu drogowym. W niedzielę kilka minut po godz. 14:00 w Smolnikach 65-latka kierująca vw na skrzyżowaniu nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem i doprowadziła do zderzenia bocznego między pojazdami. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

Cała czwórka kierujących w najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie tłumaczyć się przed sądem.

Policjanci apelują o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Podczas minionego weekendu doszło do kolejnego utonięcia tym razem w Jeziorze Pozorty.

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek (03.06.2021r.) kilka minut po godz. 9:00. 43-latek wspólnie z kolegą pływał rowerem wodnym po Jeziorze Pozorty. Jak wstępnie ustalili policjanci, gdy mężczyźni opłynęli jezioro wracając do brzegu dopłynęli do pomostu. Kiedy znajomy 43-latka próbował złapać ręką pomost ten wpadł do wody. Przybyli na miejsce strażacy odnaleźli w wodzie mężczyznę i podjęli akcję reanimacyjną. Do działań dołączyły jeszcze wezwane na pomoc służby medyczne. Niestety, pomimo podjętej akcji reanimacyjnej mieszkańca powiatu pilskiego nie udało się uratować. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon.

 • na wodzie rower wodny i łódź straży
  Służby ratunkowe na miejscu zdarzenia Jezioro Pozorty

Kętrzyn

W sobotę (05.06.2021r.) kilka minut przed godz. 17:00 funkcjonariusze z zespołu patrolowo-interwencyjnego kętrzyńskiej jednostki policji zatrzymali nietrzeźwego kierującego. 53-letni mężczyzna został zatrzymany w miejscowości Karolewo w gm. Kętrzyn. Mężczyzna kierował citroenem będąc pijany. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo okazało się, że 53-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Wkrótce usłyszy zarzut. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Lidzbark Warmiński

Do pierwszego zdarzenia doszło w środę (02.06.2021r.) około godziny 13:00 na drodze wojewódzkiej nr 511 w okolicach miejscowości Redy gm. Lidzbark Warmiński. Jak wstępnie ustalono 19-letni kierujący pojazdem marki Opel Corsa, mieszkaniec gminy Górowo Iławeckie nie zachował należytego odstępu od poprzedzającego go pojazdu ciężarowego i aby uniknąć zderzenia w jego tył zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się czołowo z pojazdem Land Rover. W wyniku zdarzenia 16-letnia pasażerka pojazdu opel i kierujący zostali przewiezieni do Szpitali. Pasażerka do Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie, kierujący do Szpitala Powiatowego w Bartoszycach. Kierujący byli trzeźwi. Droga w miejscu zdarzenia, podczas prac służb ratowniczych była zablokowana. Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne w pojazdach oraz pojazdy zostały z holowane na policyjny parking.    Policjanci wyjaśnią wszelkie okoliczności zdarzenia.

 • Pojazd leżący w rowie, uniesiona do góry pokrywa silnika i bagażnika
  Miejsce zdarzenia drogowego w m. Drwęczno
 • Pojazd po prawej stronie w rowie
  Miejsce zdarzenia drogowego na DW 513
 • po lewej stronie policjant przed nim jeden pojazd bokiem do rowu, drugi w rowie
  Miejsce zdarzenia drogowego na drodze W511

Do drugiego zdarzenia doszło tego samego dnia (02.06.2021r.) około godziny 14:50 w m. Kraszewo gm. Lidzbark Warmiński. Samochód osobowy marki Volvo zderzył się z 10-letnim rowerzystą. Jak wstępnie ustalono 10-letni kierujący rowerem jadąc od strony Miłogórza w stronę miejscowości Kraszewo próbował skręcić w  boczną drogę w lewo. Zmieniając pas ruchu nie upewnił się co do możliwości wykonania bezpiecznego manewru i doszło do zderzenia z pojazdem jadącym z naprzeciwka. Pomimo, że 54-letni kierujący podjął manewry obronne i zjechał do przydrożnego rowu i tak doszło do zderzenia pojazdów. W wyniku zdarzenia małoletniego chłopca przewieziono z urazem nogi do Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. 54-letni kierujący mieszkaniec gminy Dobre Miasto był trzeźwy. Policjanci wyjaśnią wszelkie okoliczności zdarzenia.

