Szczytno: Policjanci rozmawiali z rodzicami uczniów z Gimnazjum w Dźwierzutach
Policjanci ze Szczytna realizują wojewódzki program profilaktyczno-edukacyjny „Zanim będzie za późno”, skierowany do rodziców uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Program został stworzony przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Patronat nad przedsięwzięciem objął Wojewoda Warmińsko- Mazurski, natomiast patronat medialny sprawuje TVP Olsztyn oraz Radio Olsztyn. W ramach tego programu policjanci rozmawiali z rodzicami uczniów z Gimnazjum w Dźwierzutach.
Wczoraj szczycieńscy policjanci spotkali się z rodzicami uczniów z Gimnazjum w Dźwierzutach. W ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego „Zanim będzie za późno”. Sierż. sztab. Ewa Szczepanek przybliżyła osobom obecnym na spotkaniu problem społeczny jakim jest używanie środków psychoaktywnych przez młodzież. Policjantka omówiła również odpowiedzialność prawną osób nieletnich oraz wyniki badań, które zostały przeprowadzone w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Dowodzą one, że co czwarty uczeń klasy gimnazjalnej ma za sobą doświadczenia związane z używaniem marihuany lub haszyszu, natomiast co dziesiąty uczeń wąchał substancje w celu odurzenia się. Podobnie wygląda sytuacja w szkołach ponadgimnazjalnych, gdzie więcej niż co trzeci próbował marihuany lub haszyszu, a więcej niż co czwarty uczeń ma za sobą doświadczenie łączenia alkoholu i marihuany, a co dziesiąty łączył alkohol z tabletkami. Powyższe dane potwierdzają wzrost liczby młodzieży uzależnionej od różnorodnych substancji, które niszczą nie tylko zdrowie fizyczne ale też negatywnie wpływają na psychikę młodych ludzi. Uzależnienia mają ścisły związek z popełnianiem czynów zabronionych oraz łamaniem norm społecznych i prawnych. Narkomania stała się problemem społecznym, a procesy rozprzestrzeniania się tego zjawiska wzmagają się wraz ze wzrostem roli środków masowego przekazu i różnorodnej komunikacji opartej na demokratycznych postanowieniach prawnych.
Niniejszy program „Zanim będzie za późno” skierowany jest do rodziców uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym założeniem programu jest dotarcie do jak największej liczby rodziców oraz zachęcenie ich do współpracy, aby razem móc działać na rzecz młodzieży zagrożonej tak szybko rozprzestrzeniającym się zjawiskiem narkomanii. Wspólne spotkania i rozmowy pozwalają rodzicom zdobyć wiedzę, która kolei pozwoli im rozpoznawać symptomy zażywania narkotyków, wskaże sposób postępowania z dzieckiem w przypadku wystąpienia problemu oraz podniesie świadomość prawną związaną z narkomanią. Podczas spotkań rodzice poprzez wypracowanie odpowiednich metod współpracy z nauczycielem, pedagogiem, a przede wszystkim swoim dzieckiem uczą się, jak pomóc dziecku na samym początku wystąpienia problemu, zanim będzie za późno. Spotkania edukacyjne prowadzone przez policjanta i specjalistę ds. uzależnień są organizowane raz w miesiącu na terenie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.