Zgubił ich brak maseczek - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zgubił ich brak maseczek

Od początku wprowadzenia stanu epidemii policjanci systematycznie sprawdzają, czy mieszkańcy Warmii i Mazur dostosowują się do zaleceń i obowiązków związanych ze jej zwalczaniem. Mundurowi przypominają o zasadach bezpieczeństwa, wzajemnej odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych. Szczególną uwagę zwracają na stosowanie środków ochrony, które mogą uchronić nas wszystkich przed zarażeniem i ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii. Niestety, pomimo wielu apeli o przestrzeganie reżimu sanitarnego i troski o bezpieczeństwo, nadal nie brakuje osób świadomie łamiących przepisy.

W miniony weekend (10-11.04.2021) policjanci interweniowali ponad 2600 razy wobec osób nie stosujących się do nakazu zaałaniania ust i nosa maseczką. Wystawili ponad 300 mandatów karnych, a wobec ponad 140 osób skierowali wnioski o ukaranie do sądów.Dla niektórych brak maseczki był dopiero początkiem ich kłopotów.  

Bartoszyce:

W piątek, (9.04.21r.), po godz. 14:00 policjanci patrolujący Bartoszyce na jednej z ulic zauważyli mężczyznę niestosującego się do obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką. W trakcie legitymowania 23-latka okazało się, że jest poszukiwany do odbycia 146 dni zastępczej kary pozbawienia wolności. Po godz. 15:00 w Górowie Iławeckim miejscowi policjanci wylegitymowali 32-latka, który szedł jedną z ulic miasta bez maseczki. Okazało się, że mieszkaniec gminy jest poszukiwany na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwo włamania się do kościoła i zniszczenia jego wnętrza. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu skąd przewieziono ich do zakładu karnego.

Iława:

Dzielnicowi podczas obchodu rejonu służbowego zauważyli grupę mężczyzn, którzy nie mieli założonych na usta i nos maseczek. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyzn oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Mundurowi znali ich z wcześniejszych interwencji, w związku z powyższym skontrolowali mieszkańców Iławy. Okazało się, że 26-latek posiadał przy sobie woreczek strunowy z suszem roślinnym. Podczas badania narkotestem mundurowi ustalili, że jest to marihuana. Funkcjonariusze zatrzymali mieszkańca Iławy i osadzili w policyjnej celi. W trakcie dalszych czynności okazało się, że to nie wszystkie narkotyki, które posiadał mężczyzna. W domu 26-latka policjanci znaleźli 28 szt. tabletek ecstasy i prawie 15 gramów marihuany. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu mieszkańcowi Iławy.

W myśl art. 62. 1. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii „Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat ”.

  • zabezpieczone narkotyki
  • zabezpieczone narkotyki
  • zabezpieczone narkotyki

Lidzbark Warmiński:

Do zatrzymania osoby poszukiwanej doszło w Lidzbarku Warmińskim na ul. Lipowej, gdzie policjanci prewencji podjęli interwencję wobec dwóch kobiet, które nie zastosowały się do obowiązku zakrywania ust i nosa i popełniły wykroczenie z art. 116 § 1a kw. Podczas sprawdzenia w policyjnych bazach danych okazało się, że jedna z kobiet jest poszukiwana przez Sąd Rejonowy w Bartoszycach do odbycia kary w zamian za nieuiszczoną grzywnę za wykroczenie.

Szczytno:

W niedzielę (11.04.21r.) olsztyńscy funkcjonariusze, którzy pełnili służbę na terenie powiatu szczycieńskiego, około godz. 15:00 w miejscowości Kamionek w gminie Szczytno, zauważyli mężczyznę, który siedząc na przystanku autobusowym nie stosował się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W trakcie podjętej przez mundurowych interwencji mężczyzna zaczął zachowywać się nerwowo. Policjanci zweryfikowali jego dane w policyjnych systemach i potwierdzili jego tożsamość. Wydawałoby się, że na tym interwencja się zakończy, gdyż mężczyzna przeprosił za swoje zachowanie, założył maseczkę i chciał pośpiesznie wracać do domu. Sprawy potoczył się jednak inaczej. Okazało się, że 36-latek złamała obowiązującą go do 18 kwietnia br. kwarantannę. Jak sam oświadczył „z domu wyszedł tylko na chwile, aby się przejść”. Teraz o lekceważącej postawie 36-latka zostanie poinformowany sąd oraz pracownicy Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej.

Olsztyn:

Uwagę funkcjonariuszy przykuł młody mężczyzna, który wczoraj (11.04.2021) w rejonie ul. Niepodległości w Olsztynie nie stosował się do sygnalizacji świetlnej - przeszedł przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Na domiar złego 20-latek nie stosował się do obowiązujących przepisów związanych ze zwalczaniem stanu epidemii koronawirusa i poruszał się bez obowiązkowej maseczki. Na widok policyjnego patrolu młody mężczyzna zaczął uciekać. Pościg pieszy nie trwał zbyt długo, ponieważ po przebiegnięciu około 200 metrów został on obezwładniony i zatrzymany.
Okazało się, ze 20-latek jest kompletnie pijany. W trakcie policyjnych czynności był agresywny. Policjanci zdecydowali, aby 20-latek ochłonął w izbie wytrzeźwień, do której został odwieziony. Teraz mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed sądem.
(rp)
 

(jk/bm/ic/rp/rj)

 

Powrót na górę strony