Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Rozwaga, odpowiedzialność i bezwzględna trzeźwość to cechy, którymi powinien odznaczać się każdy uczestnik ruchu drogowego. Ma to tym bardziej ogromne znaczenie, iż każdy uczestnik ruchu drogowego nie odpowiada tylko za siebie, ale i za inne postronne osoby. W miniony weekend (19-21.02.2021r.) na Warmii i Mazurach doszło do 5 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 6 osób zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 130 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 26 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W niedzielę (21.02.2021r.) przed godz. 14:00 na trasie Wiatrowiec-Sokolica (droga powiatowa nr 1695N) doszło do zdarzenia drogowego, w wyniku którego jedna osoba trafiła do szpitala. Policjanci ustalili, że 31-latek kierujący renaultem w trakcie włączania się do ruchu wyjechał z posesji nie ustępując pierwszeństwa przejazdu jadącemu drogą 1695N 49-latkowi kierującemu oplem. Auta zderzyły się, a jadąca w oplu pasażerka trafiła do szpitala na badania. Policjanci wykonali oględziny miejsca zdarzania i zabezpieczyli oba auta na parkingu strzeżonym. Po kilku godzinach okazało się, że kobieta doznała niegroźnych obrażeń, a tym samym zdarzenie
to było kolizją, a nie wypadkiem drogowym. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym odpowie 31-latek, grozi mu kara grzywny do 5 tys. zł.

 • samochód leżący w rowie
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Przód pojazdu leżącego w rowie, po prawej stronie widać tył pojazdu
  Miejsce zdarzenia drogowego

W niedzielę (21.02.2021r.) po godz. 13:00 dzielnicowy z Bisztynka na jednej z ulic miasta zatrzymał do kontroli drogowej mężczyznę kierującego audi. Po sprawdzeniu danych mężczyzny w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mieszkaniec gminy Jeziorany nie powinien kierować, bo nie ma uprawnień. 25-latek odmówił przyjęcia mandatu karnego, więc jego sprawą zajmie się sąd. Za wykroczenie kierowania bez uprawnień, w postępowaniu przed sądem grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

Również w niedzielę po godz. 23:00 w Górowie Iławeckim miejscowi policjanci zauważyli mężczyznę kierującego oplem, który nieadekwatnie do sytuacji na drodze zatrzymał swój samochód na skrzyżowaniu. Chwilę później policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej. Okazało się, że 19-latek kierujący oplem ma sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, który obowiązuje do czerwca br. Auto 19-latka zostało przekazane osobie z uprawnieniami. Młody mężczyzna odpowie przed sądem za przestępstwo naruszenia sądowego zakazu, grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Działdowo

W piątek (19.02.2021r.) w Działdowie kierująca pojazdem marki Hyundai nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdowi marki Honda, na skutek czego kierujący Hondą uderzył w lampę oświetleniową. Sprawczynię kolizji policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

Z kolei w niedzielę (21.02.2021r.) na trasie Uzdowo – Myślęta, kierujący pojazdami marki Opel Astra i Volvo podczas manewru wymijania nie zachowali odpowiedniej odległości na skutek czego uszkodzeniu uległy lusterka zewnętrzne obydwu pojazdów. Również w tym przypadku dla obu kierujących pojazdami, uczestników zdarzenia, interwencja Policji zakończyła się mandatowo.

W tym samym dniu w miejscowości Wielki Łęck patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 53-letniego mieszkańca gminy Płośnica. Mężczyzna kierował rowerem będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie alkotestem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości 53-latkowi grozi kara grzywny lub aresztu. Ponadto mężczyzna musi liczyć się z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne, nawet na okres do 3 lat.

Następnie na ulicy Lidzbarskiej w Działdowie funkcjonariusze działdowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Volvo. Przyczyną kontroli była nadmierna prędkość, z jaką poruszał się kierowca tego pojazdu. To 23-letni mieszkaniec Działdowa, który jechał z prędkością 108km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.  Policjanci ukarali mężczyznę mandatem karnym i zatrzymali mu elektronicznie prawo jazdy. 23-latek przez najbliższe 3 miesiące będzie objęty zakazem prowadzenia pojazdów na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez starostę działdowskiego.

Elbląg

Podczas minionego weekendu policjanci z elbląskiej komendy zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących. Rekordzista miał ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie. W sumie 3 nietrzeźwych spowodowało kolizje. W tych zdarzeniach na szczęście nikt nie ucierpiał. Weekendowym rekordzistą wśród nietrzeźwych kierowców okazał się 28-latek, który samochodem daewoo wjechał do rowu. Mężczyzna został zatrzymany w miejscowości Dymnik (gm. Rychliki). Miał 2,6 promila alkoholu w organizmie i nie miał prawa jazdy.
Inny kierujący, który doprowadził do kolizji to 25-latek. Mężczyzna jechał fordem mondeo. Na ulicy Hetmańskiej w Elblągu zderzył się z mercedesem. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.
Ostatnim nietrzeźwym, który spowodował kolizję to 38-latek, który na drodze S7 w okolicach Pasłęka, stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i uderzył w bariery ochronne. Mężczyzna kierował bez uprawnień. Miał 2 promile alkoholu w organizmie.
W sumie podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali, aż 5 nietrzeźwych kierujących. Wszyscy odpowiedzą za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Ełk

