Tragiczne zakończenie weekendu na drogach Warmii i Mazur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tragiczne zakończenie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Olsztyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, w którym w nocy z niedzieli na poniedziałek zginęły dwie młode osoby. 19-latek, który siedział za kierownicą auta, nie miał wymaganych uprawnień. To najtragiczniejsze zdarzenie z dróg Warmii i Mazur z minionego weekendu. Zdarzenie, którego można było uniknąć. Dlatego tak ważne jest, by za kierownicami aut siadały osoby odpowiedzialne, bezwzględnie trzeźwe oraz posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności potrzebne do kierowania.

W trakcie minionego weekendu (09-12.04.2021) policjanci na Warmii i Mazurach pracowali na miejscu 4 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 7 zostało rannych. Byli wzywani do ponad 110 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili blisko 40 nietrzeźwych kierujących. Do najtragiczniejszego w skutkach wypadku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w powiecie olsztyńskim. Po zderzeniu ze słupem energetycznym zginęła 18-letnia dziewczyna i 16-letni chłopak.

Olsztyn

W nocy z niedzieli na poniedziałek (11/12.04.2021) około godz. 2:00 na drodze powiatowej nr 1430 autem podróżowały cztery osoby (wszyscy to mieszkańcy gminy Barczewo) – troje mężczyzn i kobieta. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 19-letni kierujący osobową skodą, jadąc z dużą prędkością w kierunku Barczewka, na łuku drogi w lewo stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, zjechał na lewą stronę jezdni i uderzył w stojący na poboczu słup energetyczny. Auto bezpośrednio po zdarzeniu wpadło do przydrożnego rowu, przewracając się na bok. Siła uderzenia była tak duża, że 31-letni pasażer siedzący z przodu wypadł z auta przez przednią szybę. Policjanci z Komisariatu policji w Barczewie po kilku minutach byli na miejscu zdarzenia i natychmiast przystąpili do akcji ratowniczej, powiadamiając wcześniej oficera dyżurnego o konieczności wezwania na miejsce karetki pogotowia i straży pożarnej. Funkcjonariusze przez wybitą przednią szybę wydostali w bezpieczne miejsce 19-letniego mężczyznę siedzącego za kierownicą. 19-latek dopiero po kilku minutach odzyskał świadomość. Niestety, pasażerowie siedzący na tylnej kanapie auta, zostali zakleszczeni we wraku, a ich wydobycie było możliwe dopiero dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu straży pożarnej. Do olsztyńskich szpitali karetkami pogotowia został przewieziony 19-letni kierowca oraz 31-letni pasażer. Z powodu obrażeń kierowcy, policjanci nie mogli na miejscu zdarzenia zbadać jego stanu trzeźwości, w związku z czym policjanci zlecili pobranie od mężczyzny krwi do dalszych badań laboratoryjnych pod kątem obecności w jego organizmie czy innych substancji działających podobnie – istnieje uzasadnione podejrzenie, że mężczyzna w chwili zdarzenia mógł znajdować się w stanie nietrzeźwości. Ponadto policjanci ustalili, że młody mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania pojazdami. Policyjnym alkomatem udało się natomiast zbadać stan trzeźwości 31-letniego pasażera – był on kompletnie pijany, w jego organizmie krążyły ponad dwa promile alkoholu.

 • Rozbity samochód na poboczu drogi na miejscu zdarzenia
  Rozbity samochód na poboczu drogi
 • Rozbity samochód na poboczu drogi na miejscu zdarzenia
  Rozbity samochód na poboczu drogi
 • Rozbity samochód na poboczu drogi na miejscu zdarzenia
  Rozbity samochód na poboczu drogi