Do trzeciego zdarzenia doszło w sobotę (05.06.2021r.) około godziny 19:30 w okolicach miejscowości Blanki gm. Lidzbark Warmiński. Kierująca pojazdem zauważyła leżącego mężczyznę z urazem głowy na drodze, obok którego leżał rower. Mieszkanka powiatu bartoszyckiego zatrzymała pojazd sprawdzić co się stało. W rozmowie z nim ustaliła, iż podczas jazdy wybiegło mu jakieś zwierzę co spowodowało, że się wywrócił. 46-letniego mężczyznę z obrażeniami ciała przewieziono do Szpitala Powiatowego w Bartoszycach. Kierujący był trzeźwy. Policjanci wyjaśnią wszelkie okoliczności zdarzenia.

Do czwartego zdarzenia doszło 06.06.2021 roku około godziny 11:30 w okolicach miejscowości Ignalin gm. Lidzbark Warmiński na drodze wojewódzkiej nr 513. Jak wstępnie ustalono, 25-letni kierujący pojazdem marki Suzuki Grand Vitara z przyczepką lekką zatrzymał się, bo chciał skręcić w lewo w boczną drogę. Jadąca za nim 51-letnia kierująca pojazdem Skoda Yeti nie zachowała należytej ostrożności od poprzedzającego pojazdu i najechał na jego tył uderzając w przyczepkę. Kierujący byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne w pojazdach. Sprawca został ukarany mandatem karnym.

 • Pojazd osobowy, który przodem uderzył w przyczepkę
  Miejsce zdarzenia drogowego na DW 513

Niestety weekend nie odbył się bez zdarzeń z nietrzeźwymi kierującymi na terenie powiatu. Pomimo wielu apeli, tragedii na drodze spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących wciąż zatrzymywani są nieodpowiedzialni kierujący.

Do pierwszego  zdarzenia doszło w czwartek (03.06.2021r.) około godziny 21:30. W Ornecie na ul. Kwiatowej patrol prewencji z Ornety zatrzymał 40-letniego mieszkańca Ornety, który kierował rowerem w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało 2,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna po kontroli poszedł dalej pieszo, wzbogacony o mandat karny.

Do drugiego zdarzenia doszło w piątek (04.06.2021r.) około godziny 16:00 w okolicach miejscowości Drwęczno. Jak wstępnie ustalono, 65-letni kierujący znajdując się w stanie nietrzeźwości zjechał na pobocze, a następnie do przydrożnego rowu wywracając pojazd na dach. Na szczęście nic mu się nie stało. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało 2,2 promila alkoholu w organizmie. Kierującemu zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami.

Do trzeciego zdarzenia doszło w niedzielę (06.06.2021r.) około godziny 18:00. W Ornecie, patrol prewencji z Ornety zatrzymał 45-letniego mieszkańca Ornety, który kierował rowerem w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało 1,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna po kontroli poszedł dalej pieszo, wzbogacony o mandat karny.

Mrągowo

Do zdarzenia doszło w piątek (04.06.2021r.) przed godziną 13.00 na jeziorze Tałty. Patrol policji zatrzymał do kontroli sternika łodzi motorowej. Kobieta zwróciła na siebie uwagę tym, że falowała w miejscu objętym zakazem. W trakcie kontroli funkcjonariusze wyczuli od 28-latki zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że mieszkanka województwa mazowieckiego była w stanie po spożyciu alkoholu.