Miniony weekend przyniósł niestety kolejne interwencje z nietrzeźwymi kierowcami. W niedzielny wieczór jeden z kierowców w Ełku zauważył jadący ulicami miasta pojazd, którego kierowca kilkukrotnie złamał przepisy drogowe i jechał niebezpiecznie. Przy możliwej okazji podszedł do tego samochodu. Za kierownicą siedziała kobieta, od której wyczuwalny był zapach alkoholu. Mężczyzna wyciągnął kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwej kierującej dalszą jazdę. Kobieta jechała sama. Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez policjantów wykazało u 51-latki ponad promil alkoholu w organizmie.

Nieodpowiedzialnością wykazał się także 33-letni mieszkaniec podełckiej miejscowości. Jak się okazało, mężczyźnie w nocy skończył się alkohol, dlatego postanowił pojechać do sklepu w Ełku na zakupy. Ta podróż nie miała szczęśliwego finału. Mężczyzna stracił panowanie nad swoim pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Trafił do szpitala, ale nie wymagał hospitalizacji. Miał prawie 2,5 promila alkoholu w swoim organizmie.

Iława

Prędkość pojazdu, a tym bardziej w obecnie panujących warunkach jest podstawowym elementem warunkującym długość drogi hamowania. Dotyczy to zarówno drogi przebytej w czasie określanym jako czas reakcji psychicznej i fizycznej kierowcy, zwłoki wynikającej z działania mechanizmów układu hamulcowego oraz właściwej drogi hamowania. Przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących pojazdami na drogach naszego kraju są szczególnie niebezpieczną i niestety nagminną formą nagannych zachowań kierowców.

W Jędrychowie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego vw. 28-latek jechał samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 103 km/h.

Tymczasem w Lubawie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mitsubishi. W trakcie czynności policjanci ustalili, ż mężczyzna posiada przy sobie amfetaminę oraz prowadził samochód pod jej wpływem. Jak się okazało to nie były jedyne przewinienie 20-latka. Mieszkaniec powiatu nowomiejskiego został ukarany mandatami za brak uprawnień do kierowania pojazdem oraz jego stan techniczny. Od mężczyzny pobrano krew do badania, po czym  został zwolniony po wykonaniu z nim czynności.

Natomiast w Iławie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego vw. Mężczyzna kierował pojazdem nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci ustalili, że 28-latek również posiadał amfetaminę i kierował samochodem pod jej wpływem. Jak oświadczył otrzymał ją od znajomego w rozliczeniu za transport, jednak nie pamiętał jak on się nazywa.  Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi gminy Susz i od mężczyzny została pobrana krew do badania.

Lidzbark Warmiński

W piątek (19.02.2021r.) około godziny 23:00 dyżurny otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym zaistniałym w Ornecie na ul. Krośnieńskiej. Z treści zgłoszenia wynikało, że dostawczak wpadł do rowu i dwóch nietrzeźwych mężczyzn zatrzymuje pojazdy, aby im pomóc wyciągnąć pojazd. Na miejsce niezwłocznie zostali skierowani policjanci, którzy zastali pojazd marki Volkswagen Caddy w przydrożnym rowie oraz  dwóch mężczyzn. Jak się po chwili okazało obaj byli nietrzeźwi, 34-latek, który przyznał się do kierowania pojazdem posiadał ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie, natomiast 34-letni pasażer posiadał ponad promil alkoholu w organizmie. Kierujący nie posiadał także uprawnień do kierowania. Policjanci zabezpieczyli ślady przestępstwa. Teraz biegły na podstawie retrospekcji wypowie się jaką ilość alkoholu posiadał 34-latek w chwili kierowania pojazdem. W niedługim czasie będzie się on tłumaczył za swoje zachowanie przed sądem, zarówno za spowodowanie kolizji jak i za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości.

Nidzica

W piątek (19.02.2021r.) około godz. 10:00 w podnidzickiej miejscowości, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 47-letniego mężczyznę, który kierował samochodem osobowym marki Toyota. Sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że mężczyzna wsiadając za kierownicę zignorował wydaną blisko 10 lat temu decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami z powodów zdrowotnych. Niebawem, mieszkaniec gminy Nidzica odpowie przed sądem. Prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę (21.02.2021r.) około godz. 1:30 nidziccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej na terenie miasta samochód osobowy marki VW, którym kierował 29-letni nidziczanin. Sprawdzenie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Ponadto, wsiadając za kierownicę naruszył on aktywny do lipca 2021 r. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wydany przez tutejszy Sąd. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i niestosowanie się do wyroku sądowego to przestępstwa, za które mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

Nowe Miasto Lubawskie

Tylko w ten weekend nowomiejscy policjanci pracowali przy 8 kolizjach drogowych. Przyczyną większości z tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków na drodze. W sobotę (20.02.2021r.) ok godz. 15:30 na ulicy Szkolnej w Jamielniku policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem 29-latka, który miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