Bartoszyce

W sobotę (10.04.2021) po godz. 11:30 policjanci z Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim w trakcie patrolu gminy zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Mężczyzna miał w organizmie prawie 0,8 promila alkoholu. 42–latek odpowie przed sądem za wykroczenie, grozi mu kara aresztu lub grzywny do 5 tys. zł. Sąd może też zdecydować o zakazie kierowania rowerów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W niedzielę (11.04.2021) przed godz. 21:00 policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem, z którego wynikało, że pijany mężczyzna przyjechał autem do jednej z miejscowości w gm. Górowo Iławeckie, jest agresywny i chce dostać się do mieszkania zgłaszającej. Policjanci zastali opisanego mężczyznę, który był pijany. Mężczyzna zaprzeczał, że kierował swoim VW. 42 – latek został poddany badaniu retrospekcyjnemu na zawartość alkoholu w organizmie. Jego wyniki wahały się w granicach 1,9 – 1,6 promila alkoholu w organizmie. Prawo jazdy mężczyzny zostało zatrzymane, a jego VW przekazany osobie wskazanej. Kryminalni przesłuchali osobę zgłaszającą. Dochodzenie pomoże w wyjaśnieniu okoliczności tego zdarzenia.

Działdowo

W sobotni wieczór (10.04.2021r.) na terenie gminy Iłowo-Osada w jednej z miejscowości patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej dwóch rowerzystów. 17-letniego mieszkańca Działdowa i 18-letniego mieszkańca Warszawy. Obaj młodzieńcy byli nietrzeźwi. Młodszy z nich miał blisko promil alkoholu w organizmie, starszy nieco ponad promil. Wobec obu kierujących jednośladami policjanci sporządzili dokumentację z wnioskiem o ukaranie do sądu.

W niedzielę (11.04.2021r.) na jednej z ulic w Działdowie doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Obecni na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że kierująca pojazdem marki Audi 45-latka, nie zachowała szczególnej ostrożności podczas manewru cofania i uderzyła w pojazd marki Ford. Sprawczyni kolizji była trzeźwa i została ukarana mandatem. Następnie policjanci zostali skierowani do miejscowości Uzdowo w gminie Działdowo, gdzie na terenie stacji paliw kierujący pojazdem marki Mazda uderzył w metalowy element od pojazdu marki IVECO. Podczas wyjaśniania okoliczności zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że kierujący Mazdą znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało 2 promile alkoholu w organizmie mężczyzny. To 67-letni mieszkaniec gminy Działdowo, któremu policjanci zatrzymali dokument prawa jazdy i uniemożliwili mu dalszą jazdę. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 67-latek odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności i kara finansowa. Ponadto w przypadku tego przestępstwa, sąd wobec sprawcy obligatoryjnie wyda zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ponownie w Działdowie na jednej z ulic na łuku drogi kierujący samochodem marki OPEL Vectra, 19-latek, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w przydrożne słupki. Policjanci ukarali mężczyznę mandatem i punktami karnymi oraz zatrzymali dowód rejestracyjny od pojazdu.

Elbląg

W sobotę chwilę po godzinie 17.00 przy ul. Królewieckiej 50-latek jadący VW Golfem ulicą Moniuszki, najechał na tył osobowego mercedesa, co spowodowało wepchnięcie go na skrzyżowanie z ul. Królewiecką. W samochód uderzyło inne auto nadjeżdżające z lewej strony. Siła uderzenia była na tyle duża, że mercedes omal nie wjechał na teren pobliskiej jednostki wojskowej. Powstrzymało go jednak ogrodzenie i drut kolczasty. Gdy na miejsce przyjechał policyjny patrol okazało się, że kierujący golfem 50-latek ma ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Co więcej, ma dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami obowiązujące do września 2023 roku. Mężczyzna odpowie teraz za spowodowanie kolizji drogowej, kierowanie w stanie nietrzeźwości oraz niestosowanie się do orzeczenia sądu. Zgodnie z Kodeksem Karnym może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Giżycko

Giżyccy kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej w miniony piątek (09.04.2021)zatrzymali do kontroli drogowej osobowe auto. Podczas przeszukania przy jednym z mężczyzn funkcjonariusze ujawnili worek foliowy, w którym znajdował się biały proszek. W toku dalszych czynności, podczas przeszukania mieszkań, które zajmowali mężczyźni zostały ujawnione i zabezpieczone kolejne porcje narkotyków. Badanie testerem narkotykowym potwierdziło, że to amfetamina. Łącznie zostało zabezpieczonych 200 gramów amfetaminy. 35- i 33-latek zostali zatrzymani. Teraz będą tłumaczyć się przed sądem. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomani grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

