Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Alkohol i narkotyki wypierają zdrowy rozsądek. Policyjne interwencje wobec bezmyślnych kierujących

Alkohol lub inne podobnie działające substancje odurzające krążące w organizmie kierowcy są poważnym zagrożeniem dla każdej osoby, która spotka go na swojej drodze oraz dla niego samego. Dlatego tak ważna jest prawidłowa reakcja świadków na nietrzeźwych kierujących i szybka interwencja policjantów w tej sprawie. Usuwając z ruchu drogowego bezmyślnych kierowców, którzy za kierownice wsiedli po alkoholu lub narkotykach, mamy realny wpływ na poziom bezpieczeństwa na naszych drogach.

Tylko w ciągu minionej doby (03.03.2021) policjanci na Warmii i Mazurach zatrzymali i wyeliminowali z ruchu drogowego 7 nietrzeźwych kierujących. Jeżeli komuś się wydaje, że to nie jest duża liczba, powinien sobie uświadomić, że każdy ten kierujący był potencjalnym sprawcą śmiertelnego wypadku drogowego. Każda nietrzeźwość na drodze – pieszego, rowerzysty, czy kierującego jakimkolwiek innym pojazdem – jest poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kętrzyn

W środę o godz. 13:30 policjanci z Komisariatu Policji w Korszach na ul. Mickiewicza zauważyli, że za kierownicą VW siedzi znany im osobiście z wcześniejszych interwencji mężczyzna, który kieruje autem nie mając do tego uprawnień. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali kierującego oraz pojazd do kontroli drogowej. Jak się okazało, mieszkaniec gminy Korsze nie dość, że kierował pojazdem bez prawa jazdy, to dodatkowo okazało się, że jest pijany. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 45-latek ma promil alkoholu w organizmie. Teraz mężczyzna stanie przed sądem. Odpowie zarówno za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz wykroczenie kierowania pojazdem bez uprawnień.

Nidzica

Około godz. 17:30 patrol nidzickiej drogówki zatrzymał na terenie miasta do kontroli drogowej samochód osobowy marki Opel. Zapach alkoholu wskazywał, że siedzący za kierownicą 37–latek może być pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy. Podczas badania stanu trzeźwości mężczyzna „wydmuchał” blisko 3,2 promila alkoholu. Ponadto, sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, ze 37-latek nie posiadał przy uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Niebawem mężczyzna odpowie przed sądem.

Dwie godziny później około godz. 19:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał informację o zdarzeniu drogowym koło miejscowości Rączki. Świadkami, a zarazem pierwszymi na miejscu zdarzenia byli mł. asp. Radosław Ferszt i st. sierż. Łukasz Krzysztyniak – policjanci z Komisariatu Policji w Olsztynku, którzy po skończonej służbie wracali do domów. Funkcjonariusze swoimi pojazdami zabezpieczyli miejsce wypadku, udzielili pomocy przedmedycznej uczestnikom zdarzenia i zawiadomili o zaistniałej sytuacji służby ratownicze. Z ustaleń policjantów z Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Nidzicy wynika, że kierujący samochodem marki VW Passat, 38-letni mieszkaniec gm. Kozłowo, zjechał na lewe pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Badanie stanu trzeźwości wykazało 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna z urazem nogi został przetransportowany do szpitala w Działdowie, natomiast pasażerka, która również była nietrzeźwa (2 promile alkoholu w organizmie) nie odniosła obrażeń. Patrol ruchu drogowego obligatoryjnie zatrzymał 38-latkowi uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Nieodpowiedzialny kierowca będzie musiał liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego zachowania.

 

  • Rozbity samochód stojący przy drzewie, w które wcześniej uderzył
    Rozbity samochód stojący przy drzewie, w które wcześniej uderzył
  • Rozbity samochód stojący przy drzewie, w które wcześniej uderzył
    Rozbity samochód stojący przy drzewie, w które wcześniej uderzył

 

Nowe Miasto Lubawskie

Tego samego dnia, tylko kilka godzin wcześniej, około godz. 8:30 oficer dyżurny nowomiejskiej komendy Policji otrzymał informację, że kierujący volkswagenem może znajdować się pod działaniem alkoholu. Na miejsce zostali skierowani policjanci ogniwa ruchu drogowego, którzy zatrzymali wskazane auto do kontroli na ulicy Rynek w Nowym Mieście Lubawskim. Przeprowadzone badanie trzeźwości potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia. 66-letni mieszkaniec Nowego Miasta Lubawskiego siedzący za kierownicą volkswagena miał w organizmie ponad promil alkoholu. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara finansowa. Na uwagę zasługuje wzorowa postawa świadka, który o swych podejrzeniach powiadomił policjantów. W minionym roku nowomiejscy policjanci wyeliminowali z dróg powiatu 154 nietrzeźwych kierujących.

Pisz

Policjanci z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie w nocy na ul. Dworcowej zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki VW Passat. Sposób jazdy kierującego tym autem wskazywał, że może znajdować się po działaniem alkoholu. Za kierownicą passata siedział 25-letni mieszkaniec piskiej gminy. Mężczyzna od początku zachowywał się nerwowo. Okazało się, że jechał nie posiadając uprawnień do kierowania. Kierowca był trzeźwy, ale badanie testerem narkotykowym wykazało obecność amfetaminy w organizmie 25-latka. Pobrana mu została krew do dalszych badań. W jego samochodzie funkcjonariusze znaleźli torebkę strunową z zawartością białego proszku, którego wstępne badanie wykazało, że jest to amfetamina. Zawiniątko schowane było między fotelami. W rozmowie z policjantami 25-latek powiedział, że w ciągu dnia zażywał amfetaminę, a ten woreczek należy do niego. W tej sytuacji kierujący został zatrzymany w policyjnym areszcie. Jeżeli badanie krwi 25-latka wykaże, że rzeczywiście był pod działaniem amfetaminy usłyszy zarzut kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających. Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli natomiast zabezpieczony przez policjantów biały proszek okaże się amfetaminą dojdzie do tego zarzut posiadania narkotyków. Jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

Węgorzewo

„Jechałem do kolegi bo prosił o pomoc, a wypiłem tylko dwa piwka…” – tak nieudolnie tłumaczył się pewien motorowerzysta węgorzewskim policjantom. Do kontroli drogowej zatrzymali go w miejscowości Pozezdrze. Jego styl jazdy wyraźnie sugerował, że może się on znajdować pod wpływem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 41-latka wykazało w jego organizmie blisko promil alkoholu. W najbliższym czasie mieszkaniec gminy Pozezdrze ze swojego zachowania będzie tłumaczyć się przed sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres nie krótszy niż 3 lata i dodatkowo świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Apelujemy, aby nie pozostawać obojętnym na to, co dzieje się obok nas. Szybka, zdecydowana reakcja oraz natychmiastowe powiadomienie policji może przyczynić się do uniknięcia nieszczęścia, a nawet uratowania ludzkiego życia. Pijani kierowcy to realne zagrożenie na drogach. Są sprawcami wielu kolizji i wypadków, w tym również tych tragicznych w skutkach.

(tm)

Powrót na górę strony