Nowe Miasto Lub.: Domowi awanturnicy zatrzymani w policyjnych celach
W miniony weekend nowomiejscy policjanci aż siedem razy podejmowali interwencje w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi awantur domowych. We wszystkich tych przypadkach policjanci wszczęli w rodzinach procedurę "Niebiejskiej Karty". Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych po tym jak agresywnie zachowywali się wobec domowników. Wszyscy musieli wytrzeźwieć w policyjnym areszcie.
W sobotę około godz. 21:30 oficer dyżurny policji został poinformowany o awanturze domowej w jednej z rodzin na terenie gminy Kurzętnik. Interweniujący policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres. Jak się okazało mężczyzna wszczął kłótnię ze swoją żoną, w trakcie której ubliżał jej, groził pobiciem, popychał i dusił. Policjanci szybko opanowali sytuację. Sprawca został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
W niedzielę około południa policjanci pojechali na interwencję do Nowego Miasta Lubawskiego. Tam 30- latek kłócił się z bratem. Mężczyzna wyzywał brata, szarpał za ubrania oraz popychał, kopał i groził pozbawieniem życia. Jak ustalili funkcjonariusze sprawca ten także był pod działaniem alkoholu. Został zatrzymany i doprowadzony do policyjnego aresztu.
Dziś, tuż po północy policjanci zostali wezwani do kolejnej awantury domowej na terenie gminy Kurzętnik. Tym razem 45-latek wrócił pijany do domu i zaczął się awanturować z żoną i córką. Mężczyzna ubliżał im i wykręcał żonie ręce. On także został zatrzymany. Badanie wykazało w jego organizmie blisko 3 promile alkoholu.
To tylko kilka przykładów z domowych interwecji z ostatniego weekendu. We wszystkich tych przypadkach, w których zachodzi przemoc w rodzinie policjanci wszczynają procedurę tzw. „Niebieskiej Karty”. Rodziny zostaną objęte systematycznymi wizytami dzielnicowego, który będzie dokonywał sprawdzenia stanu bezpieczeństwa domowników i zachowania sprawcy przemocy w rodzinie. Niestety większość tych przypadków wskazuje na problemy alkoholowe. W takich sytuacjach przekazujemy wnioski do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, celem inicjowania działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, łącznie z podjęciem przymusowego leczenia odwykowego.
W przypadkach, w których w ocenie funkcjonariuszy czyny wyczerpują znamiona przestępstwa znęcania, osoby pokrzywdzone mają możliwość złożenia zawiadomienia o takim przestępstwie.