 • Zabezpieczone narkotyki w woreczkach foliowych
  Zabezpieczone narkotyki w woreczkach foliowych

Podczas minionego weekendu giżyccy policjanci zatrzymali również dwóch nietrzeźwych kierowców. Pierwszy, który postanowił wsiąść za kierownicę po alkoholu, zakończył swoją jazdę w przydrożnym rowie. Zdarzenie miało miejsce w sobotę kilka minut po godzinie 6:00 na trasie Szczybały Giżyckie - Wilkaski. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierowca jadąc osobowym oplem w pewnym momencie na łuku drogi w lewo zjechał na prawe pobocze i wjechał do przydrożnego rowu, gdzie uderzył autem w drzewo. Opel w efekcie dachował. Świadkiem całego zdarzenia była inna kierująca, która powiadomiła służby ratunkowe. Kierowca opla nie odniósł obrażeń, jednak badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Drugi nietrzeźwy kierowca został zatrzymany do kontroli w niedzielę w Giżycku. Policjanci widząc, że kierowca mazdy nie pewnie prowadzi swoje auto, postanowili zatrzymać go do kontroli. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości okazało się, że miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto 39-latek miał już wcześniej zatrzymane prawo jazdy.

Iława

Oficera dyżurnego iławskiej policji o prawdopodobnie nietrzeźwym kierującym forda powiadomił świadek. Zgłaszający dodał, że „samochód zarzuca na lewą stronę”. Funkcjonariusze pojechali we wskazanym kierunku, gdzie zatrzymali wskazanego kierowcę. Przypuszczenia świadka okazały się słuszne. Mężczyzna prowadził samochód mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy, a samochód przekazali osobie wskazanej przez 29–latka.
Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali policjanci w gminie Lubawa. Zgłaszający oświadczył, że kierujący fordem wjechał do rowu i próbuje z niego wyjechać. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. W trakcie czynności okazało się, że 23–latek kierujący fordem nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego zjechał a przeciwległy pas ruchu a następnie do przeciwległego rowu. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie mężczyzny. Mieszkaniec gminy Iława kierował samochodem mając 1,3 promila alkoholu w organizmie i aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.
Tymczasem w Mortęgach 22–latek kierujący renaultem na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwny pas jezdni podczas manewru wymijania w wyniku czego doprowadził do zderzenia czołowego z jadącym z naprzeciwka hyundaiem. Okazało się, że mieszkaniec powiatu nowomiejskiego prowadził renaulta mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 22–latkowi.

Natomiast w gminie Iława policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. W trakcie czynności okazało się, że 53–latek jechał jednośladem mając prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie.
Nietrzeźwi kierujący to od lat jeden z największych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju. Tylko w 2020 roku na terenie powiatu iławskiego tacy nieodpowiedzialni kierujący spowodowali 47 zdarzeń drogowych.

Kętrzyn

W niedzielę (11.04.2021) kwadrans po godz. 16:00 w miejscowości Kwiedzina w gm. Kętrzyn policjanci z kętrzyńskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę motoroweru.  Podczas rozmowy z kierującym funkcjonariusze wyczuli woń alkoholu. Jak się okazało 47-latek kierował pojazdem marki Rauter w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u mężczyzny 1 promil alkoholu w organizmie. Dodatkowo podczas kontroli okazało się , że pojazd nie ma aktualnych badań technicznych. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny jednośladu. Motorower został zabezpieczony, a następnie przekazany osobie wskazanej. Mężczyzna natomiast po wykonaniu czynności został zwolniony.

Wkrótce 47-latek odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Lidzbark Warmiński

Od początku tego roku na drogach powiatu lidzbarskiego zatrzymanych zostało już 29 nietrzeźwych kierujących. Tylko podczas tego weekendu zatrzymano ich 3.

