Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny długi świąteczny weekend - razem zadbajmy o bezpieczeństwo

Przed nami kilka wolnych dni. Wiele osób skorzysta z tego czasu, by odpocząć na łonie natury. Dla policjantów drogówki to czas wzmożonej pracy. Więcej aut na drogach regionu i więcej patroli ruchu drogowego. Tak będą wyglądały najbliższe dni.

Jak co roku policjanci są przygotowani do tego, że przy okazji czerwcowego świątecznego długiego weekendu, na naszych drogach ruch może być wzmożony. Więcej będzie też na nich policyjnych patroli. W tym czasie odbywać się będą obrzędy i procesje związane ze świętem Bożego Ciała i na to również funkcjonariusze są przygotowani i będą zabezpieczać miejsca takich wydarzeń. W ubiegłym roku w czasie czerwcowego długiego weekendu na drogach Warmii i Mazur odnotowaliśmy 18 wypadków drogowych, w których 4 osoby zginęły, a 19 zostało rannych. Policjanci byli wzywani w tym czasie do 156 kolizji drogowych, a w trakcie przeprowadzonych kontroli zatrzymali 74 nietrzeźwych kierujących.

"Bezpieczny weekend - Boże Ciało"

Więcej aut na warmińsko - mazurskich drogach i więcej policyjnych patroli - tak wyglądają dni długiego weekendu. Funkcjonariusze w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych oraz na motocyklach będą działać nieprzerwanie do późnego niedzielnego wieczora. Policjanci zwracają uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzają stan trzeźwości kierowców, kontrolują czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa, a także w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Kontrolują stan techniczny oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdów. Reagują na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, zwracają uwagę także na  motocyklistów, rowerzystów i pieszych - wszystko  po to, by był to bezpieczny weekend. Policjanci kontrolują stan techniczny oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdów.

Bezwzględna trzeźwość w ruchu drogowym

Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy  widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał- dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu.

Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości - spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać. Lepiej sprawdzić, niż ryzykować życiem bliskich, życiem niewinnych osób lub w najlepszym wypadku więzieniem.

Zadbaj o komfort jazdy, pamiętaj o wszystkich pasażerach - także tych czworonożnych

Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane  pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, to obniża się refleks, a wtedy bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś  ciepłego. Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym, a  przede wszystkim prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie można zapomnieć o dzieciach -  kiedy się nudzą skutecznie potrafią rozproszyć uwagę -  trzeba zapewnić im komfort podróżowania.

W żadnym wypadku nie należy zostawiać choćby na chwilę dzieci w zamkniętym samochodzie - takie nierozsądne zachowanie może mieć naprawdę tragiczne skutki.

Często w podróżach towarzyszą nam czworonożni przyjaciele. Prawo o ruchu drogowym nie reguluje sposobu przewożenia zwierząt domowych, ale są pewne zasady, którymi należy się kierować. Przede wszystkim warto pamiętać, że zwierzak, choćby najukochańszy może rozproszyć uwagę kierowcy. Nie może więc swobodnie przemieszczać w aucie. Dla zwierząt dostępne są specjalne transportery do przewożenia kotów czy mniejszych psów, szelki, czy też maty - takie urządzenia zapewnią bezpieczeństwo zwierzakom, a kierowcom komfort jazdy. Podczas dalszych podróży trzeba pamiętać o regularnych przerwach, by zwierzęta mogły wyhasać się, napić się wody, czy zjeść. Nigdy też nie można zostawić zwierzaka w zamkniętym aucie podczas upału.

Bezpieczeństwo na wodzie

Policyjni wodniacy również gotowi są już do długiego weekendu. Będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Jak co roku warmińsko – mazurscy policjanci będą patrolować zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych oraz radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Należy też pamiętać o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym. Czyli takim, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być niebezpieczne zabrudzona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Nie popisujmy się przed znajomymi! Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Nie wskakujmy do wody z pomostów po zmroku. W takich warunkach znacznie wzrasta ryzyko, że nikt nie zauważy, że potrzebujemy pomocy i nikt nie będzie w stanie wskazać miejsca, w którym się zanurzyliśmy.

Pisz
Sezon na jeziorach już rozpoczęty. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policyjni wodniacy. Takie patrole nie tylko reagują na wszelkie niebezpieczne zachowania na wodzie, ale także pomagają, kiedy jest taka potrzeba.

Tak właśnie było w niedzielę (30.05.2021r.) w południe na jeziorze Nidzkim. To właśnie tam służbę pełnił patrol wodniaków z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie. W pewnym momencie, pływając po tym jeziorze, funkcjonariusze zauważyli na środku akwenu dryfujący rower wodny. Postanowili natychmiast sprawdzić co się stało zwłaszcza, że gwałtownie zmieniała się pogoda i robiło się niebezpiecznie. Zaczął wiać silny wiatr, a na jeziorze pojawiły się wysokie fale.

Rowerem wodnym płynął 30-letni mieszkaniec Gdańska wraz ze znajomą. Turyści byli przerażeni. Zamierzali opłynąć całe jezioro, ale po przepłynięciu krótkiego odcinka załamała się pogoda. Turyści opadli z sił i wpadli w panikę, co uniemożliwiło im dopłynięcie do brzegu. W trakcie interwencji podejmowanej przez policjantów rower był już zalany wodą i istniało realne niebezpieczeństwo zatonięcia. Funkcjonariusze zabrali turystów do swojej łodzi i podpięli ich rower. W ten sposób wszyscy bezpiecznie dotarli do brzegu. Po jakimś czasie policyjni wodniacy otrzymali wiadomość sms od turystów następującej treści: „Dziękujemy serdecznie za uratowanie życia:) Jak macie ochotę zapraszamy do Gdańska”.

Tym razem wszystko skończyło się dobrze, ale niech ta interwencja będzie przestrogą dla wszystkich wypoczywających na wodzie. Nie przeceniajcie swoich możliwości i patrzcie w niebo, czy pogoda gwałtownie się nie zmienia - apelują policyjni wodniacy.

(asz/kh)

Powrót na górę strony