Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwani za niealimentację nie unikną odpowiedzialności za narażenie małoletnich na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych

Zgodnie z art. 209 § 1 Kodeksu karnego, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego, co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym uprawnionym organem podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności nawet do roku. Na taki zarzut naraził się 35-letni mieszkaniec Szczytna i 58-letni mieszkaniec gminy Świętajno. Obaj mężczyźni długotrwale uchylali się od obowiązku wypłacania świadczeń na rzecz uprawnionych małoletnich, narażając ich na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Sąd Rejonowy w Szczytnie z uwagi na ich postawę wymierzył im zastępcze kary pozbawienia wolności.

W poniedziałek (22.03.2021r.) około godz. 11:30 szczycieńscy mundurowi zatrzymali 35-latka, który poszukiwany był przez miejscowy sąd. Funkcjonariusze z referatu patrolowo – interwencyjnego mając podejrzenie, że mężczyzna może ukrywać się w jednym z domów położonych na terenie miasta, zapukali do jego drzwi. W progu mieszkania pojawił się 35-latek, który zaskoczony był wizytą policjantów.
Natomiast tego samego dnia parę minut po godzinie 17:00 w miejscowości Jerutki na terenie gminy Świętajno, mundurowi zatrzymali 58-latka, który również liczył, że uniknie odpowiedzialności za popełnione przez siebie przestępstwo. Mężczyzna doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jaki był cel wizyty funkcjonariuszy. 58-letni mieszkaniec gminy Świętajno od dłuższego czasu ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, gdyż ciążył na nim zarzut popełnionego przestępstwa dotyczącego niealimentacji. Zgodnie z decyzją Sądu Rejonowego w Szczytnie zarówno 35 jak i 58-latek, zostali zatrzymani i przewiezieni do wskazanych zakładów karnych, gdzie spędzą najbliższe miesiące. 

(ic/kh)

Powrót na górę strony