Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przypomnieli uczniom jak unikać zagrożeń podczas zbliżających się wakacji, a także będąc uczestnikiem ruchu drogowego

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie rozpoczęli kolejny cykl lekcji profilaktycznych w ramach, wspólnego z Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty, projektu o charakterze oddziaływania edukacyjnego pn. „Czy wiesz, że możesz mówić nie…”, skierowanego do uczniów ze szkół na terenie naszego województwa. Zajęcia, które przeprowadzone zostały w formule on-line były przypomnieniem i utrwaleniem prawidłowych postaw zachowania się dzieci i młodzieży w trakcie pobytu w szkole, podczas spędzania wolnego czasu w domu, jak i poza nim oraz podczas korzystania z Internetu. Omówiono także nowe zmiany w przepisach ruchu drogowego. Treści przekazywane przez funkcjonariuszy wsparł przedstawiciel WORD w Olsztynie prezentując sposób uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami.

Projekt o charakterze oddziaływania edukacyjnego pn. „Czy wiesz, że możesz mówić nie…” został zainicjowany we wrześniu 2020 r. stając się wspólnym przedsięwzięciem policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz przedstawicieli Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Policjanci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pedagogów oraz mając na względzie obowiązek edukowania najmłodszych w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, przyjęli formułę komunikowania się z uczniami poprzez włączanie się w lekcje on-line. Taka forma przekazu umożliwia jednoczesne uczestnictwo w zajęciach setkom uczniów ze szkół znajdujących się na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.  Ten rodzaj aktywności policjantów w obszarze profilaktyki zagrożeń społecznych, determinowany jest panującą w Polsce sytuacją epidemiologiczną i związanymi z nią obostrzeniami.

W środę (02.06.2021r.) policjanci z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie, tj. kom. Ewa Szczepanek oraz sierż. szt. Tomasz Zieliński rozpoczęli kolejny cykl serii lekcji profilaktycznych, które skierowane są do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych naszego województwa. Temat zajęć jaki przygotowali policjanci to: „Czy wiesz, że możesz mówić nie … zagrożeniom w trakcie wypoczynku letniego ” oraz „Czy wiesz, że możesz mówić nie … zagrożeniom w ruchu drogowym”.
Na początku zajęć Pan Wojciech Cybulski Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty powitał uczniów i nauczycieli dziękując za bardzo odpowiedzialne realizowanie nauczania w dobie panującego reżimu sanitarnego, a także życzył wszystkim sukcesów w nauce i bezpiecznych wakacji. Następnie funkcjonariusze zaprezentowali uczniom zawód policjanta w kontekście realizowanych zadań w ramach troski o dobro i bezpieczeństwo ludzi. W dalszym ciągu lekcji profilaktycznej policjanci przedstawili uczniom zagrożenia na jakie mogą być narażeni w różnych sytuacjach życiowych. Jako przykład wykorzystano te, w jakich najczęściej biorą udział uczniowie, czyli podczas drogi do i ze szkoły, w trakcie spędzania wolnego czasu w domu, również korzystając z Internetu, a także podczas zabaw na świeżym powietrzu, w tym w trakcie zbliżającego się wypoczynku wakacyjnego oraz podczas korzystania z kąpieli w akwenach. Policjanci w sposób adekwatny do możliwości percepcyjnych dzieci wskazali jak powinni zachować się w sytuacjach trudnych, oraz jak podobnych sytuacji unikać. Wielokrotnie zaznaczano, iż bardzo ważnym elementem udzielenia dziecku pomocy jest wiedza rodziców na temat zdarzenia, jakie wystąpiło oraz faktu informowania opiekunów lub innej bliskiej osoby dorosłej o zdarzeniu, które spowodowało, że dziecku jest przykro, smutno i czuje się skrzywdzone. Kom. Ewa Szczepanek zachęcała dzieci, aby szczerze rozmawiali ze swoimi rodzicami o każdej sytuacji, która wywołała w nich uczucie niezadowolenia lub strachu. W tym miejscu należy szczególnie zaznaczyć, że ogromną rolę w budowaniu zaufania dzieci odgrywają rodzice lub opiekunowie prawni. Nic nie zastąpi rozmowy i ufnego wysłuchania dziecka.

Funkcjonariusze powiedzieli też dzieciom o telefonie alarmowym 112, za pomocą którego każdy ma możliwość bezpłatnego, szybkiego powiadomienia służb ratunkowych o konieczności uzyskania pomocy. Zajęcia w temacie prawidłowych zachowań w ruchu drogowym rozpoczął i przeprowadził Pan Marcin Kiwit – egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie, który przedstawił zagadnienie dotyczące warunków i kwalifikacji, które powinien posiadać kandydat do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami, a także odniósł się do aspektu prawno-społecznego bezpieczeństwa niechronionych użytkowników RD.

Następnie sierż. szt. Tomasz Zieliński przedstawił słuchaczom nowe regulacje prawne z zakresu korzystania w ruchu drogowym z hulajnóg, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch, ujednolicone w aktualnie obowiązujących przepisach prawnych. Funkcjonariusz zaprezentował film edukacyjny, który można obejrzeć za pośrednictwem strony internetowej policja warmińsko-mazurska. Informację o terminie zajęć oraz zaproszenie do szkół skierowało Kuratorium Oświaty, które jednocześnie było gospodarzem miejsca prowadzenia lekcji on-line przez policjantów i przedstawiciela WORD w Olsztynie. Uwarunkowane to było bieżącym kanałem komunikacji prowadzonym przez Kuratorium ze szkołami.

Każda ze szkół uczestniczących otrzymuje certyfikat udziału w projekcie o charakterze oddziaływania edukacyjnego pn. „Czy wiesz, że możesz mówić nie…”.

Zaplanowane są jeszcze cztery spotkania z tego tematu dla młodszych uczniów w terminach 08 i 09 czerwca br. Przedstawiciele szkół zainteresowani udziałem w spotkaniu on-line proszeni są o śledzenie strony internetowej Kuratorium Oświaty w Olsztynie zakładce : Szkoły i placówki, w podzakładce: Bezpieczeństwo w szkole gdzie istnieje możliwość zgłoszenia swojego udziału w zajęciach.
Chętnych zapraszamy! Natomiast wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy samych sukcesów w nauce i pracy oraz bezpiecznego wypoczynku podczas zbliżających się wakacji.

(esz/kh)

 

 

  • Policjanci podczas spotkania on-line
    Policjanci podczas spotkania on-line
  • Policjanci podczas spotkania on-line
    Policjanci podczas spotkania on-line
Powrót na górę strony