Tego samego dnia (04.06.2021r.) o godzinie 22.00 mrągowska policja została poinformowana o tym, że z portu w Wierzbie wypłynął jachtem 76-letni mężczyzna, który miał dopłynąć do zatoki jeziora Łuknajno w rejonie jeziora Śniardwy, a następnie wrócić, jednak tego nie uczynił  i nie ma z nim kontaktu. Z uwagi na porę nocną działania przeprowadzono z lądu sprawdzając miejsca w rejonie jeziora Mikołajskiego i Tałty gdzie mężczyzna mógł zacumować. Podobne działania poszukiwawcze podjął MOPR oraz funkcjonariusze mrągowskiej straży pożarnej i z mikołajskiego OSP. Niestety bez skutku, jednak rano po godzinie 6.00 policjanci dodzwonili się do poszukiwanego mężczyzny. Okazało się, że jest cały i zdrowy, cumuje naprzeciw jeziora Łuknajno. Wyłączył dźwięk w telefonie, bo był zmęczony i poszedł spać.

W niedzielę (06.06.2021r.) policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej na ulicy Wolności w Mrągowie kierowcę renault. Mężczyzna jechał z prędkości 75 km/h przy obowiązującej prędkości 50 km/h w tym miejscu. Podczas sprawdzenia jego danych w policyjnych systemach okazało się, że to nie jedyne jego przewinienie. Ustalono, że mężczyzna jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Mrągowie i ma do odbycia karę 40 dni pozbawienia wolności za nieuiszczoną grzywnę. Kierowca jeszcze tego samego dnia zapłacił zaległości i tym samym odzyskał wolność.

Nidzica

W piątek (04.06.2021r.) policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 2 nietrzeźwych rowerzystów. Pierwsza z kontroli miała miejsce w Szkotowie, podczas której, 59-letni mieszkaniec gminy Kozłowo „wydmuchał” 2,2 promila alkoholu w organizmie. Drugi nietrzeźwy rowerzysta to 65-letni mieszkaniec gminy Nidzica. Mężczyzna wpadł w ręce policjantów w Grzegórzkach. Badanie stanu trzeźwości, wykazało 1,9 promila alkoholu w organizmie kierującego jednośladem. Niebawem obaj rowerzyści odpowiedzą przed sądem. Za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi im kara 30 dni aresztu lub grzywny do 5000 zł. Ponadto, sąd obligatoryjnie zastosuje wobec nich zakaz kierowania rowerem na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

O tym, jak niebezpieczne może być zmęczenie i senność za kierownicą przekonali się uczestnicy sobotniej kolizji (05.06.2021r.), do której doszło godz. 7:30 w pobliżu miejscowości Napierki. Z ustaleń policjantów wynika, że 32-latek kierujący samochodem osobowym marki Renault jadąc w kierunku Warszawy, na prostym odcinku drogi zasnął za kierownicą, przekroczył oś jezdni i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka pojazdem ciężarowym marki Scania wraz z naczepą. Badanie stanu trzeźwości uczestników zdarzenia nie wykazało alkoholu w ich organizmie i żaden z nich nie wymagał hospitalizacji. Kierujący osobówką przyznał, że zasnął za kierownicą. Cała sytuacja zakończyła się dla 32-latka mandatem i punktami karnymi za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W niedzielę (06.06.2021 r.) około godz. 12:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące kolizji drogowej na parkingu przy jeziorze Szkotowskim w miejscowości Szkotowo. Z ustaleń funkcjonariuszy zadysponowanych do obsługi zdarzenia wynikało, że 36-letni mieszkaniec gminy Kozłowo, kierując samochodem marki VW nie zachował należytej ostrożności podczas manewru cofania i  uderzył w prawidłowo zaparkowany samochód m-ki BMW, powodując tym samym zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla przewożonych pasażerów. Podczas dalszych czynności na miejscu zdarzenia okazało się, że najprawdopodobniej nie brak ostrożności, a alkohol był przyczyną całego zdarzenia. Badanie stanu trzeźwości kierującego VW wykazało 3,3 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto, ze sprawdzenia w policyjnych systemach wynikało, że 36-latek wsiadając za kierownicę naruszył aktywny do lipca br. sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia i noc spędził w policyjnej celi.