W piątek (09.04.2021) około godz. 15:00 policjanci ogniwa ruchu drogowego na drodze powiatowej 1403N pomiędzy miejscowościami Lubomino - Bieniewo podjęli interwencję wobec kierującego rowerem, który nie zastosował się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Podczas kontroli drogowej okazało, że to nie jedyne jego przewinienie. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w organizmie 67-latka wykazało 0,4 promila. Rower przekazano osobie wskazanej. Po kontroli mężczyzna poszedł pieszo „wzbogacony” o dwa mandaty karne. 

Tego samego dnia około godz. 20:00 policjanci zespołu patrolowo-interwencyjnego z KP Orneta w miejscowości Opin zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Nissan Micra. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało u 44-letniego mieszkańca gminy Orneta prawie 0,7 promila alkoholu w organizmie. Kierującemu zatrzymano uprawnienia do kierowania, a pojazd przekazano osobie wskazanej.

W sobotę około 19:30 policjanci ogniwa ruchu drogowego przeprowadzili kontrolę na ul. Kopernika w Ornecie. Podczas badania policjant wydał sygnał do zatrzymania kierującemu celem przeprowadzenia badania. Kierujący nie zastosował się do niego i ominął go chcąc uniknąć badania. Kierujący został zatrzymany do kontroli drogowej na ul. Wodnej, gdzie został spowolniony przez ruch pojazdów. Już po chwili było wiadomo, co jest powodem takiego zachowania. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało u 34-letniego mieszkańca gminy Orneta ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Nie posiadał on także uprawnień do kierowania. Po kontroli drogowej został ukarany dwoma mandatami karnymi. W niedługim czasie usłyszy zarzuty za popełnione przestępstwo i sprawa trafi do sądu.

Również nadmierna prędkość stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego policjanci regularnie kontrolują kierowców również pod tym kątem. W piątek lidzbarski patrol ruchu drogowego dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, kontrolował prędkość, z jaką poruszają się kierujący w miejscowości Rogóż w gm. Lidzbark Warmiński. Około godz. 12:00 kontroler ruchu drogowego wydał sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej kierującej pojazdem marki Mercedes. 36-letni mężczyzna poruszał się z prędkością 122 km/h w obszarze zabudowanym przy ograniczeniu do 50 km/k. Mieszkaniec Poznania za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem i jego konto kierowcy zasili 10 pkt karnych. 36-latek na najbliższe 3 miesiące stracił też prawo jazdy.

Mrągowo

Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Pijany rowerzysta najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego. W piątek po godz. 20:00 kierująca osobówką, jadąca na trasie Wymysły – Szestno w kierunku Mrągowa, zwróciła uwagę na nieoświetlonego rowerzystę, który jechał tzw. szlaczkiem. Kobieta obawiając się o życie mężczyzny uniemożliwiła mu dalszą jazdę i wezwała na miejsce policję. Funkcjonariusze, którzy przyjechali pod wskazany adres potwierdzili przypuszczenia kobiety. Rowerzysta miał 2 promile alkoholu w organizmie i ta podróż na pewno nie była dla niego bezpieczna.

W sobotę po godz. 19:00 policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego BMW 5. Już w rozmowie z nim, funkcjonariuszom udało się wyczuć, że 23-latek pił wcześniej alkohol. Badanie alkomatem już tylko potwierdziło ten stan. Mężczyzna miał blisko 0,9 promila alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach ustalono, że w 2019 roku Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał wobec niego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych przez najbliższe 3 lata.

Kolejny amator jazdy za kierownicą po alkoholu, został ujęty przez świadków w niedzielę po godz. 14:00 w pobliżu „Orlika” przy ul. Żołnierskiej w Mrągowie. Świadkowie zauważyli, jak 26-latek kierując osobową skodą, niekontrolowanymi ruchami powoduje zagrożenie w ruchu drogowym dla osób znajdujących się w pobliżu. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na wskazane miejsce ustalili, że mężczyzna miał ponad 1,8 promila alkoholu w organizmie. Tego dnia stracił prawo jazdy.

