Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmieniły się obostrzenia. Niezmiennie prowadzone są kontrole

Od połowy maja zmieniły się m.in. obostrzenia dotyczące używania maseczek w określonych sytuacjach. Następne zmiany zostały zaplanowane w kolejnych tygodniach. To co się nie zmienia, to kontrole, które prowadzone są przez przedstawicieli inspekcji sanitarnej oraz policjantów. Dotyczą one przede wszystkim miejsc, w których korzystanie z maseczek wciąż jest obowiązkowe. Przekonał się o tym 30-latek, dla którego interwencja policjantów, skończyła się wylądowaniem w areszcie.

Stopniowo zmianie i złagodzeniu ulegają obostrzenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się Covid-19. Od 15 maja zmieniły się m.in. zasady obowiązkowego korzystania z maseczek. Nie trzeba z nich korzystać w otwartej przestrzeni przy zachowaniu odpowiedniego dystansu od innych. Trzeba jednak o nich pamiętać wchodząc do pomieszczeń i środków komunikacji zbiorowej. Służby sanitarne i policjanci niezmiennie kontrolują czy obowiązujące przepisy są przestrzegane, a działalność podmiotów gospodarczych odbywa się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

W miniony weekend (15-16.05.2021) na Warmii i Mazurach policjanci oraz przedstawiciele sanepidu przeprowadzili ponad 1100 kontroli punktów handlowych, blisko 70 kontroli środków transportu oraz 460 kontroli innych obiektów, takich jak punkty gastronomiczne, miejsca organizacji wesel itp.

W trakcie prowadzonych kontroli policjanci ujawnili 163 wykroczenia dotyczące łamania nakazu korzystania z maseczki w określonych sytuacjach. W 6 przypadkach zastosowali postępowanie mandatowe, natomiast w 5 sporządzili dokumentacje, która z wnioskiem o ukaranie trafi do sądów.

Jedna z osób, wobec której w związku z brakiem maseczki interweniowali policjanci, trafiła do aresztu. Tak było w sobotę około godz. 22:20 w Nowym Mieście Lubawskim. Policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zauważyli trzech mężczyzn, którzy nie stosowali się do obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepie. Podczas legitymowania sprawców wykroczenia okazało się, że jeden z nich, 30-letni mieszkaniec powiatu nidzickiego, jest poszukiwany na podstawie kilku nakazów przez wymiar sprawiedliwości, do odbycia kary pozbawienia wolności m.in. za jazdę w stanie nietrzeźwości, za nieuiszczoną grzywnę i popełnione wcześniej wykroczenia. Mężczyzna został zatrzymany. Z policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych trafił do aresztu.

Przypominamy, że luzowanie obostrzeń, nie oznacza ich całkowitego zniesienia!

Policjanci nieustannie wpierają służby sanitarne w prowadzonych kontrolach, a także sami inicjują kontrole miejsc, w których może dochodzić do łamania przepisów sanitarnych. Dotyczy to szczególnie m.in. środków komunikacji publicznej, galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych. Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami.

Szczegółowe informacje dotyczące obowiązujących przepisów oraz planowanych ich zmian, znajdują się na stornie https://www.gov.pl/web/koronawirus/dzialania-rzadu

(lm/tm)

Powrót na górę strony