Nowe Miasto Lubawskie

W sobotę (05.06.2021r.) ok. godz. 17:15 oficer dyżurny nowomiejskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w miejscowości Otręba doszło do ujęcia obywatelskiego nietrzeźwego motorowerzysty. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że mieszkanka gminy Kurzętnik zauważyła swojego sąsiada, który pijany wsiadł na motorower i wyjechał ze swojej posesji. Kobieta pobiegła za nim i uniemożliwiła mu dalszą jazdę, po czym zadzwoniła na numer alarmowy. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie trzeźwości potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia. 66-letni mieszkaniec gminy Kurzętnik miał w organizmie blisko promil alkoholu.

Także w sobotę (05.06.2021r.) ok. godz. 18:15 w Biskupcu dzielnicowi zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem 28-letniego mieszkańca tej gminy. Mężczyzna już kilkakrotnie zatrzymywany był podczas jazdy rowerem w stanie nietrzeźwości. Tak było i tym razem. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał w organizmie blisko promil alkoholu.

W Bielicach około godz. 23 dzielnicowi tamtejszej gminy zatrzymali do kontroli kierującego audi mieszkańca gminy Kurzętnik. Siedzący za kierownicą auta 32-latek znajdował się w stanie nietrzeźwości mając w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. To też nie pierwszy taki przypadek. Okazało się także, że mężczyzna ten posiada aż dwa bezterminowe sądowe zakazy prowadzenia pojazdów.

Olecko

W sobotę (05.06.2021r.) oleccy policjanci zatrzymali 2 osoby, które zdecydowały się usiąść za kierownicę na „podwójnym gazie”. Pierwsza została zatrzymana przed godz. 17:00 w miejscowości Czerwony Dwór gm. Kowale Oleckie. Dzielnicowy podczas obchodu zauważył kierującą osobowym peugeotem, która na widok radiowozu przyspieszyła i wykonywała nerwowe manewry. W związku z tym kobieta została zatrzymana do kontroli. Kiedy funkcjonariusz podjął czynności od 41-latki poczuł zapach alkoholu. Miała ona również bełkotliwą mowę oraz zachowywała się wulgarnie i agresywnie. Badanie alkomatem w organizmie mieszanki gm. Kowale Oleckie wykazało ponad 2,5 promila alkoholu.

Kolejny kierowca został zatrzymany po godz. 21:00 również w miejscowości Czerwony Dwór gm. Kowale Oleckie. 58-latek zdecydował się wsiąść za kierownicę volkswagena mając w swoim organizmie ponad 3,6 promila alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu policyjnych baz danych okazało się, że mężczyzna do 2025 r. posiada zakaż prowadzenia pojazdów wydany przez sąd.

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w niedzielę (06.06.2021r.) po godz. 14:00 na obwodnicy Olecka. Jak ustalili policjanci kierowcy osobowych pojazdów marki Audi i Alfa, w miejscu niedozwolonym – w miejscu zwężenia drogi z 2 pasów do 1, rozpoczęli manewr wyprzedzania osobowego volkswagena. Kiedy jadący jako pierwszy kierujący audi stwierdził, że nie zakończy bezpiecznie manewru wyprzedzania zaczął hamować. W wyniku tego jadący za nim kierowca alfy, nie zachowując bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu uderzył w jego tył. W wyniku uderzenia pojazd audi odbił się od lin oddzielających pasy jezdni, a następnie dachował. Łącznie pojazdami podróżowało 5 osób. Pasażerka audi została przewieziona do szpitala w Suwałkach. Na szczęcie nie odniosła żadnych poważniejszych obrażeń i po kilku godzinach opuściła szpital. Obaj kierowcy byli trzeźwi i zostali ukarani mandatami karnymi.

 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego

Olsztyn

W piątek (04.06.2021r.) o godzinie 9:00 policjanci z ruchu drogowego na terenie gminy Purda zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. W tym przypadku kontrola, która miała polegać m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu, zakończyła się zatrzymaniem 67-letniemu kierującemu prawa jazdy. Szybko okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy, co zostało potwierdzone badaniem policyjnym alkomatem, który wskazał wartość prawie 0,8 promila alkoholu w organizmie mężczyzny.

