KWP: Centrum Olsztyna – ruch w miarę płynny, bez kolizji. Przyglądamy się. Korekty, jeśli to tylko takie jeszcze bardziej poprawiające sytuację
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie, którzy najpierw uczestniczyli w przygotowaniu nowej organizacji ruchu w centrum stolicy Warmii i Mazur od dwóch dni sprawdzają efekty współpracy z organizatorem i wykonawcą projektu. Godziny i kilometry poświęcone wnikliwej ocenie, usterki usuwane na bieżąco, monitorowanie skrzyżowań to działania, które w efekcie mają w jak największym stopniu zmniejszyć dyskomfort kierowców. Jak podkreślają policjanci, ci też się starają dostosować do nowych warunków. Zmiany w organizacji nie były przyczyną żadnej kolizji.
Metr po metrze sprawdzenie wprowadzonych zmian
Najpierw policyjni eksperci ruchu drogowego z KWP w Olsztynie uczestniczyli w przygotowaniu nowej organizacji ruchu w Centrum Olsztyna. Na bieżąco zgłaszali organizatorowi, jack I wykonawcom projektu swoje uwagi.
Ostatecznie wczoraj komisja odebrała zmiany w ruchu i oznakowaniu. Przez 4 godziny pieszo członkowie zespołu obeszli wszystkie miejsca, w których zmieniono organizację ruchu. Ze strony policjantów z KWP w Olsztynie padło szereg uwag dotyczących przede wszystkim prawidłowości, czytelności oznakowania poziomego i pionowego. Cześć usterek była na bieżąco usuwana, część z nich miała zniknąć do końca dnia.
Oprócz takiego nadzoru nad wprowadzeniem nowej organizacji w życie, policyjne patrole ruchu drogowego pilnowały skrzyżowań, informowały i prowadziły czasem zdezorientowanych kierowców, wysłuchiwały uwag. Najczęstszym problemem było to, że kierowcy jadący ul. 1-go Maja w stronę centrum, zapominali skręcić w ul. Ratuszową.
Nowy i spokojny dzień
Dziś od rana sceptycy zapowiadali na ulicach stolicy Warmii i Mazur prawdziwy armageddon. Dlatego od godziny 6.00 policyjne patrole ruchu drogowego z KWP w Olsztynie wyjechały na ulice miasta, aby sprawdzić sytuację i czy usunięto usterki zgłoszone dzień wcześniej. Znów miejsca objęte zmianą organizacji ruchu objechano wielokrotnie. Policyjni eksperci mieli jeszcze kilka uwag. Dotyczyły one między innymi niewyłączonej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Kościuszki – Mazurskiej – Kołobrzeskiej.
Następnie ruch na ulicach Olsztyna policjanci wspólnie z Prezydentem Olsztyna obserwowali w kamerach ITS. Poza niewielkimi utrudnieniami, ruch odbywał się płynnie, a co najważniejsze – z powodu nowej organizacji ruchu nie doszło do żadnej kolizji drogowej.
Codzienny nadzór i analiza – nowe rozwiązania
Policjanci na bieżąco będą monitorowali sytuację na ulicach Olsztyna. Nie wykluczają pewnych korekt, które w wyniku obserwacji, w efekcie mogą bardziej usprawnić płynność ruchu. Po wstępnym okresie wejścia zmian organizacji ruchu w życie, policjanci rozważą rozwiązania mające być ukłonem w stronę rowerzystów.
af
zdjęcie Przemysław Getka Gazeta Olsztyńska