Pisz

Podczas minionego weekendu policjanci z powiatu piskiego wyeliminowali z ruchu aż 6 nietrzeźwych kierujących. Wszyscy zostali zatrzymani do kontroli drogowej w sobotę. Niechlubnym „rekordzistą” okazał się 65-letni mieszkaniec Pisza kierujący pojazdem marki VW, który został zatrzymany dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Było to w sobotę po godz. 19.00 na ulicach Pisza. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Trafił do policyjnego aresztu, a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Prawie 2 promile alkoholu w organizmie miał kierujący pojazdem marki Renault 50-latek. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej w sobotę przed północą w Rucianem – Nidzie. Blisko 1,5 promila miał 40-letni kierowca jadący samochodem marki Mazda. Tego kierującego funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu przed południem w Piszu. Policjanci zatrzymali też dwóch kierujących, których stan trzeźwości wynosił w granicach od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie, co jest wykroczeniem. Był to kierowca koparko – ładowarki oraz kierowca ciągnika rolniczego.

W piątek (09.04.2021) po godz. 9:00 na drodze krajowej nr 58 w okolicach miejscowości Babrosty doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Samochód osobowy zderzył się tam z ciężarówką. Na miejscu policjanci ustalili, że kierujący pojazdem marki Alfa Romeo jechał od strony Białej Piskiej. W pewnym momencie zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w lewy przedni bok pojazdu ciężarowego marki Volvo jadącego z przeciwka od strony Pisza. W wyniku uderzenia samochód osobowy zjechał do przydrożnego rowu. Alfą romeo kierował 64-letni mieszkaniec gminy Biała Piska, a samochodem ciężarowym 48-letni mieszkaniec Grajewa. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Pasażerka z osobówki zabrana została do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że kobieta nie doznała poważniejszych obrażeń. Kierowca pojazdu marki Alfa Romeo za spowodowanie kolizji ukarany został przez policjantów mandatem karnym.

 • Uszkodzony samochód Alfa Romeo na polu poza drogą
  Alfa Romeo biorące udział w zdarzeniu drogowym

Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na trasie Pisz - Jeże w niedzielę około południa 29-letni kierowca pojazdu marki Ford stracił prawo jazdy. Samochód ten jechał od strony miejscowości Jeże. Podczas wyprzedzania doprowadził do bocznego zderzenia z jadącym przed nim samochodem marki Fiat. Kierowca Forda zmusił także policjanta jadącego z przeciwka oznakowanym radiowozem do zjechania na pobocze i zatrzymania się w celu uniknięcia zderzenia. W sprawie 29-letniego mieszkańca gminy Pisz, który spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, sporządzony zostanie wniosek do sądu o ukaranie go. W niedzielę przed godz. 16.00 w Piszu patrol zatrzymał do kontroli drogowej motorower. Jechał nim 14-latek, który nie posiadał uprawnień do kierowania tym pojazdem. Funkcjonariusze ustalili, że motorower udostępnił mu ojciec, za co został ukarany przez policjantów mandatem karnym.

Węgorzewo

Nie tylko alkohol w organizmie kierowcy jest zagrożeniem. Tak samo, a nawet gorzej działają na zachowanie kierowcy inne substancje. W sobotę (10.04.2021r) po północy węgorzewscy kryminalni w trakcie pełnionej służby zauważyli na parkingu pojazd, w którym znajdowało się kilku mężczyzn.  W trakcie ich legitymowania, jeden z nich podając dowód osobisty, nie zauważył, że jest na nim biały nalot po proszku. Zauważyli to natomiast funkcjonariusze i w związku z tym przeprowadzili kontrolę osobistą mężczyzny. Kryminalni w trakcie wykonywanych czynności ujawnili w odzieży mieszkańca gminy Budry dwa woreczki z białym proszkiem. Mężczyzna od razu oświadczył policjantom, że to amfetamina, którą ma na własny użytek. Wstępne badanie policyjnym testerem potwierdziło, że biały proszek znaleziony przy 19-latku to amfetamina. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia. Policjanci ustalają źródło pochodzenia narkotyku. Zabezpieczone środki odurzające zostaną poddane badaniom laboratoryjnym.

(tm)

Powrót na górę strony