Chciał uniknąć zderzenia ze zwierzęciem, uderzył w drzewo i zjechał do przydrożnego rowu – był nietrzeźwy. Taki scenariusz ze szpitalnego łóżka przedstawił policjantom 42-letni kierujący toyotą, który bezpośrednio po zdarzeniu został przetransportowany do szpitala. Do zdarzenia doszło w piątek (04.06.2021r.) o godzinie 17:30 na terenie gminy Świątki. Policjanci w celu wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia ustalili, że powodem uderzenia w drzewo i zjechania do przydrożnego rowu było coś jeszcze – promile alkoholu krążące w organizmie kierowcy. Badanie alkomatem wykazało obecność prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca zwrócił uwagę policjantów swoim zachowaniem na drodze. W sobotę (05.06.2021r.) na al. Warszawskiej kierujący osobowym fordem stojąc na skrzyżowaniu, ruszył z opóźnieniem mimo tego, że sygnalizator dla jego kierunku jazdy już od dłuższego czasu nadawał światło zielone. Kontrola policyjna rozpoczęła się na pobliskim parkingu. Okazało się, że za kierownicą forda siedział 37-letni, kompletnie pijany mężczyzna. W jego organizmie krążyły ponad 2 promile alkoholu. Kierujący fordem wyznał policjantom, że zanim wsiadł za kierownicę, wypił 8 piw o pojemności 0,5 litra każde. Na domiar złego, po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnym systemie okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Dramaturgii tej kontroli dołożył jeszcze fakt, że poza dorosłym pasażerem (kolega kierowcy) autem podróżował również 7-letni chłopiec, którym zaopiekowała się jego ciocia.

Również w sobotę (05.06.2021r.) tym razem po godzinie 21:00 policjanci interweniowali w stosunku do podejrzanie zachowującego się na drodze kierującego osobowym oplem. O niebezpieczeństwie na drodze poinformowali Policję przypadkowi świadkowie. Funkcjonariusze zauważyli podejrzany pojazd w rejonie skrzyżowania ul. Niepodległości z ul. Mariańską w Olsztynie. Mimo wydawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych kierujący nie reagował i zaczął uciekać. Po tym, jak osobowy opel gwałtownie się zatrzymał, od strony kierowcy otworzyły się drzwi, a kierujący rozpoczął dalszą ucieczkę pieszo. Na szczęście interweniujący policjanci byli szybsi od jak się okazało 30-letniego mieszkańca Lidzbarka Warmińskiego. Po chwili mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany. Niestety w chwili zatrzymania 30-latek zaczął mdleć, dlatego na miejsce niezbędne było wezwanie karetki pogotowia, którą mężczyzna został przewieziony do szpitala. Mimo, iż od mężczyzny wyczuwalna była silna woń alkoholu, ze względu na jego stan zdrowia nie było możliwe, aby zbadać go alkomatem. Lekarz pobrał od mężczyzny krew do dalszych badań pod kątem zawartości w niej alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych działających podobnie. Po sprawdzeniu 30-latka w policyjnych systemach okazało się, że figuruje on jako osoba poszukiwana listem gończym do odbycia kary 150 dni pozbawienia wolności lub opłacenia 3 tys. zł grzywny za przestępstwa narkotykowe. Po uiszczeniu zasądzonej kary mężczyzna został zwolniony do domu.

Tego samego dnia (05.06.2021r.) po godzinie 21:00 spokój podczas trwającej w m. Wrócikowo imprezy zakłócił pewien 30-latek. Zaniepokojeni biesiadnicy poinformowali Policje o tym, że pod jeden z rozstawionych namiotów podjechało osobowe bmw, którego kierujący próbował wjechać do środka, gdzie znajdowały się inne osoby w tym młodzież. 30-latek wyszedł z pojazdu i słaniając się na nogach, ruszył w kierunku swojego domu. Interweniujący policjanci nie mieli problemu z namierzeniem sprawcy przestępstwa, ponieważ mężczyzna był dobrze znany lokalnej społeczności. Okazało się, że w organizmie 30-latka, który zaprzeczał, aby siedział za kierownicą osobowego auta, krążyły 2 promile alkoholu. Okazało się również, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi oraz to, że jest poszukiwany listem gończym do odbycia kary 150 dni pozbawienia wolności lub opłacenia grzywny w wysokości 3 tys. zł. 30-latek wybrał drugą opcję i na wskazane przez organ konto przelał zasądzoną karę grzywny, unikając w ten sposób pobytu w więziennej celi.

