Nieodpowiedzialni kierujący wyeliminowani z ruchu - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nieodpowiedzialni kierujący wyeliminowani z ruchu

Każdy nieodpowiedzialny kierowca stwarza realne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego.

Giżycko

We wtorek (13.04.2021r.) kilka minut przed godziną 01:00 w nocy policjanci otrzymali zgłoszenie, że w miejscowości Pierkunowo gm. Giżycko, kierowca osobowym autem uderzył w ogrodzenie jednej z posesji. Na miejscu czekał zgłaszający, który wskazał pojazd i osoby, które nim podróżowały. W rozmowie z 26-letnim kierowcą policjanci ustalili, że wspólnie z 31-latką jechał w kierunku znajdującego się nieopodal lotniska. Mężczyzna przyznał, że kierował vw passatem i jechał z prędkością 110 km/h oraz wcześniej wspólnie z kobietą pili alkohol. Badanie alkomatem potwierdziło stan nietrzeźwości kierowcy miał blisko 4 promile alkoholu. Z uwagi na obrażenia, które doznała pasażerka podczas zderzenia auta z ogrodzeniem została pobrana krew do badania. Kobieta została w szpitalu na obserwacji, natomiast mężczyzna nie odniósł żadnych obrażeń, został przekazany pod opiekę rodziny.

Iława

Pierwszego z nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali policjanci w gminie Kisielice. Funkcjonariusze zostali poinformowani o awanturze w jednym z domów. W trakcie czynności okazało się, że sprawca znajdując się pod działaniem alkoholu odjechał fiatem z miejsca interwencji przed przybyciem policji, jednak po chwili wrócił. Policjanci wylegitymowali mężczyznę oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Badanie alkomatem wykazało ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany.

Kolejnego kierującego zatrzymali policjanci podczas pomiaru prędkości. Okazało się, że 36 – latek kierując renaultem w terenie zabudowanym jechał z prędkością 103 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem, a jego konto powiększyło się o 10 punktów karnych. Mieszkaniec województwa lubuskiego stracił również prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.

Lidzbark Warmiński

W poniedziałek (12.04.2021r.) patrol ruchu drogowego dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, kontrolował m.in. prędkość, z jaką poruszają się kierujący w miejscowości Rogóż gm. Lidzbark Warmiński.  Około godziny 9:30 kontroler ruchu drogowego wydał sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej kierującemu pojazdem m-ki Audi A4. 31-letni mężczyzna poruszał się z prędkością 103 km/h w obszarze zabudowanym przy ograniczeniu do 50 km/k. Obywatel Ukrainy za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem i jego konto zasili 10 pkt karnych. 31-latek na najbliższe 3 miesiące stracił też prawo jazdy.

Mrągowo:

Wczoraj po godzinie 8.00 oficer dyżurny mrągowskiej komendy otrzymał informację, że na krajową szesnastką w kierunku Mrągowa, „po całej drodze, lewym pasem, prawym pasem jedzie biały dostawczak”. Zaniepokojony zgłaszający podał numery rejestracyjne i dokładnie opisał auto, które policjanci zatrzymali na ulicy Olsztyńskiej w Sorkwitach. I rzeczywiście podejrzenia zgłaszającego co do stanu trzeźwości kierowcy były jak najbardziej słuszne. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca ciężarowego Iveco miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Tego dnia kierowca stracił prawo jazdy, auto natomiast przekazano trzeźwemu kierowcy.  

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Olsztyn:

W niedziele (11.04.2021) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w rejonie ronda Bema w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 61-latek kierujący motorowerem niedostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad jednośladem i przewrócił się na jezdnię. Policjanci zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło w organizmie 61-latka blisko 2 promile alkoholu. 61-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz i wysoka grzywna. Kierujący nie uniknie również odpowiedzialności za spowodowanie kolizji drogowej.

 

Opis filmu: mężczyzna jadący motorowerem

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.27 MB)

 

"Na nagraniu z miejskiego monitoringu widać motorowerzystę, który podczas jazdy wywraca się uderzając o pobocze"

Pisz:

W poniedziałek (12 kwietnia br.) około godz. 18.00 na ulicach Pisza patrol drogówki zatrzymał do kontroli pojazd marki BMW. Kierował nim 52-letni mieszkaniec Pisza. Już po otwarciu drzwi funkcjonariusze bardzo wyraźnie czuli alkohol od kierowcy. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 3 promile alkoholu w organizmie. W trakcie wykonywania dalszych czynności, z udziałem nietrzeźwego kierowcy BMW, policjanci ustalili, że ma on orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Został mu orzeczony we wrześniu 2020 roku i obowiązywał go przez kolejne trzy lata. W tej sytuacji 52-latek będzie odpowiadał za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz złamanie zakazu orzeczonego przez sąd. Grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

(ich/jk/bm/dk/aj/kh)

Powrót na górę strony