Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant z pszczelarskim zacięciem

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Można na przykład mieć bardzo pożyteczne hobby. Tak jak policjant z Ełku, który służbę pełni w referacie patrolowo - interwencyjnym w Ełku, a po pracy zamienia policyjny mundur na kombinezon pszczelarski i poświęca się swojej pasji – pszczołom. Oprócz tego, że zajmuje się pasiekami, to jeszcze przy każdej możliwej okazji propaguje idee proekologiczne.

Policjant i pszczelarz – na pozór dwa odmienne zawody. Jednak jak udowodnił st. post. Piotr Szyszko, te dwie profesje to dobre połączenie. Oba zawody wymagają pracowitości, odwagi, opanowania i poświęcenia. W obu potrzebna jest prawdziwa pasja i ogromna cierpliwość.

Fascynująca przygoda z pszczołami zaczęła się dla Piotra w 2013 roku. Pojechał wtedy do Kanady, a wybrał ten kraj, ponieważ gospodarka pasieczna jest tam rozwinięta i nowoczesna. Piotr chciał się szkolić u najlepszych, dlatego znalazł profesjonalne gospodarstwo pasieczne, gdzie przez kilka lat uczył się prawdziwego, zawodowego pszczelarstwa. Po powrocie do Polski zaczął zakładać własną pasiekę - wciąż ją rozwija i zajmuje się nią w każdej wolnej chwili.

 • Policyjna odznaka oraz podkurzacz pszczeli
  Policyjna odznaka oraz podkurzacz pszczeli
 • Podkurzacz pszczeli
  Podkurzacz pszczeli
 • Policjant w stroju pszczelarza przy ulu
  Policjant w stroju pszczelarza przy ulu

Jak sam przyznaje:

„Kontakt z pszczołami jest dla mnie niezwykle odstresowujący. Obserwacja pszczelich rodzin, oprócz praktycznego, ma to także wymiar uspokajający i wyciszający. Hodowla pszczół jest wymagająca, potrzeba do tego dużej odpowiedzialności i zaangażowania, ale jak robi się coś z pasją  daje to prawdziwą satysfakcję i radość”.

 • Policjant w stroju pszczelarza przy ulu
  Policjant w stroju pszczelarza przy ulu
 • st. post. Piotr Szyszko w radiowozie
  st. post. Piotr Szyszko w radiowozie
 • Policjant w stroju pszczelarza przy ulu
  Policjant w stroju pszczelarza przy ulu

Oprócz bezpośredniej pracy z pszczołami ełcki policjant czynnie angażuje się w działania prośrodowiskowe, by chronić pszczoły. Prowadzi szkolenia w Polsce i za granicą. Pisze także artykuły tematyczne do różnych publikacji branżowych. O pszczołach mógłby opowiadać godzinami. Chce przez to zwrócić uwagę na ogromnie ważną rolę tych owadów w środowisku. W codziennym życiu może nie zdajemy sobie sprawy z niezwykłego znaczenia pszczół w naszym życiu. Przejmujące jest stwierdzenie: „jeśli pszczoły wyginą, to ludzie również”, dlatego tak niezwykle ważna jest świadomość wszystkich ludzi.

St. post. Piotr Szyszko społecznie rozpoczął pszczelarskie zajęcia edukacyjne dla podopiecznych schroniska dla osób bezdomnych. Pozyskał akcesoria pszczelarskie i zapoznaje mężczyzn z tajnikami pszczelarstwa po to, by mogli założyć swoją pasiekę. Piotr zaraził już swoją pasją kolegów policjantów, zawsze chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.

(akdn/tm)

Powrót na górę strony