Ostróda

W trakcie minionego weekendu policjanci pracowali na miejscu 11 kolizji oraz 1 wypadku drogowego, do którego doszło w środę (03.06.2021r.) około godz.12:30 na drodze k16 w okolicy m. Ryńskie. Według wstępnych ustaleń podczas manewru wymijania doszło tam do czołowego zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym. Poszkodowany motocyklista został przetransportowany do szpitala. Trwa ustalanie oraz wyjaśnianie wszystkich okoliczności i przyczyn tego zdarzenia.
Od środy do niedzieli policjanci zatrzymali 4 nietrzeźwych kierowców.

W sobotę (05.06.2021r.) około godz. 22:00 w Ostródzie policjant ostródzkiej patrolówki zauważył jadącego ulicą Jagiełły volkswagena, którego kierowca wykonywał dziwne manewry i kilkukrotnie wjechał na chodnik. Funkcjonariusz podejrzewając, że mężczyzna może być pijany natychmiast zareagował. Zatrzymał kierującego, uniemożliwił mu dalszą jazdę i wezwał na miejsce umundurowanych kolegów. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie 50-latka wykazało ponad 2,5 promila. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy i sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. To tam podjęta zostanie decyzja o dalszym losie nieodpowiedzialnego kierowcy.

Pisz

Pomimo nasilonego ruchu na drogach powiatu piskiego było bezpiecznie. Nie brakowało jednak nieodpowiedzialnych kierowców.

Jednym z nich był kierujący pojazdem marki Dodge Caliber. Został zatrzymany dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Sytuacja miała miejsce w piątek (04.06.2021r.) po godz. 20.00. Samochód ten jechał całą szerokością drogi na trasie Ruciane – Nida – Pisz, jak poinformował zgłaszający. Po zatrzymaniu tego auta do kontroli drogowej policjanci nie mieli żadnych wątpliwości, że 50-letni mieszkaniec Siedlec, kierujący tym samochodem, jest nietrzeźwy. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 4 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna ten jechał sam. Funkcjonariusze sprawdzili dane personalne kierującego w policyjnych bazach danych. Okazało się, że 50-latek ma orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Zakaz ten orzeczony mu został przez Sąd Rejonowy w Siedlcach w październiku 2018 roku na okres 4 lat. Złamanie tego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.

Tego samego dnia (04.06.2021r.) uprawnienia do kierowania stracił 37-letni mieszkaniec Rucianego – Nidy. Powodem było rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości na terenie miejscowości, w której mieszkał. Kierując pojazdem marki Audi miał na liczniku 103 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Kierowca nie tylko stracił prawo jazdy, ale także ukarany został mandatem, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych.

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał 48-letni mieszkaniec powiatu ełckiego jadący motorowerem marki Ferro. Skręcając w prawo uderzył w prawidłowo jadący pojazd marki Ford. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Zdarzenie to miało miejsce w sobotę (05.06.2021r.) po godz. 17.00 na terenie gminy Orzysz.

Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło również w sobotę (05.06.2021r.) po godz. 16.00 na terenie gminy Pisz. Kierująca pojazdem marki Skoda skręcając w prawo do ośrodka wypoczynkowego nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu rowerzyście jadącemu ścieżką rowerową. 41-letni mężczyzna, jadący jednośladem, z urazem głowy trafił do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że nie doznał poważniejszych obrażeń. 21-letnia mieszkanka Łomży, kierująca skodą, była trzeźwa. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

W trakcie długiego czerwcowego weekendu policyjni wodniacy z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie zatrzymali aż 3 nietrzeźwych sterników.

