KWP: Jeszcze lepiej zrozumieć i pomagać
Policjanci z Oddziału Prewencji Policji, Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Olsztynie i funkcjonariusze olsztyńskiej Komendy Miejskiej Policji uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych przez przedstawicieli warszawskiej Fundacji „Multiocalenie”. Na co dzień zajmuje się ona przede wszystkim pomocą Polakom i osobom polskiego pochodzenia na terenie byłego ZSRR oraz imigrantom, uchodźcom i repatriantom w Polsce. Ważnym działaniem fundacji są także szkolenia z różnic kulturowych i religijnych, prowadzone dla Policji, Straży Granicznej i urzędników, mających w swojej pracy kontakt z cudzoziemcami. Jest to szczególnie istotne w służbie policjantów z Warmii i Mazur, gdzie goszczą uchodźcy z Ukrainy. Wszystko po to, aby sytuacje tych osób lepiej rozumieć i tym samym, lepiej im pomagać.
Dziś odbyło się już drugie szkolenie pn. "Sytuacja prawna osób będących w procedurze nadania statusu uchodźcy i azylu w Polsce". Zrealizowali je pracownicy Fundacji "Multiocalenie", która na co dzień zajmuje się przede wszystkim pomocą Polakom i osobom polskiego pochodzenia na terenie byłego ZSRR oraz imigrantom, uchodźcom i repatriantom w Polsce. Ważnym działaniem fundacji są szkolenia z różnic kulturowych i religijnych, prowadzone dla Policji, Straży Granicznej i urzędników, mających w swojej pracy kontakt z cudzoziemcami.
W związku z tym, że na Warmii i Mazurach przebywają uchodźcy z Ukrainy, tematyka szkoleń jest niezwykle istotna dla codziennej służby policjantów z garnizonu.
Podczas dwóch szkoleń w Olsztynie Pani Prezes Fundacji - Dorota Parzymies oraz pracownik - Olena Ostafi, Polka z Ukrainy, skupiły się wokół tematu sytuacji prawnej cudzoziemców w Polsce /procedury, dokumenty, powody wyjazdów/, a także przybliżyły obyczajowość i mentalność osób polskiego pochodzenia i Polaków z Ukrainy.
Celem szkolenia było przygotowanie policjantów do pełnienia służby w Rybakach i Łańsku, miejscu przebywania Polaków przesiedlonych z Doniecka. Treści przekazane na szkoleniu pozwolą policjantom lepiej rozumieć ich sytuację, z większą empatią podchodzić do wykonywanych tam obowiązków.
Podczas zajęć policjanci skupiali się także na wyjaśnieniu ewentualnych sytuacji, w których w wyniku różnic kulturowych może dojść do złamania prawa przez cudzoziemców.
sk/af