Dozór policyjnym dla 35, 40 i 68-latka za znęcanie się - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dozór policyjnym dla 35, 40 i 68-latka za znęcanie się

Dozór policyjny, zakaz kontaktowania się oraz zbliżania do pokrzywdzonej. Taki środek zapobiegawczy decyzją prokuratora zastosowano wobec 35, 40 i 68-latka. Teraz sprawcom przemocy domowej, za popełnione przestępstwo, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Iława

Policjanci zostali poinformowani, iż w jednym z domów na terenie gminy Iława dochodzi do znęcania. Jak się okazało 40-latek znajdując się pod działaniem alkoholu, ale również będąc trzeźwym wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał pokrzywdzoną, groził pozbawieniem życia, niszczył mienie oraz bił. Kobieta oświadczyła, że ma już dość takiego traktowania dlatego zawiadomiła policjantów. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę. Policjanci 40-latkowi przedstawili zarzut, a Prokurator Prokuratury Rejonowej w Iławie zastosował policyjny dozór. Teraz mężczyzna będzie musiał stawiać się w jednostce policji oraz ma nakaz informowania o zamierzonym wyjeździe z podaniem miejsca pobytu i terminie powrotu, ma zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz zakaz zbliżania się do kobiety.

Olsztyn

W sobotę (20.03.2021r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o awanturze domowej w jednym z mieszkań na terenie miasta. Na miejscu funkcjonariusze zastali 68-letnią kobietę. Z relacji zgłaszającej wynikało, że syn będąc w stanie nietrzeźwości był wobec niej agresywny – wyzywał ją słowami wulgarnymi, a także szarpał i uderzał po ciele. Mężczyzna przed przyjazdem policyjnego patrolu wyszedł z mieszkania. Interweniujący funkcjonariusze zatrzymali agresora na klatce schodowej, który był kompletnie pijany. Badanie alkomatem potwierdziło ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. 35-latek trafił do policyjnego aresztu.
Pokrzywdzona kobieta postanowiła opowiedzieć o dramacie, który odbywał się w jej mieszkaniu przez kilka lat. Z ustaleń śledczych wynika, że 35-latek miał wielokrotnie wszczynać awantury podczas których wyzywał swoją matkę słowami wulgarnymi, uderzał ją po ciele, szarpał, popychał, a także groził pozbawieniem życia. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego nad matką. Wobec 35-latka zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia wspólnie zamieszkiwanego lokalu. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Szczytno

Dozór policyjny to wolnościowy, nieizolacyjny środek zapobiegawczy, który polega na tym, że podejrzany (oskarżony) pozostający na wolności, zobowiązany jest do wypełniania nałożonych na niego obowiązków. Ma on na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego przez ograniczenie swobody, polegającej na systematycznym kontrolowaniu i pozostawieniu podejrzanego do dyspozycji sądu lub prokuratury. Taki właśnie środek zapobiegawczy zastosowała miejscowa Prokuratura wobec 68-letniego mieszkańca Szczytna, podejrzanego o przestępstwo znęcania się nad małżonką.

W weekend (19/21.03.2021r.) szczycieńscy śledczy przyjęli zawiadomienie od 65-letniej mieszkanki Szczytna, która zeznała, że od października ubiegłego roku fizycznie i psychicznie znęca się nad nią jej 68-letni mąż. Z relacji kobiety wynikało, że 68-latek wszczyna awantury domowe, podczas, których wyzywa ją słowami wulgarnymi, poniża, krytykuje i grozi pozbawieniem życia. Ponadto podejrzany miał stosować przemoc fizyczną wobec kobiety. Mężczyzna znajdując się pod działaniem alkoholu niszczył również sprzęt należący do ich wspólnego gospodarstwa domowego.  Natychmiast po złożeniu przez pokrzywdzoną zawiadomienia, 68-latek został zatrzymany przez mundurowych. Po wykonanych czynnościach, policjanci przedstawili mu zarzut znęcania się nad 65-latką. Na wniosek śledczych, prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór, zakaz kontaktowania oraz zbliżania się do małżonki.
Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. W naszej komendzie zawsze czekają policjanci gotowi wysłuchać ofiary przemocy domowej
i nieść i natychmiastową pomoc.

Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

http://www.niebieskalinia.info/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(aj/ic/kh)

Powrót na górę strony