Pierwszego z nich ujawnili w piątek (04.06.2021r.) po godz. 13.00 pełniąc służbę na jeziorze Nidzkim. Był to 40-letni mieszkaniec Sochaczewa pływający skuterem wodnym. Badanie stanu trzeźwości tego mężczyzny wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Do tego turysta nie posiadał wymaganego patentu i płynął z nadmierną prędkością, za co ukarany został przez policjantów mandatem karnym.

Dwie godziny później policyjni wodniacy zatrzymali do kontroli kolejny skuter wodny. Płynął nim 28-letni mieszkaniec powiatu białostockiego. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie, co jest wykroczeniem.

Trzeciego nieodpowiedzialnego sternika funkcjonariusze zatrzymali w sobotę (05.06.2021r.) po godz. 14.00. Był to 37-letni mieszkaniec Warszawy płynący skuterem wodnym. Turysta ten miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Szczytno

W piątek (04.06.2021r.) w Wielbarku, funkcjonariusze miejscowego posterunku zatrzymali do rutynowej kontroli kierowcę pojazdu marki Audi A4. Funkcjonariusze mieli „nosa”, gdyż od razu od siedzącego za kierownicę mężczyzny wyczuli silną woń alkoholu. Okazało się, że 42-letni mieszkaniec gminy Wielbark w trakcie badania stanu trzeźwości „wydmuchał” blisko 2 promile. Ponadto stan techniczny pojazdu, którym się poruszał pozostawiał wiele do życzenia. Policjanci zatrzymali 42-latkowi prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny Audi, a jego samego po zakończonych czynnościach przekazali pod opiekę osób mu bliskich.

W sobotę (05.06.2021.) około godzin 09:00 patrolujący miasto funkcjonariusze z referatu interwencyjnego na ulicy Przemysłowej zauważyli motorowerzystę, którego styl jazdy jednoznacznie wskazywała na to, że może on być nietrzeźwy. Zatrzymanym do kontroli mężczyzną okazał się być 39-letni mieszkaniec Olsztyna. Oświadczył on, że w dniu dzisiejszym nie spożywał alkoholu, jednak przyznał się do tego, że spożywał on go dzień wcześniej. 39-latka zgubiła pewność swojego stanu trzeźwości. Przebadany na zawartość alkoholu w organizmie „wydmuchał” ponad 0,5 promila. Mundurowi zakazali motorowerzyście dalszej jazdy, zatrzymując mu przy tym prawo jazdy.

W niedzielę (06.06.2021r.) nie obyło się bez interwencji funkcjonariuszy wobec nieodpowiedzialnej kierującej. Dzięki zgłoszeniu postronnych świadków, mundurowi zatrzymali 44-letnią mieszkankę  powiatu płońskiego. Kobieta próbowała odjechać pojazdem marki Mazda z nad jeziora Świętajno, ale wybrała taką trasę, że zakopała się w plażowym piasku. Z relacji osoby zgłaszającej wynikało również, że ktoś odebrał kobiecie kluczki od pojazdu uniemożliwiając jej dalszą jazdę. Policjanci przebadali kobietę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że miała ona blisko 2 promile. 44-latka straciła prawo jazdy i noc spędziła w policyjnej celi.

Węgorzewo

W niedzielę (06.06.2021r.) policjanci z drogówki w miejscowości Węgorzewo, prowadzili kontrole pojazdów pod kątem przekraczania przez kierujących dozwolonej prędkości. Około godziny 21:00 zauważyli szybko nadjeżdżający pojazd. Funkcjonariusze wykonali pomiar i urządzenie wykazało, że kierowca BMW poruszał się w terenie zabudowanym z prędkością 101 km/h. Policjanci zatrzymali samochód do kontroli. Kierującym okazał się 19-letni mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego. Młody kierowca nawet nie próbował tłumaczyć się policjantom. Stwierdził, że wie, iż jechał zdecydowanie za szybko. 19-latek za nieprzestrzeganie przepisów prawa został ukarany mandatem karnym i punktami. Policjanci zatrzymali mu również prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

(mk/jn/kn/akdn/ich/ab/jk/ep/bm/dk/ap/lm/jsz/rp/ab/asz/ic/af/kh)

 

Powrót na górę strony