 • Samochód leżący w rowie
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Uszkodzony samochód osobowy z otwartą pokrywą silnika z lewej strony radiowóz
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • samochód osobowy stojący bokiem z uszkodzonymi drzwiami od pasażera, w tle 2 pojazdy ciężarowe
  Miejsce zdarzenia drogowego

Ostróda

W miniony weekend w ręce funkcjonariuszy trafiło dwóch kierowców, którzy wsiedli za kieroniwcę mimo spożywanego wcześniej alkoholu. 34- letni kierowca audi został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów ostródzkiej drogówki na ul. 11 Listopada. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało ponad 2 promile. Kolejny nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany na ul. Olsztyńskiej. 48- latek kierował mimo 1,5 promila w organizmie oraz mimo cofniętych uprawnień. Obaj kierowcy za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem.

Od piątku do niedzieli na terenie powiatu doszło do 10 kolizji. W sobotę (20.02.2021r.) około godz. 7:30 na ul. Pułaskiego w Ostródzie. 62- letni kierowca suzuki podczas manewru cofania dwukrotnie potrącił idącą chodniekiem starszą kobietę. Niestety, piesza zmarła na skutek poniesionych obrażeń. Trwa ustalanie wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

Pisz

Policjanci z powiatu piskiego, podczas minionego weekendu zatrzymali, aż 6 nietrzeźwych kierujących. Najbardziej nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 36-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Mężczyzna ten, w sobotnie południe kierował pojazdem marki Opel Astra, mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Do tego złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Orzeczony mu został w 2006 roku bezterminowo. Za popełnione przestępstwa 36-latkowi grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

W piątek (19.02.2021r.) po godz. 22.00 w Piszu patrol drogówki zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki BMW. Za kierownicą siedział 23-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Badanie stanu trzeźwości tego mężczyzny wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

W godzinach popołudniowych tego samego dnia (19.02.2021r.) policjanci z Rucianego- Nidy skontrolowali pojazd marki Honda. Okazało się, że 46-letni mieszkaniec gminy Ruciane- Nida miał ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie. Do tego kierował autem nie posiadając uprawnień.

W nocy z soboty na niedzielę (20/21.02.2021r.) policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, które miało miejsce w Drygałach, gm. Biała Piska. Tuż po północy mercedes uderzył tam w przydrożną latarnię. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia ustalili, że samochodem tym jechał 17-letni mieszkaniec Ełku i 16-latka z województwa podlaskiego. Funkcjonariusze czuli od nich alkohol. Sprawdzili zatem ich stan trzeźwości. Badanie chłopaka wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie, a dziewczyny ponad 1,5 promila. Oboje twierdzili, że to 16-latka kierowała mercedesem. Z relacji świadków wynikało jednak zupełnie inaczej. Widzieli, że to chłopak kierował tym samochodem, a po zdarzeniu zaczął uciekać. Został zatrzymany przez osoby postronne. W tej sytuacji oboje zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu i zebraniu materiału dowodowego śledczy ustalili, że pojazdem marki Mercedes jechał 17-latek. Chłopak usłyszał zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. W rozmowie z nastolatkiem funkcjonariusze ustalili, że mercedes należy do ojca dziewczyny, która wzięła kluczyki bez jego wiedzy i zgody. Jadąc w Drygałach wpadł w poślizg i stracił panowanie nad pojazdem uderzając w przydrożną latarnię. Chłopak dodał, że całą winę próbowała wziąć na siebie dziewczyna, ponieważ on po skończeniu szkoły zamierza związać swoją przyszłość ze służbami mundurowymi co oznacza, że nie może być karany. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości 17-latkowi grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Blisko 2 promile miał rowerzysta, który jechał ulicami Rucianego – Nidy. Został zatrzymany do kontroli drogowej w niedzielę (21.02.2021r.) po godz. 15.00 przez policyjny patrol. Jednośladem jechał 47-latek.

Szczytno

W sobotę (20.02.2021r.) w godzinach rannych w miejscowości Pasym, policjanci z ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Renault. W trakcie weryfikacji jego danych w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że 54-letni mieszkaniec gminy Pasym porusza się autem bez wymaganych badań technicznych oraz nie posiada aktualnego ubezpieczenia pojazdu. Nie dość, że pojazd, którym się poruszał nie powinien wyjechać na drogę publiczną to i sam kierujący nie powinien wsiadać „za kółko”, gdyż ma on cofnięte uprawnienia do kierowania.

Kolejnym nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się mężczyzna, który pomimo tego, iż spożywał alkohol, wsiadł do swojego pojazdu i ruszył w drogę. Do zdarzenia doszło w sobotę (22.02.2021r.) w godzinach wieczornych. Funkcjonariusze szczycieńskiej drogówki wyeliminowali z ruchu drogowego 32-letniego mieszkańca gminy Nidzica, który kierował pojazdem marki Audi znajdując się w stanie nietrzeźwości. Teraz za popełnione przestępstwo mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

(mk/jn/js/akdn/jk/bm/ap/lm/ab/asz/ic/kh)

Powrót na górę strony